Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Kolejny zespół ds. olsztyńskiej starówki? Władze miasta mówią "nie"

2017-03-18 10:01:11 (ost. akt: 2017-03-18 09:53:08)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Prezydent Olsztyna powołał zespół roboczy, który ma ożywić Stare Miasto. Przedstawiciele stowarzyszenia Starówka Razem chcą jednak, by obok niej działała kolejna i zajmowała się tym samym. Władze miasta tej grupie mówią nie.

Zobacz także: Dlaczego lokale znikają ze starówki w Olsztynie? Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu. W ciągu ostatniego roku z mapy olsztyńskiej starówki zniknęło kilkanaście mniej lub bardziej popularnych lokali. Naturalnie w większości przypadków...
Kilka dni temu prezydent miasta Piotr Grzymowicz na swoim blogu stwierdził, że inwestycje ostatnich lat, jak Galeria Warmińska czy Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel, siłą rzeczy osłabiły atrakcyjność Starego Miasta. „Pojawiła się moda na bywanie w innych miejscach i jest to dość naturalne, co nie oznacza, że w przypadku naszej starówki pożądane. Przeciwnie, trzeba przywrócić modę na starówkę!” — napisał prezydent.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu w ratuszu odbyło się burzliwe spotkanie władz miasta z mieszkańcami i staromiejskimi przedsiębiorcami, natomiast w ubiegły piątek prezydent powołał zespół roboczy, którego zadaniem jest wypracowanie programu ożywienia Starego Miasta.

Zasiadają w nim przedstawiciele stowarzyszenia Starówka Razem, ratusza, Rady Miasta, Miejskiego Ośrodka Kultury, Ośrodka Sportu i Rekreacji i właściciele staromiejskich lokali. W sumie jedenaście osób. Przewodniczącą grupy jest Renata Domżalska z ratuszowego Wydziału Rozwoju. Zespół ma za sobą pierwsze spotkanie. W ratuszu usłyszeliśmy, że będą się one odbywały raz w tygodniu.

Tymczasem w poniedziałek do Urzędu Miasta w Olsztynie wpłynął wniosek Starówki Razem. Stowarzyszenie chce powołania drugiego tworu, czyli... zespołu ds. Starego Miasta. Cel jego istnienia jest taki sam, jak „zespołu prezydenckiego”. Co więcej, w większości mieliby w nim zasiąść ludzie z tych samych środowisk. Nowymi członkami 12-osobowego gremium byliby przedstawiciele rady osiedla Śródmieście, właściciele nieruchomości na starówce i jeden przedstawiciel Forum Rozwoju Olsztyna.

— Należałoby opracować regulamin pracy zespołu (grupa stworzona przez prezydenta regulaminu nie ma, bo — zdaniem ratusza — chodzi o to, żeby jego działalność była jak najmniej sformalizowana — red.), który powinien także mieć uprawnienia opiniowania dokumentów dotyczących Starego Miasta i mających bezpośredni lub pośredni wpływ na jego rozwój — mówi Andrzej Goździewski, prezes Starówki Razem.

O wniosku stowarzyszenia prezydent dowiedział się od nas w środę. — Powołanie kolejnego zespołu jest zupełnie niepotrzebne — komentuje Piotr Grzymowicz. — Oczywiście jesteśmy za tym, żeby włączyć do zespołu mieszkańców Śródmieścia, bo faktycznie powinni się w nim znaleźć. Jeśli natomiast chodzi o Forum Rozwoju Olsztyna, to należy zapytać o chęć uczestnictwa również inne organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, a nie wskazywać przedstawiciela tylko jednego z nich.

Andrzej Goździewski dodaje, że przedstawiciele Starówki Razem zostali wybrani przez przewodniczącą grupy. I dodaje, że w ten sposób nie powinno się to odbyć. — Nie otrzymaliśmy żadnego pisma czy telefonu z prośbą, żebyśmy wytypowali członków powołanej przez prezydenta grupy — mówi prezes.

Czytaj e-wydanie Co na to władze miasta? — Przedstawiciele Starówki Razem sami zgłosili się do nas i poinformowali, że chcieliby należeć do zespołu roboczego. Ponadto kilka razy potwierdzali, że są uprawnieni do reprezentowania stowarzyszenia — odpowiada Patryk Pulikowski z Urzędu Miasta.

Do tematu będziemy wracali.

Mateusz Przyborowski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (57) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dziękujemy #2205166 | 217.99.*.* 20 mar 2017 10:27

  Starówka zakwitnie bo Ratusz inwestuje tam ogromne pieniądze np. 500 000 złotych na remont tego małego murku na dole ul. Grunwaldzkiej !!!!!!!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pełnymocy #2205164 | 217.99.*.* 20 mar 2017 10:23

  Znam jednego bezdomnego penera który mógłby być pełnomocnikiem Ratusza ds. Starego Miasta (szczególnie nocą!). Doskonale zna się na spożyciu, nocą, za rogiem...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. X #2205162 | 5.172.*.* 20 mar 2017 10:20

  Kolejni kolesie do pieniedzy za nic.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Stare M. jest bardzo ożywione noca #2204738 | 37.8.*.* 19 mar 2017 12:39

  Tam nie idzie mieszkać i żyć . Nocą mozna stracić portfel i życie

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zorz #2204661 | 88.156.*.* 19 mar 2017 11:09

  Niezbędne jest powołanie zespołu d.s zespołów ds. Starówki. A moze lepiej ja po prosu posprzątać (i sprzątać) i przerowadzić renowację?. Tam jest zwyczajnie syf.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (57)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages