Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Emilia Plater jednak nie była komunistką. Radny Babalski się pomylił...

2017-01-04 20:00:41 (ost. akt: 2017-01-04 16:55:45)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Po ubiegłotygodniowej publikacji dotyczącej pomysłu radnych olsztyńskiego Prawa i Sprawiedliwości w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony. Czytelnicy byli oburzeni.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o pomyśle radnych olsztyńskiego Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcieliby przyspieszenia prac nad realizacją ustawy dekomunizacyjnej na terenie miasta. Przypomnijmy, że samorządowcy mają do września czas na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw budowli, ulic i placów upamiętniających komunizm lub inny ustrój totalitarny. W tej chwili kwestia ta leży w kompetencji komisji gospodarki komunalnej i środowiska, radni sugerują, żeby powstał specjalny, złożony z radnych, urzędników i historyków zespół, który zająłby się tą sprawą. W rozmowie z nami radny Jarosław Babalski zasugerował, że zniknąć z mapy miasta powinny takie nazwy ulic jak Berlinga, Hanki Sawickiej i Emilii Plater...

Po publikacji tekstu w redakcji rozdzwoniły się telefony. Nie wszystkie komentarze naszych czytelników były cenzuralne, więc nie możemy ich przytoczyć, ale ze wszystkich biło jawne oburzenie. Bo przecież kto jak kto, ale Emilia Plater, która wsławiła się udziałem w powstaniu listopadowym, do tego zestawu nikomu nie pasowała. — No bo niby jaki był jej związek z komunizmem?! — pytał jeden ze zdenerwowanych czytelników.

Zadaliśmy więc to pytanie radnemu Babalskiemu. — Tu nie ma żadnego podtekstu, ani żadnego zamachu na Emilię Plater — mówi radny. — Po prostu się pomyliłem. Miałem na myśli „Hanki Sawickiej”, powiedziałem „Emilii Plater”. Mylić się jest rzeczą ludzką. Gratuluję czytelnikom spostrzegawczości i przepraszam za błąd.
Prezydent Grzymowicz planuje spotkanie w tej sprawie z olsztyńskim Instytutem Pamięci Narodowej, który został poproszony o zaopiniowanie kontrowersyjnych w świetle ustawy ulic.

Łukasz Wieliczko

Ten i inne ciekawe teksty do przeczytania w nowym (wyjątkowo w czwartek - 05.01) Tygodniu w Olsztynie i w powiecie

Kopali buciorami, bili pięściami

Nie trzeba być Arabem, żeby w Olsztynie dostać w twarz i zostać skopanym. Dostało się także Hiszpanom, studentom, którzy przyjechali do Olsztyna na wymianę. Odwagi i chęci do bójki nasi rodacy nabierają najczęściej po alkoholu.
str. 3

Nic nas nie zwalnia z bycia człowiekiem

W policji spędził 30 lat. I chociaż rozmyślał o emeryturze, decyzję przyspieszyła polityka. Rozmawiamy z Grzegorzem Krzyżanowskim, byłym I zastępcą komendanta miejskiego policji w Olsztynie. Koledzy mówią o nim: dobry człowiek.
str. 5

Alpaka zaprasza gości do zwierzyńca

Uniwersytecki zwierzyniec ma nowego mieszkańca. To alpaka, bliska krewniaczka lamy i kuzynka wielbłąda. Ma brązową, gęstą sierść i jest ciekawa świata. Ale trzeba na nią bardzo uważać. Za duża dawka wrażeń może alpakę... zabić.
str. 7

Może zerwać asfalt i odkryć bruk?

Ścierający się asfalt na ulicy Mickiewicza w śródmieściu odkrywa stary, ale dobrze zachowany bruk. Są tacy, którzy chcieliby, by asfalt z tej ulicy zniknął na dobre. Bo materiał jest szlifowany, a brukowa nawierzchnia prosta.
str. 11


Najnowsze wydanie "Tygodnia w Olsztynie i powiecie" do kupienia w tradycyjnej wersji papierowej w kioskach i salonach prasowych. Możecie kupić także wydanie elektroniczne za pośrednictwem strony kupgazete.pl.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (106) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Eugen #2429883 | 79.66.*.* 30 sty 2018 20:19

  Na dyżurce siedzi trep, w słońcu błyszczy łysy łeb... Szanowni Państwo - chcecie od zakutego zupaka z komunistycznego LWP znajomości historii ??? Po raz kolej ny stwierdzam i twierdził będę, póki sił w palcach - ten typ jest SKOŃCZONYM IDIOTĄ ...i do tego debilem. Amen, jak to teraz w modzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lutyn #2429720 | 83.6.*.* 30 sty 2018 16:20

  A ul. I Dywizji zamienic na I Brygady

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. xyz #2216675 | 188.146.*.* 4 kwi 2017 15:06

  Już poeta pisał: dziewica bohater, wódz powstańców, Emilia Plater. Oj, nie uważał pan oficer na lekcjach. Wstyd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ikar #2152634 | 94.254.*.* 6 sty 2017 12:40

  Widać od razu, że gość zamiast do szkoły chodzić, to rzucał w nią kamieniami. Tylko dziwnym rzeczom należy się dziwić. Ja spotkałem się już z koncepcją pewnego radnego, który uważał za komunistę, renesansowego kompozytora - Mikołaja Gomólkę, inny radny, w którym sama mądrość mieszkała, dopatrywał się korzeni proletariackich u Marii Skłodowskiej- Curie. Jest więc zasadnicze pytanie: kto takich matołów wybiera na radnych?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. rębacz #2152613 | 88.156.*.* 6 sty 2017 12:08

  pan Babalski zapomniał o jeszcze jednym zbrodniczym totalitaryzmie, a mianowicie kościele rzymsko-katolickim, który ma na sumieniu więcej ofiar niż komunizm i faszyzm razem wzięte, a także o Piłsudskim, który otworzył pierwszy polski obóz koncentracyjny w Berezie Kartuskiej. Tak więc panie radny Babalski, śmiało do dzieła, jest co piętnować

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (106)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages