Czwartek, 20 września 2018. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Straż miejska nie jest potrzebna w Olsztynie?

2017-02-25 13:28:00 (ost. akt: 2017-02-25 12:59:39)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Straż Miejska w Olsztynie

Olsztyńska straż miejska ma pełne ręce roboty. Statystyki pokazują, że liczba interwencji z roku na rok rośnie. Mimo to wciąż nie brakuje jednak olsztynian, którzy chcieliby wymazać tę instytucję z mapy miasta. I to na zawsze!

Zobacz także: Zabrali ją z lodu i okryli ubraniem. Strażnicy uratowali wyczerpaną wydrę Zabrali ją z lodu i okryli ubraniem. Strażnicy uratowali wyczerpaną wydrę Wczoraj wieczorem (17 stycznia), strażnicy miejscy z Olsztyna otrzymali zgłoszenie, dotyczące martwego zwierzęcia leżącego na tafli lodu jeziora...
Zobacz także: Mróz zagraża ich życiu. Strażnicy sprawdzili koczowiska Mróz zagraża ich życiu. Strażnicy sprawdzili koczowiska O ile mróz stanowi problem dla każdego z nas, to najdotkliwiej jego skutki odczuwają bezdomni. Właśnie ze względu na niskie temperatury, w ostatnich...
Zobacz także: Kiedy policjanci mogą odholować nasz samochód i ile za to zapłacimy? Kiedy policjanci mogą odholować nasz samochód i ile za to zapłacimy? Jeszcze niedawno policja i straż miejska mogły zlecić odholowanie zaparkowanego auta tylko w sytuacji, gdy stało w miejscu zabronionym i utrudniało...
W ubiegłym roku dyżurny straży miejskiej przyjął 16 686 zgłoszeń od mieszkańców. To o 5,7 proc. więcej niż przed rokiem i około 3 tys. więcej niż w 2014 r. W 2016 strażnicy interweniowali 30 831 razy (nałożyli 7888 mandatów). To ponad 5 tys. razy więcej niż w 2015 (66 190 mandatów).

Na gorącym uczynku złapano 62 sprawców. Było też 1458 zgłoszeń dotyczących osób bezdomnych. W ubiegłym roku jednym z działań priorytetowych strażników było bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

— Patrole kierowane były do centrum, w okolice dworca PKP i PKS i szkół. Strażnicy zabezpieczali też dziury w jezdni, awarie wodociągowe, uszkodzone urządzenia drogowe, pomagali kierować ruchem, kiedy było to konieczne — tłumaczy Dagmara Szałczyńska, naczelnik Wydziału II dzielnicowych.

W 2016 dyżurny przyjął 651 zgłoszeń dotyczących zwierząt domowych, gospodarskich i dziko żyjących, które zagrażały zdrowiu i życiu ludzi lub same były w zagrożeniu. W 2015 takich zgłoszeń było więcej — 933. W ubiegłym roku mniej też było interwencji w stosunku do osób zaśmiecających przestrzeń (2889 w 2016 r. i 4076 w 2015 r.) i tych, którzy nie wyprowadzali psów na smyczy, nie sprzątali po swoich pupilach i nie szczepili ich przeciwko wściekliźnie (402 interwencji w 2016 r. i 553 w 2015 r.).

Interwencji, zgłoszeń i wystawionych mandatów było więcej, mimo że w Olsztynie służy obecnie 26 strażników, czyli troje mniej niż w 2015. Pierwsze pytanie, jakie się nasuwa, kiedy patrzymy na te dane, brzmi: czy straż miejska jest potrzebna mieszkańcom Olsztyna?

Eugeniusz Błaszak, emeryt, jest za jej likwidacją. — Uważam, że pieniądze wydawane na ich etaty, mogłyby pójść na zwiększenie liczby etatów policyjnych — uważa. — Zaparkowałem kiedyś samochód w jakiejś mało uczęszczanej bocznej uliczce, a i tak bez mandatu się nie obyło. Od tej pory postanowiłem jeździć rowerem, więc może na dobre mi to wyszło?

Pani Małgorzata też nie wierzy w skuteczność strażników, mimo że nigdy nie zgłosiła im żadnej sprawy. — Wielokrotnie dzwoniłam do swojej spółdzielni mieszkaniowej, żeby pomogli załatwić sprawę wiecznie ginących żarówek. Odzewu brak. Nie sądzę, aby strażnicy miejscy byli bardziej skorzy do pomocy — uważa kobieta.

Zwolennicy istnienia straży miejskiej mówią, że strażnicy są blisko ludzi i szybko przyjeżdżają na miejsce zdarzenia. Tak było chociażby w przypadku pana Henryka. — Raz zgłosiłem, że przez wyrwę w chodniku do mojego bloku dostawała się woda. Szybko się tym zajęli. Innym razem zastawiono mi garaż. W pół godziny namierzono mistrza parkowania i mogłem wyjechać — opowiada.

