Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Proces byłego prezydenta może toczyć się w Olsztynie

2017-03-11 13:31:27 (ost. akt: 2017-03-11 11:38:46)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Niewykluczone, że ponowny proces byłego prezydenta Olsztyna toczyć się będzie przed olsztyńskim sądem. Chce tego tego Sąd Rejonowy w Ostródzie który ma ponownie rozpoznawać sprawę Czesława Małkowskiego.

Przypadek Czesława Małkowskiego okazał się niezwykle trudny dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Sprawa ciągnie się już dziewięć lat. A teraz nie wiadomo, który sąd będzie zajmował się tą sprawą. Już raz we wrześniu 2015 roku Sąd Rejonowy w Ostródzie uznał, że były prezydent Olsztyna jest winny zgwałcenia urzędniczki i próby gwałtu na drugiej. Skazał go za to na pięć lat więzienia. Do gwałtu miało dojść w 2007 roku. Dodatkowo sąd orzekł wobec Małkowskiego zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach administracji publicznej przez sześć lat.

Jednak w grudniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Elblągu zdecydował , że Sąd Rejonowy w Ostródzie będzie musiał jeszcze raz rozpoznać sprawę byłego prezydenta. I uchylił wyrok skazujący Czesława Małkowskiego za gwałt i usiłowanie gwałtu. Nie wiadomo jednak, czy ostródzki sąd zajmie się znowu tą sprawą (już innym składzie sędziowskim).

W miniony czwartek Sąd Rejonowy w Ostródzie wydał postanowienie o przekazaniu sprawy Sądowi Rejonowemu w Olsztynie. Decyzyja nie jest prawomocna. Stronom przysługuje zażalenie na nią. 
Był prezydent Olsztyna nie zamierza tego robić.

— Nie będziemy wnosić zażalenia — mówi Marek Gawryluk, obrońca Czesława Jerzego Małkowskiego. — Niezależnie, jaki to będzie sąd, oczekujemy szybkiego i sprawnego procesu, który zakończy się sprawiedliwym wyrokiem. Chcemy , żeby ten proces szybko się rozpoczął i sprawnie przebiegł.

Jak się dowiedzieliśmy w Sądzie Okręgowym w Elblągu, który miałby rozpatrywać zażalenia, prokuratura na razie nie złożyła zażalenia.
W trakcie procesu, który rozpoczął się w 2011 roku, przedawniła się część zarzutów, o które został oskarżony Czesław Małkowski. Chodzi o molestowanie urzędniczek i naruszanie ich praw pracowniczych. Czy teraz coś podobnego może się zdarzyć? Jak powiedział nam sędzia Tomasz Kornowski, rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu teraz jeden z czynów się przedawnia w 2027 roku, a drugi w 2032.
W przypadku braku zażaleń i uprawomocnienia się decyzji sądu w Ostródzie proces byłego prezydenta będzie toczyć przed olsztyńskim sądem. I tym samym historia zatoczy koło. Początkowo bowiem to sąd w Olsztynie miał orzekać w tej sprawie, ale z powodu wyłączania się z orzekania kolejnych sędziów, sprawa trafiła do Ostródy. Teraz tamtejszy sąd uznał, że się niewłaściwym miejscowo dla prowadzenia tej sprawy.

Olsztyńska „seksafera” wybuchła w styczniu 2008 roku. Jedna z ogólnopolskich gazet napisała, że Czesław Jerzy Małkowski molestował pracujące w ratuszu urzędniczki, a jedną, która była w ciąży, miał zgwałcić. Czesław Małkowski zwołał konferencję prasową, twierdząc, że wszystkie informacje to pomówienia.

Andrzej Mielnicki

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (91) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Moze sie doczekam #2322384 | 46.113.*.* 7 wrz 2017 10:47

  Dlugo sie na Czeska napalam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Janina Jagiełło #2231201 | 25 kwi 2017 18:46

  Wyciągam wnioski. W 2008 r. złożyłam zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Ol.- Poł. o popełnienie przestępstwa przez byłe, jak i obecne władze spółdzielni "Pojezierze" w Olsztynie, polegającego na sfałszowaniu uchwały uwłaszczeniowej 31/2007. Uchwała uwłaszczeniowa Nr 31/2007 została podjęta bez ważnej podstawy prawnej, jest sprzeczna z decyzją Urzędu Miasta Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami. Pomimo, że uchwała jest nieważna, nie przeszkadzało to obecnym decydentom "uwłaszczać" mieszkańców. W manipulowaniu aktami notarialnymi pomaga zatrudniony przez obecny zarząd SM "Pojezierze" notariusz, adw. E. Ośko, adw. Salamon i ich rodziny zatrudnione w spółdzielni. Prokuratura dysponuje wszystkimi dowodami na dokonane oszustwo. Jednak siła mafii spółdzielnianej jest tak dużą, że prokuratorzy nie mogą wykonywać swojej pracy zgodnie z definicją o prokuraturze, broniąc w ten sposób złodziei i oszustów.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Obserwator #2226732 | 20 kwi 2017 19:52

  Kto nakazuje prokuratorom Prokuratury Rejonowej Olsztyn - Południe bronić oszusta adw. E. Ośko, któremu dawno należało postawić zarzuty. Pod czyje dyktando działa obecny Prokurator Rejonowy Olsztyn - Południe - p. Daniel Brodowski - następca p. Molgi.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Bobik #2201299 | 37.47.*.* 13 mar 2017 18:00

  Hej Pierdodonpedro trochę jesteś zazdrosny o naszego Prezydenta Czesława bronisz czerwonych a krzywdzisz porządnego wrobionego człowieka przez trzech niezadowolonych gości co nie mogli go skorumpowac więc podstawili mu laskę.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wyrok #2201119 | 88.156.*.* 13 mar 2017 13:27

   Kiedy będzie proces P.G. CIECIA ?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (91)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages