Sobota, 17 marca 2018. Imieniny Reginy, Patryka, Zbyszka

Odwołanie przewodniczącej RM Olsztyna może przyćmić budżet

2016-12-21 09:05:43 (ost. akt: 2016-12-21 14:28:00)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Na środowej sesji Rady Miasta Olsztyna może być naprawdę gorąco. Radni będą głosować nad budżetem na 2017 rok, zadecydują też o losie przewodniczącej Haliny Ciunel. Najpoważniejszy zarzut wobec przewodniczącej to brak dbania o interesy wszystkich klubów, stronniczość i uleganie presji.

Środowa sesja Rady Miasta jest jedną z najważniejszych w tym roku. Olsztyńscy radni zadecydują, czy przyjmą przyszłoroczny budżet miasta. Przewidywane dochody w 2017 r., przypomnijmy, to ponad 1 mld 158 mln zł, wydatki ponad 1 mld 188 mln zł. Na inwestycje drogowe popłynie prawie 285 mln zł, m.in. na rozbudowę linii tramwajowej oraz przebudowę ulic Pieniężnego i Partyzantów. Aż 380 mln zł przeznaczono na edukację.

Dyskusję nad budżetem może przytłumić pierwszy punkt porządku obrad, czyli wniosek klubu radnych PiS o odwołanie przewodniczącej Rady Miasta. Funkcję tę pełni Halina Ciunel z klubu radnych PO i PSL. Obecnie nie można nawet przypuszczać, kto zostanie nowym przewodniczącym i poprowadzi dyskusję nad ważną uchwałą, jeżeli obecna przewodnicząca zostanie odwołana. A to dlatego, że nawet w kuluarach nie pada nazwisko następcy.

— Słyszę głosy sprzeciwu, ale ani razu nie usłyszałam nazwiska kandydata. Chętnych do objęcia tej prestiżowej funkcji nie brakuje, ale nikt nie ma odwagi głośno o tym powiedzieć. A Rada Miasta to nie zabawa w podchody — mówi nam Monika Rogińska-Stanulewicz, radna klubu Demokratyczny Olsztyn.

Radni PiS również nie chcą uchylić rąbka tajemnicy, ale nie mówią też, że nie mają swojego kandydata. — Wszystko powiemy na konferencji prasowej przed sesją — ucina Dariusz Rudnik, radny PiS.

Przypomnijmy, jeden z zarzutów pod adresem przewodniczącej dotyczy ratuszowych komisji. W zamian za poparcie kandydatury przez radnych PiS Halina Ciunel miała obiecać, że radni tego klubu będą kierować komisjami: rewizyjną, edukacji i rodziny, ale tak się nie stało. Natomiast najpoważniejszy zarzut to brak dbania o interesy wszystkich klubów, stronniczość i uleganie presji.

Halina Ciunel stwierdziła w rozmowie z nami, że do sprawy odniesie się podczas sesji i dodaje: — Nie zgadzam się z przedstawionymi zarzutami.

Żeby odwołać przewodniczącą, „za” musiałoby zagłosować trzynastu radnych, klub PiS liczy ich siedmioro. Na ratuszowych korytarzach dosyć głośno mówi się natomiast, że istnieją podziały w Radzie Miasta, więc nie ma stuprocentowej pewności, że Halina Ciunel pozostanie na fotelu przewodniczącej.

Mateusz Przyborowski,
Chcesz zadać pytanie autorowi? śledź go na Facebooku

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Kto jest Kim - Kto.wm.pl

Halina Ciunel

Ocena: 0% (1 głos)

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dochodowe koryto kiełbasa wyborcza #2140693 | 46.112.*.* 21 gru 2016 17:13

  raz oni przy korycie a raz my tylko zamiana stołków i loga parti nie można długo rzy jednym bo ciemny olsztynsko kurpiowski naród domysli sie że to ciagle ci sami na stołkach

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jakub #2140687 | 21 gru 2016 17:04

  Dlaczego w budżecie są przewidziane fundusze na rozbudowę linii tramwajowej skoro zdecydowana większość mieszkańców jest przeciwna tej inwestycji? Może wreszcie pora zacząć się liczyć z opinią społeczną?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. antyKODomita #2140666 | 95.160.*.* 21 gru 2016 16:39

  Paszoł won ze starymi dziadami zaKODowanymi wariatami, sprzedawczykami z PO itp. tfuuu

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mydlenie oczu #2140550 | 217.99.*.* 21 gru 2016 14:43

   Ciunelowa na super lue przyklejona d.... do stołka. Ona wygląda i jest z epoki M. Taczer i powinno się ją już tylko widzieć w muzeum figur woskowych. Ustawiła całą rodzinę (zwłaszcza synka fajtłapę z aptekami). Dajcie jakieś świerze umysły, tylko nie takie jak ten pan Ł.Ł. porabany i z ambicjami typek, nic nie przeliczy nic nie zanalizuje tylko na przypał wszystko robi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. fucker #2140545 | 21 gru 2016 14:38

   a ja w domu mam chomika

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (25)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages