Dekomunizacja w Olsztynie nabiera rozpędu

2017-01-26 11:23:29(ost. akt: 2017-01-26 11:55:44)
Zdjęcie jest illustracją do treści

Zdjęcie jest illustracją do treści

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Olsztyńscy radni PiS, podczas środowej sesji rady miasta chcieli, żeby nazwami miejskich ulic zajął się specjalny zespół. Większość radnych zdecydowała, że nie chce żadnych specjalnych tworów i wystarczy do tego komisja gospodarki komunalnej.
W sprawie ustawy dekomunizacyjnej, a co za tym idzie zmiany patronów olsztyńskich ulic, jest bliżej niż dalej. I nie tylko dlatego, że z dnia na dzień jest coraz mniej czasu. Wczoraj na sesji radni mieli zadecydować, czy powołać zespół ds. nazewnictwa budowli, obiektów i użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic i mostów.

Powołanie zespołu to pomysł radnych z klubu PiS, którzy zaproponowali, by oprócz radnych znaleźli się w nim miejscy urzędnicy i historycy. — Nie chodzi nam o to, kto się ma tym zająć. Po prostu czas upływa i nad tą sprawą trzeba się poważnie pochylić — tłumaczył nam miesiąc temu radny Jarosław Babalski z PiS.

Wniosek komisji prawa i samorządności został poddany pod głosowanie. Ale zespół, przynajmniej na razie, nie powstanie. — Ta sprawa leży w gestii komisji gospodarki komunalnej i środowiska, która zajmuje się nazewnictwem ulic w Olsztynie — stwierdziła Halina Ciunel, przewodnicząca Rady Miasta.

Komisja gospodarki będzie więc musiała zmierzyć się z kontrowersjami, chociażby ulicą Dąbrowszczaków czy wpisanym do rejestru zabytków pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej. Trzeba będzie również włączyć piąty bieg, bo nazwy ulic należy zmienić do jesieni.

— W planie pracy ten temat mamy wpisany na kwiecień, ale zajmiemy się tym wcześniej, chociaż nie wiem jeszcze, czy na najbliższym posiedzeniu komisji — mówi Łukasz Łukaszewski, przewodniczący komisji gospodarki komunalnej, który już miesiąc temu wątpił, czy powołanie dodatkowego zespołu ma sens.

— Przede wszystkim będziemy się opierać na informacjach olsztyńskiego IPN, wiem też, że prezydent Piotr Grzymowicz po raz kolejny spotkał się z naczelnikiem Instytutu i jest przygotowywana lista nazw ulic do zmiany — tłumaczy radny. I dodaje: — Chcemy też, aby przed nadaniem nowych patronów odbyły się konsultacje społeczne.
mp

Komentarze (98) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. REK #2256629 | 80.53.*.* 31 maj 2017 12:53

    Może którejś nadać nazwę: "Obrońców Szombruka"

    odpowiedz na ten komentarz

  2. normalny #2188132 | 31.0.*.* 23 lut 2017 05:33

    dekomunizacja spełni sie wtedy gdy odsuną od władzy postkomunistów z dawnego pzpr u i psl u. co kogo obchodza nazwy ulic. mnie nie przeszkadzają

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. gragra #2186567 | 83.6.*.* 20 lut 2017 19:43

    a nazwy działek, np .XX-lecia PRL /tuz przy wodociagach/

    odpowiedz na ten komentarz

  4. długi #2169147 | 176.221.*.* 27 sty 2017 13:15

    I teraz propozycje: Ronda im. Kaczyńskiego i Kaczyńskiej, skwer imieniem Jarka, kolejną ulicę bohaterskiego ministra Macierewicza, który nawet z wypadku samochodu uciekł gdzie pieprz rośnie...Kołobrzeska zastąpić bohaterskim komunistycznym prokuratorem Piotrowiczem, co w przebraniu robotnika przerzucił przez mur Jarka przebranego za Wałęsę, i to właśnie Jarek staną na czele strajku. Jeszcze bym dodał ulicę Pawłowicz, pana Rydzyka , Babalskiego.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  5. Janosik #2169133 | 176.221.*.* 27 sty 2017 13:01

    Kołobrzeska to też komunistyczna ulica. Co było w Kołobrzegu dlaczego też w Kołobrzegu był festiwal żołnierskiej radzieckiej piosenki? To typowa bolszewicka komunistyczna nazwa ulicy. Należy ją zmienić.

    odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (98)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5