Pewnego dnia żona naszego rozmówcy zapomniała włożyć za szybę auta kartę informującą o tym, że jako mieszkańcy śródmieścia, są uprawnieni do parkowania w centrum. Wypisano mandat, ale... — ...gdy żona poszła do ich siedziby z wyżej wspomnianym dokumentem, mandat anulowano. Wynika z tego, że nie idą na wynik finansowy, a jeżeli ma się argumenty, można sprawę załatwić bez zbędnych formalności — przekonuje pan Henryk.

Konrad Joński przyznaje, że pod numer straży miejskiej dzwonił kilka razy. I dodaje, że zawsze przynosiło to skutek. — Mój sąsiad najwyraźniej nie lubił sprzątać po swoim psie. W efekcie podwórko, na którym bawią się dzieci, cały czas było zafajdane. Przyjechali strażnicy i nałożyli na sąsiada mandat, bo złapali go na gorącym uczynku. Od tamtej pory... sprząta — mówi pan Konrad.
I dodaje: — Przeglądałem ubiegłoroczne podsumowanie pracy naszej straży miejskiej. Wniosek nasuwa mi się jeden: jest nam w mieście potrzebna.

Agnieszka Porowska, Mateusz Przyborowski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (93) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. docho #2370823 | 83.9.*.* 9 lis 2017 21:39

  W ubiegłym roku dyżurny straży miejskiej przyjął 16 686 zgłoszeń od mieszkańców. To o 5,7 proc. więcej niż przed rokiem i około 3 tys. więcej niż w 2014 r. W 2016 strażnicy interweniowali 30 831 razy (nałożyli 7888 mandatów). To ponad 5 tys. razy więcej niż w 2015 (66 190 mandatów). Takie pisanie zastepuje masło na kanapkach...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. spoko #2194172 | 83.25.*.* 3 mar 2017 13:20

  Nie bardzo rozumiem po co utrzymywac takich niby policjantów.Pogonic do sprzatanie ulic a pieniadze przeznaczyc na policje ,czyli słuzby profesjonalne.Co drugi z nich to głąb jak ch....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. yyy #2192424 | 81.190.*.* 1 mar 2017 13:24

  Ja się nie znam, ale czy ten akapit jest poprawnie napisany? Nie chodzi mi tu o formę gramatyczną, czy też stylistyczną, ale o sens tego zdania. Piszą to co chcą, to co im pasuje. W jednym zdaniu podają statystki z różnych lat w procentach i w liczbach rzeczywistych. Kochana Redakcjo to nie jest pierwszy błąd waszych pseudo dziennikarzy. Także wyślijcie ich na kursy, szkolenia, bądź zróbcie rotację wśród swoich pracowników.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. tomek #2190961 | 81.190.*.* 27 lut 2017 13:59

  ja jestem z tych co nie sprzątają po psie ... jeszcze mandatu nie dostałem.... za to...hmm ..jak widze jak koło dworca spią bezdomni na przytanku a zareagować nie ma kto to mnie to denerwuje

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zigi #2190890 | 31.0.*.* 27 lut 2017 11:54

  Niech się wezmą za pieski srające, Ci co mają pieski powiedzą: Niech się wezmą za pijących pod sklepem, Ci co piją powiedzą: Niech się wezmą za tych co źle parkują. Ci co źle parkują, powiedzą, żeby się wzięli za tych co handlują nielegalnie. Ci co handlują, powiedzą, że tylko czepiają się babć, co handlują marchewką. Niech się wezmą za porządki, Ci co śmiecą powiedzą, weźcie się za wycinkę drzew, ci co wycinają drzewa mają to w dupie bo minister Szyszko zezwolił :) i kółko zamyka się. A Straż Miejska? Ot taki "chłoptaś" do bicia. O dziwo nie mam psa, nie piję pod sklepem, nie handluję, nie śmiecę, nie wycinam drzew, zatem Straż Miejska mi nie przeszkadza. Czy pomaga? Tak, na debili którzy śmiecą, srają, piją i piszą na tym forum debilne rzeczy. Potrzeba Policji, potrzeba Straży Pożarnej i tych strażników, chociaż sądzę po wpisach, że to nie jest wcale wdzięczna praca. NIgdy nie miałem nic wspólnego ze strażnikami, ale jeżeli robią dobrą robotę to szacun. Taki sam szacun dla tych, co ratują życie ludzkie, dla ochroniarzy, pań ze sklepu, pielęgniarek, leśników, biurw administracyjnych, pani woźnej, hydraulików, pilotom, kierowcom taxi, układającym kostkę polbrukową. A debilom, którzy nie szanują pracy innych dam radę. Jeżeli ktoś jest syfiarzem, to pozostanie na wieki. Zatem według powiedzenia jednego z wieszczy narodowych: "Jużta Polska mi obrzydła, bo za dużo święceonej wody a za mało mydła".

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (93)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages