Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Kierowcy kontra drogowcy, czyli po co komu objazd w centrum Olsztyna?

2017-03-18 14:31:27 (ost. akt: 2017-03-18 19:46:35)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Przez objazdy w okolicy ulicy 11 Listopada w Olsztynie kierowcy nadrabiają ponad pół kilometra. Zdaniem drogowców zwiększenie ruchu jest niewskazane. Kierowcy mówią, że silniki aut bardziej trują, a przecież tyle ostatnio słyszymy o smogu.

Zobacz także: Kolejny zespół ds. olsztyńskiej starówki? Władze miasta mówią "nie" Kolejny zespół ds. olsztyńskiej starówki? Władze miasta mówią "nie" Prezydent Olsztyna powołał zespół roboczy, który ma ożywić Stare Miasto. Przedstawiciele stowarzyszenia Starówka Razem chcą jednak, by obok niej...
Do naszej redakcji zadzwonił czytelnik. — Jadąc ul. 11 Listopada, nie mogę bezpośrednio wjechać na parking przed Urzędem Stanu Cywilnego, tylko muszę go objechać wąskimi uliczkami. To absurd, tym bardziej że co chwila mówi się o smogu, a silnik mojego auta smrodził przez ten objazd jeszcze bardziej — opowiada mężczyzna.

Zakończona pod koniec 2015 inwestycja tramwajowa i przebudowa dróg zmieniły charakter niektórych ulic w centrum Olsztyna. Chodzi przede wszystkim o odcinek al. Piłsudskiego w okolicach centrum handlowego Aura, ale też o 11 Listopada przy ratuszu. Ta druga ulica ma teraz jeden pas ruchu dla samochodów, w stronę pl. Jedności Słowiańskiej jeżdżą też autobusy komunikacji miejskiej. Znajduje się tam również krańcówka tramwaju nr 1.

Drogowcy wprowadzili w tym miejscu dwa objazdy. Pierwszy dotyczy parkingu przed USC: z 11 Listopada nie można na niego wjechać (oprócz rowerzystów i orszaków ślubnych), trzeba pojechać prosto, skręcić w Curie-Skłodowskiej i Wyzwolenia dojechać na parking.

Drugi to objazd prowadzący do pl. Jedności Słowiańskiej. Wcześniej kierowcy mogli skręcić w lewo i bezpośrednio przejechać pod Wysoką Bramą. Teraz jest tam znak nakazujący skręt w prawo w Curie-Skłodowskiej, ale nie dotyczy on autobusów komunikacji miejskiej, taksówek i rowerów. Następnie kierowcy muszą pojechać w Wyzwolenia, stamtąd w Nowowiejskiego i pod górę wjechać w pl. Jedności Słowiańskiej.Sprawdziliśmy, ile metrów muszą nadrobić kierowcy na tych dwóch objazdach. Kółeczko, jakie trzeba pokonać, by dojechać do parkingu przed USC, wynosi 180 metrów. W przypadku objazdu prowadzącego z 11 Listopada do pl. Jedności Słowiańskiej kierowcy nadrabiają 320 metrów.

Natknęliśmy się też na kierowcę auta na białostockich numerach, który ewidentnie się pogubił. Jadący ul. 11 Listopada samochód w pewnym momencie zatrzymał się przed zakazem wjazdu w jednokierunkową ul. Nowowiejskiego. Kierowca nie wiedział jednak, w którą ulicę może, a w którą nie może wjechać. Po kilkudziesięciu sekundach machnął ręką i pojechał w dół Nowowiejskiego. Pod prąd.

Dlaczego drogowcy zdecydowali się na ten objazd? — Generowanie większego natężenia ruchu na 11 Listopada przez umożliwienie wjazdu wszystkim pojazdom byłoby niewskazane w takim układzie — odpowiada Paweł Pliszka, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. — Trudno też znaleźć powody, dla których skręt w lewo w pl. Jedności Słowiańskiej byłby niezbędny. Jak rozumiem, kierowcy mieliby tamtędy dojechać do Pieniężnego. W tę ulicę można jednak dojechać, wybierając krótsze i prostsze rozwiązanie, czyli zjeżdżając ze skrzyżowania Piłsudskiego/1 Maja.

Czytaj e-wydanie Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, dodaje, że organizacja ruchu w okolicy 11 Listopada za jakiś czas prawdopodobnie znowu się zmieni. Wszystko przez rozbudowę linii tramwajowej. Przypomnijmy, obecna krańcówka przy Wysokiej Bramie zostanie przebudowana, ponieważ powstanie tam centrum przesiadkowe z tramino do autobusów.

Mateusz Przyborowski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (53) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. TKR #2205301 | 82.139.*.* 20 mar 2017 14:34

  Całkiem przyjemna muzyka w tym filmie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jakub #2205201 | 20 mar 2017 11:37

  Na samym początku filmu Pan kierowca przejechał ciągłą linię. Przez takich jak on musieli poustawiać te dziwne plastiki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. duszejka #2205159 | 83.31.*.* 20 mar 2017 10:18

  "Objazdy" są po to żeby zminimalizować ruch samochodowy na 11 Listopada w kierunku Pl. Jedności Słowiańskiej. I BARDZO SŁUSZNIE! Jest to oczywiste dla każdego z wyjątkiem najwyraźniej autora artykułu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. SER #2205118 | 88.220.*.* 20 mar 2017 08:56

  JAKA GAZETA TAKI ARTYKUŁ !!!!!!! Władze miasta takie same !

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Piotr Curie #2204799 | 83.9.*.* 19 mar 2017 14:18

  Nie Curie-Skłodowskiej, tylko Skłodowskiej-Curie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (53)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages