Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

UWM dostanie fundusze na rewitalizację parku w Kortowie

2017-02-06 13:01:29 (ost. akt: 2017-02-06 13:01:15)

Autor zdjęcia: UWM

Kortowski park odzyska dawny wygląd. To już pewne. RPO WiM postanowił kwotą ponad 3 mln zł dofinansować 2 uniwersyteckie projekty złożone na konkurs: Ochrona i poprawa warunków bytowania flory i fauny w architekturze miejskiej w zabytkowej części Kortowa I oraz Wzmocnienie różnorodności biologicznej i rewaloryzacja zabytkowego parku w Kortowie. Pierwszy projekt opiewający na ok. 2 mln zł otrzyma ponad 1,4 mln zł dofinansowania. Drugi, o tej samej wartości – ponad 1,6 mln zł.

Projekt zakłada działania w całym starym Kortowie, to jest na obszarze 21 ha, a więc nie tylko w parku. Chodzi w nim o ochronę bioróżnorodności, czyli nie tylko roślin, ale też wszelkich zwierząt. Jest on elementem autorskiego programu „Green University” rektora prof. Ryszarda Góreckiego, rozpoczętego na początku poprzedniej kadencji. Koordynatorem projektu jest prof. Czesław Hołdyński, kierownik Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody UWM.

Szczegółowe plany wyglądają imponująco. Zostanie posadzonych 490 drzew, 1650 różnych krzewów oraz kilkanaście tysięcy okazów roślin zielnych należących do kilkuset taksonów roślin ozdobnych jak również dziko rosnących. Nasadzenia te będą wkomponowane w istniejące układy zieleni z zachowaniem zaleceń konserwatora zabytków. Pojawią się także gatunki chronione, z czerwonej księgi. Odnowa obejmie 30,5 tys. m2 trawników. Zmodernizowanych zostanie ok. 1,5 tys. m2 ścieżek prowadzących do kolekcji roślin. Ich modernizacja obejmuje wymianę istniejącej nawierzchni na nawierzchnię przyjazną środowisku. Cechują ją m.in.: przepuszczalność dla wody i powietrza, nie wymaga ona systemów odprowadzenia wody, umożliwia przesiąkanie gleby i życie biologiczne pod nawierzchnią. Ponadto około 300 drzew obejmie wycinka suchych gałęzi, a ok. 50 - pielęgnacja. Projekt obejmuje także otoczenie opieką mieszkańców Kortowa, przy czym nie chodzi w nim o studentów lecz o … owady, bez których zieleń szybko by zanikała. Powstaną zatem „hotele” dla nich. Twórcy projektu pomyśleli także o bezkręgowcach, płazach, gadach, ptakach, a także kortowskich nietoperzach. Dla nich również będą tworzone optymalne warunki bytu. Zadbali nawet o tworzenie potencjalnych siedlisk dla wybranych gatunków grzybów.

- Projekt oczywiście nie pomija ludzi. Dla nich powstanie mała architektura, w tym ławki, na których można będzie przysiąść, aby podziwiać odnowioną kortowską zieleń – zapewnia prof. Czesław Hołdyński.

Odnowa kortowskiej zieleni przewiduje także wprowadzenie nowoczesnego systemu informacji i identyfikacji wizualnej elementów przyrodniczych. Powstanie aplikacja na telefon, dzięki której będzie można odczytać informację np. o drzewie lub krzewie, przed którym się znajdujemy.

Koncepcję i program użytkowy parku przygotował zespół składający się z pracowników Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody - dr Aldona Fenyk i z Katedry Architektury Krajobrazu: prof. Krzysztof Młynarczyk, dr Marta Akińcza i dr Urszula Knercer.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rewitalizacja #2176513 | 94.254.*.* 7 lut 2017 12:11

  Przywrócą cmentarz i szpital dla wariatów - pacjenci już są :-)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. No nie wiem #2176334 | 79.184.*.* 7 lut 2017 07:39

  czy to dobry pomysł. Już jezioro tak zasmrodzili tym gównem pompowanym z dna, że czasem aż wytrzymać nie można.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Niech lepiej zbierają kasę #2176242 | 188.29.*.* 6 lut 2017 22:49

  na sprzątanie syfu po lewych konferencjach i rozrodach tajemniczych ryb

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ironista #2176108 | 88.156.*.* 6 lut 2017 19:46

  Ciekawym kiedy zrewitalizuja kortowski stadion .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. sawa #2176055 | 176.221.*.* 6 lut 2017 18:47

  Rewitalizacja takich obiektów polega głównie na wycince drzew i betonowaniu. Zobaczymy czy tak samo będzie w Kortowie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (35)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages