środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Czy niedługo przejedziemy się rowerem miejskim w Olsztynie?

2017-01-18 07:00:57 (ost. akt: 2017-01-19 06:36:37)
Olsztyński rower miejski. Czy w końcu się go doczekamy?

Olsztyński rower miejski. Czy w końcu się go doczekamy?

Temat wprowadzenia w Olsztynie systemu rowerów miejskich powraca po raz kolejny. Jest to inicjatywa z pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego z 2013 roku. Czy teraz olsztyńskie rowery miejskie wyjadą w końcu na ulice?

Na pomysł utworzenia w Olsztynie systemu samoobsługowych i całodobowych wypożyczalni rowerów miejskich wpadło stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Wizja Lokalna”. Jest to projekt, który zakłada wprowadzenie nowego rozwiązania komunikacyjnego, czyli powszechnie dostępnych rowerów na terenie miasta. Rowery obok autobusów i tramwajów służyłyby mieszkańcom jako dodatkowy środek komunikacji. "Wizja lokalna" złożyła ten projekt w 2013 roku w ramach pierwszej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

"Olsztyński rower miejski" był trzecim pod względem poparcia projektem pierwszej edycji OBO. Według zapowiedzi ratusza miał zostać uruchomiony w okolicach 2016 roku. Rowerów miejskich jednak wciąż na naszych ulicach nie widać, więc "Wizja Lokalna" postanowiła "przypomnieć się" urzędnikom. Stowarzyszenie zorganizowało badania ankietowe, w którym znajdują się m. in. takie zagadnienia, jak powinien funkcjonować system. Akcja jest swoistym referendum w tej sprawie.

Najwyższy czas poważnie wrócić do tematu i sprawić by w latach 2017-2018 na ulicach i placach Olsztyna zagościło w końcu rozwiązanie komunikacyjne sprawdzone w setkach miastach zarówno w kraju, jak i za granicą - czytamy w ankiecie.

Jak myślicie, czy niedługo uda nam się skorzystać z miejskich rowerów? Czy jest to dobra alternatywa dla m. in. samochodów i tramwajów? Czekacie na takie rozwiązanie? Odpowiedzi piszcie w komentarzach.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. itit #2163884 | 83.12.*.* 20 sty 2017 11:45

  Wow, gdyby tylko się udało! Moja kochana Łódź właśnie zdecydowała się na rozbudowę systemu!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. AutoOlsztyn #2163311 | 83.6.*.* 19 sty 2017 16:31

  Dajcie już spokój z tymi rowerami wciskanymi w d...y Olsztynian. Sam lubię popedałować ale bez przesady - mamy taki klimat, że od października do kwietnia (ponad połowa roku) nie da się dojechać do roboty bez upierdzielenia, zmoknięcia czy zmarznięcia. Czy naprawdę trzeba czekać te 20 lat aż Arczaki i inni niespełnieni dorosną?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. xyz #2163273 | 81.190.*.* 19 sty 2017 15:54

  to miasto jest przeciwko kierowcom samochodów ;halo to nie Holandia nie ten klimat nie te zarobki i nie ta kultura .Po za tym pieniążki trafiły by do prywatnej kieszeni a reszta Olsztyniaków będzie jeszcze więcej dorzucać się do komunikacji miejskiej .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ox #2163089 | 94.254.*.* 19 sty 2017 12:25

  Kto chce jezdzic rowerem ten jezdzi.Miejskie będą zdemolowane raz dwa.W Wawie wypożyczenie jest tak drogie ,że lepiej autobusem jechać.U nas będzie podobnie....

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Warszawiak #2163048 | 217.153.*.* 19 sty 2017 11:24

   Pytacie o zdanie. Moi zdaniem Olsztyn to największe zadupie wśród miast wojewódzkich, które Kielce czy Rzeszów wyprzedziły o lata świetlne pod względem rozwoju. Istnieją miasta powiatowe, które szybciej się rozwijają. Włodarze przynoszą tylko wstyd temu miastu oraz skutecznie blokują jego rozwój, co widać. Widać to wysiadając na dworcu, idąc dziurawymi chodnikami Partyzantów i widząc jak samochody skaczą po dziurach. Taka sama sytuacja jest na Wilczyńskiego, Barcza, Krasickiego, Pstrowskiego, Sybiraków, Jagiellońskiej, Leonharda, Grunwaldzkiej, Lubelskiej, Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Warszawskiej (od Kortowa), Bałtyckiej i wielu innych. Hala sportowa to równie wielka żenada, jak i ,,dworzec", który ponoć zwie się głównym. Główny, najważniejszy i największy dworzec kolejowy i autobusowy na Warmii i Mazurach wygląda jak ruski kołchoz, a jego otoczenie jak Stalingrad, gdy weszli Niemcy. Urania tylko czekać jak runie pod naporem śniegu. Pod wysoką bramą lej po wybuchu od lat skutecznie informuje turystę, że Olsztyn to dziura. Tak samo jak straszące i oszczane elewacje na starym mieście, gdzie w dziesiątkach miast, nawet nie wojewódzkich, zrobione są na cycuś glancuś, jak na najbardziej reprezentatywne miejsce w mieście przystało. Amfiteatr godny biednego miasta, nawet nie powiatowego, bo i te mają lepsze ( powiatowe Ostróda, Mrągowo-nie trzeba nawet szukać daleko). Bilet miejski 88 zł? Za co ja się pytam? 90 zł kosztuje we WROCŁAWIU, prawie 4x większym mieście, gdzie rzeczywiście wszędzie jest daleko, KRAKÓW 89 zł. A w Olsztynie żadnego poważnego pracodawcy miasto nie przyciągnęło od 10 lat, albo i więcej, a golą mieszkańców jak się da. To miasto call center, w którym płaca psi grosz( w innych miastach w tego typu firmach poważnie traktują pracowników), UWM, gdzie liczy się przekręt, a nie jakość kształcenia, Michelin i nic więcej tu nie ma. Miasto, które stać na murek za grube pieniądze na Grunwaldzkiej, buspasy w niepotrzebnych miejscach..

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (21)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages