Jubileusz 90-lecia Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich działalności

2016-12-21 14:41:51(ost. akt: 2016-12-22 11:22:39)   Artykuł sponsorowany
Członkowie Oddziału SIMP w Olsztynie wyróżnieni okolicznościowym medalem 9.12.2016r.

Członkowie Oddziału SIMP w Olsztynie wyróżnieni okolicznościowym medalem 9.12.2016r.

Autor zdjęcia: Mat. SIMP

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich obchodzi 90-lecie działalności. Ale początki organizacji sięgają roku 1882. Wówczas w Krakowie odbył się I Zjazd Techników Polskich. Od tego momentu zaczęło się budowanie struktur organizacji, integracja techników i mechaników z trzech zaborów.
W trudnych warunkach historyczno-gospodarczych wykluwało się zrzeszenie, które oficjalnie zawiązało się 28 czerwca 1926 r., podczas pierwszego zebrania konstytucyjnego Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich. Dzień ten stał się też oficjalną datą powstania SIMP. Przewodniczącym Stowarzyszenia liczącego wówczas 37 członków został prof. inż. Henryk Mierzejewski. W tamtym czasie SIMP był elitarną organizacją, stawiającą kandydatom bardzo wysokie wymagania.
Po czterech latach od powstania Stowarzyszenie podwoiło liczbę członków, aby w 1939 r. osiągnąć liczbę 1170.Wybuch II wojny światowej zahamował rozwój SIMP, ale już w pierwszym roku po wojnie polscy inżynierowie i mechanicy stanęli nie tylko do odbudowy kraju, ale także podjęli wysiłek wznowienia działalności Stowarzyszenia. Na Zwyczajnym Walnym Zebraniu Delegatów SIMP przyjęto nowy statut, zmieniający dotychczasową nazwę na Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Pod tą nazwą organizacja działa do dziś i obecnie zrzesza 8 874 członków w 275 kołach oraz 93 sekcjach. W listopadzie odbyły się w Warszawie uroczyste obchody Jubileuszu 90-lecia istnienia SIMP. Z okazji Jubileuszu został zaprojektowany i odlany pamiątkowy medal oraz wydano Księgę SIMP, w której opisano historię i działalność Stowarzyszenia na przestrzeni 90 lat.

Oddział w Olsztynie
Oddział SIMP w Olsztynie powstał w 1952 r. i liczył 25 członków, w tym czterech inżynierów. Pierwszym przewodniczącym Oddziału został Henryk Taraszkiewicz. Potem olsztyńskim SIMP kierowali kolejno Kazimierz Anzel, Aleksander Balczunas, Wojciech Kessling, Roman Roznatowski, Jerzy Macek, Stanisław Kowalczuk, Bohdan Lesiecki i ponownie Stanisław Kowalczuk, który tę funkcję piastuje do dziś.

Stowarzyszenie od początku rozwijało się bardzo prężnie. Już w 1955 r. liczyło 193 członków i miało 10 Kół Zakładowych. Rozwój przemysłu maszynowego oraz aktywny Zarząd sprawiły, że w latach 60 wybrane przedsiębiorstwa zostały pierwszymi w oddziale Członkami Zbiorowymi SIMP. Jednocześnie cały czas zacieśniała się współpraca olsztyńskiego Oddziału z zakładami przemysłowymi, jednostkami wojskowymi i szkołami, co sprawiło że w 1985 r. Stowarzyszenie liczyło 1 398 członków, zrzeszonych w 36 kołach. 
Transformacja polityczna i gospodarcza, którą przeszła Polska w latach 90 zahamowała rozwój Stowarzyszenia. Zlikwidowano wówczas wiele przedsiębiorstw, zmniejszyła się liczba członków. Jednak liderzy organizacji nie poddawali się. — Przetrwaliśmy ten najtrudniejszy okres dzięki naszej pracy, zaangażowaniu koleżanek i kolegów ze Stowarzyszenia— mówi Stanisław Kowalczuk, prezes Olsztyńskiego Oddziału SIMP. — Nasz wysiłek przyniósł efekty i od 2004 r. Stowarzyszenie znowu zaczęło się rozwijać. Wdrożyliśmy nowe formy działalności, koncentrując się na integracji członków oraz na pracy z młodzieżą. Bardzo mnie cieszy, że przy Wydziale Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego działają dwa koła SIMP — pracowników naukowych i studenckie. Jestem spokojny o przyszłość naszego Oddziału. Mamy wspaniałą, zdolną i odpowiedzialną młodzież. To oni kiedyś przejmą od nas stery i dalej poprowadzą Stowarzyszenie — dodaje prezes Stanisław Kowalczuk. 
Dzisiaj, w roku Jubileuszu, olsztyński oddział liczy 10 kół i zrzesza 290 członków. Warto w tym miejscu wspomnieć o Sekcji Samochodowej, liczącej 20 członków. Sekcję tworzą koleżanki i koledzy należący do Koła Terenowego SIMP, Koła studenckiego przy Wydziale Nauk Technicznych UWM oraz członkowie SIMP z różnych firm regionu — wyjaśnia prezes Stanisław Kowalczuk. — Są to specjaliści od zagadnień technicznych i samochodowych, certyfikowani rzeczoznawcy samochodowi, naukowcy, nauczyciele i studenci. Sekcja Samochodowa organizuje m.in. szkolenia i egzaminy na kartę rowerową, bierze udział w zespole ds. szkolenia kierowców — dodaje prezes.

Członkowie Honorowi
Członkowie Honorowi SIMP to osoby szczególnie zasłużone na wszystkich odcinkach działalności statutowej organizacji, zasłużone dla nauki, gospodarki i techniki, wybitne osobowości. Tytuł nadaje Walny Zjazd Delegatów SIMP. Członkami Honorowymi SIMP w Oddziale w Olsztynie są: mgr inż. Stanisław Bara, mgr inż. Stanisław Kowalczuk oraz mgr inż. Jerzy Macek.

Działalność statutowa
Od roku 1987 Zarząd Oddziału SIMP w Olsztynie organizuje Konkurs na „Najlepsze osiągnięcie techniczne roku”. Celem konkursu jest prezentowanie i wdrażanie do produkcji wybitnych osiągnięć naukowo-technicznych z Warmii i Mazur. Pomysł został dostrzeżony przez Zarząd Główny SIMP, który od 2007 r. przeprowadza ten konkurs na terenie całego kraju. 
Dużym sukcesem było również zorganizowanie w Olsztynie I Międzynarodowej Konferencji “Postęp w inżynierii bezpieczeństwa”. To wspólna inicjatywa Wydziału Nauk Technicznych UWM i Zarządu Oddziału SIMP. II Konferencja odbędzie się we wrześniu 2017 r. 
Komisja Kwalifikacyjna
Przy Oddziale SIMP w Olsztynie działa Komisja Kwalifikacyjna powołana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Komisja zajmuje się m.in. egzaminowaniem pracowników związanych z eksploatacją i dozorem nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci elektroenergetycznych, cieplnych i gazowych.
— Komisja jest organem państwowym i stanowi jedyny próg, który trzeba przejść, aby móc wykonywać dany zawód – wyjaśnia mgr inż. Lech Perczyński, przewodniczący Komisji. — W skład Komisji wchodzą wyselekcjonowani, wybitni specjaliści. Olsztyńska Komisja Kwalifikacyjna ma uprawnienia we wszystkich grupach energetycznych. To prawdziwa rzadkość w Polsce — dodaje przewodniczący.

UWAGA ENERGETYCY
Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich informuje, że Komisja Kwalifikacyjna nr 051 powołana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przy Oddziale SIMP w Olsztynie z dniem 22.04.2015r. uzyskała rozszerzone uprawnienia do egzaminowania i wydawania świadectw kwalifikacyjnych dla osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowiskach dozoru D i eksploatacji E we wszystkich 3 grupach urządzeń, instalacji i sieci, a mianowicie:
Grupa 1: Urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną — pkt. 1-10;
Grupa 2: Urządzenia wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające ciepło oraz inne urządzenia energetyczne — pkt. 1-10;
Grupa 3: Urządzenia, instalacje i sieci gazowe wytwarzające, przetwarzające, przesyłające, magazynujące i zużywające paliwa gazowe — pkt. 1-10.
Szczegółowy wykaz urządzeń, instalacji i sieci w grupach 1, 2, 3 podane są w Załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dn. 28.04.2003r. Dz. U. Nr 89 z 2003r. poz.828 oraz we wzorach wniosków, umieszczonych na stronie internetowej www.olsztyn.simp
Zgłoszenia przyjmujemy i informacji udzielamy w biurze Oddziału SIMP w Domu Technika NOT w Olsztynie Pl. Konsulatu Polskiego 1, pok. 203 w godzinach 8:00-12:00, tel./fax 89 527-70-20; e-mail: simp.olsztyn@neostrada.pl
ZAPRASZAMY!

90 lat inżynierskiej integracji 
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich obchodzi 90-lecie działalności. Ale początki organizacji sięgają roku 1882. Wówczas w Krakowie odbył się I Zjazd Techników Polskich. Oficjalną datą powołania do życia SIMP uznaje się 28 czerwca 1926 r., kiedy to odbyło się pierwsze zebranie konstytucyjne Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich. Przewodniczącym Stowarzyszenia liczącego 37 członków został prof. inż. Henryk Mierzejewski.
W 1939 r. SIMP liczył już 1170 członków. Wybuch II wojny światowej zahamował rozwój organizacji, ale już w pierwszym roku po wojnie polscy inżynierowie i mechanicy wznowili stowarzyszeniową działalność. Na Zwyczajnym Walnym Zebraniu Delegatów SIMP przyjęto nowy statut zmieniający nazwę na Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Pod tą nazwą organizacja działa do dziś i obecnie zrzesza 8 874 członków w 275 kołach oraz 93 sekcjach. 
Oddział SIMP w Olsztynie powstał w 1952 r. licząc 25 członków. Pierwszym przewodniczącym Oddziału został Henryk Taraszkiewicz. Potem olsztyńskim SIMP kierowali kolejno Kazimierz Anzel, Aleksander Balczunas, Wojciech Kessling, Roman Roznatowski, Jerzy Macek, Stanisław Kowalczuk, Bohdan Lesiecki i ponownie Stanisław Kowalczuk, który tę funkcję piastuje obecnie.
Transformacja polityczna i gospodarcza, którą przeszła Polska w latach 90 zahamowała rozwój Stowarzyszenia. — Przetrwaliśmy ten trudny okres dzięki naszej pracy, zaangażowaniu koleżanek i kolegów z Oddziału — mówi Stanisław Kowalczuk, prezes Olsztyńskiego SIMP. — Bardzo mnie cieszy fakt, że przy Wydziale Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego działają dwa koła — pracowników naukowych i studenckie. Mamy wspaniałą, zdolną i odpowiedzialną młodzież. To oni przejmą od nas stery kierowania Stowarzyszeniem— dodaje prezes Stanisław Kowalczuk. 
Dzisiaj olsztyński oddział liczy 10 kół i zrzesza 290 członków.
Od roku 1987 Zarząd Oddziału SIMP w Olsztynie organizuje Konkurs na „Najlepsze osiągnięcie techniczne roku”. Celem konkursu jest prezentowanie i wdrażanie do produkcji wybitnych osiągnięć naukowo-technicznych z Warmii i Mazur. Pomysł został dostrzeżony przez Zarząd Główny SIMP, który od 2007 r. przeprowadza ten konkurs na terenie całego kraju. 
Sukcesem było zorganizowanie w Olsztynie I Międzynarodowej Konferencji “Postęp w inżynierii bezpieczeństwa”. To wspólna inicjatywa Wydziału Nauk Technicznych UWM i Zarządu Oddziału SIMP.
Oddział SIMP w Olsztynie ma Członków Honorowych- członków organizacji szczególnie zasłużonych dla nauki, gospodarki lub techniki . Są to: mgr inż. Stanisław Bara, mgr inż. Stanisław Kowalczuk oraz mgr inż. Jerzy Macek.
Przy olsztyńskim Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Mechaników Polskich działa Komisja Kwalifikacyjna, powołana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Komisja posiada uprawnienia do egzaminowania pracowników zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci elektroenergetycznych, cieplnych i gazowych na stanowiskach dozoru i eksploatacji .
— W skład Komisji wchodzą wyselekcjonowani, wybitni specjaliści. Olsztyńska Komisja Kwalifikacyjna ma uprawnienia we wszystkich grupach energetycznych. To prawdziwa rzadkość w Polsce. Komisja jest organem państwowym i stanowi jedyny próg, który trzeba przejść, aby móc wykonywać dany zawód — wyjaśnia mgr inż. Lech Perczyński, przewodniczący Komisji.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5