Piątek, 22 listopada 2019. Imieniny Cecylii, Jonatana, Marka

Choinki prosto z lasu. Nadleśnictwo Olsztyn rozpoczyna sprzedaż drzewek

2016-12-16 07:12:00 (ost. akt: 2016-12-15 18:15:41)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

W nadleśnictwach nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie rozpoczyna się sprzedaż choinek. W tym roku olsztyńscy leśnicy przygotują na sprzedaż prawie 12 tysięcy choinek.

W podolsztyńskim Nadleśnictwie Kudypy sprzedaż choinek trwa już od 12 grudnia. Ceny wahają się od 26 zł (za choinkę o wysokości do 1,5 metra) do 40 zł (za drzewko 3,5-metrowe). Co ciekawe, na plantacji choinkowej można samodzielnie wybrać drzewko.

Najpopularniejszym gatunkiem drzewa, które w grudniu gości w naszych domach w charakterze choinki pozostaje świerk. Zanim jednak 2,5-metrowe drzewko zostanie ścięte i przyozdobione mija 10 lat. Proces hodowali świerków zaczyna się od zebrania szyszek. Pozyskuje się je zimą ze ściętych drzew lub drzew rosnących. W drugim przypadku nieodzowna jest pomoc specjalistów, dysponujących sprzętem do wspinaczki.

Zebrane szyszki trafiają do tzw. wyłuszczarni. To budynek, w którym z szyszek wydobywa się nasiona. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie działa jedna wyłuszczarnia. Prowadzi ją Nadleśnictwo Jedwabno.

W wyłuszczarni szyszki umieszcza się w specjalnych szafach, gdzie pod wpływem temperatury i odpowiedniej wilgotności powietrza szyszki otwierają się i wypadają z nich nasiona. Ze 100 kg szyszek pozyskuje się ok. 3 kg nasion.

Nasiona są przechowywane w specjalnych pojemnikach w temperaturze 0 stopni Celsjusza. Dzięki temu można je magazynować nawet przez 15 lat. Wczesną wiosną nasiona sieje się w leśnych szkółkach. Na terenie olsztyńskiej RDLP działa 30 takich szkółek. W początku okresie uprawy z jednego ara, czyli 100 metrów kwadratowych uzyskuje się 15 tys. sadzonek o wysokości nie przekraczającej 10 cm.

Im gorsza gleba, tym ładniejsze drzewko

W lipcu następnego roku, kiedy świerk znajduje się w okresie spoczynku, sadzonki są przesadzane. Chodzi o to, by zmniejszyć ich zagęszczenie. Zabieg te skutkuje tym, że młode drzewka są bardziej dorodne, gdyż nie rywalizują ze sobą, walcząc o światło. Na jeden ar przypada wówczas od 4 do 5 tys. sadzonek. Rosną one przez 1,5 roku i kiedy mają od 40 do 50 cm wysokości są sprzedawane na plantacje.

Na plantacji świerk rośnie jeszcze 6-7 lat. Można więc przyjąć, że od momentu, gdy nasiona świerka zostaną zasiane w ziemi do momentu, gdy 2,5-metrowe drzewko trafi do naszego domu mija około 10 lat. Co ważne, na słabych glebach świerki rosną oczywiście wolniej niż na glebach żyznych, ale są za to… dużo bardziej gęste.

Świerki, które są później przeznaczone do sprzedaży jako choinki, leśnicy sadzą często pod liniami energetycznymi. W takich miejscach i tak nie mógłby wyrosnąć dorodny las. Choinka naturalna ma nad sztuczną tę przewagę, że nie będzie rozkładać się kilkaset lat i zanieczyszczać środowiska.


Jak dbać o choinkę w doniczce:

1. Choinkę w doniczce trzymamy jak najkrócej w mieszkaniu. To znaczy, po zakupie stawiamy ją na balkon, a do mieszkania wstawiamy ją tylko na kilka dni.
2. Gdy już choinka w doniczce jest w mieszkaniu dbamy, by ziemia w doniczce była cały czas lekko wilgotna.
3. Po świętach choinka znów wraca na balkon. Ważne, by w chwili przenosin ziemia nie była już wilgotna.
4. Już na balkonie ocieplamy doniczkę. Bez tego na 100 procent przemarzną korzenie i będzie po choince.
5. Kiedy choinka w ocieplonej doniczce stoi już na balkonie, nie robi się z nią nic aż do wiosny (żadnego podlewania).
6. Wiosną przesadzamy choinkę do ziemi. Niestety, bez gwarancji, że się przyjmie.

Źródło: mat. RDLP w Olsztynie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Klient #2136885 | 83.9.*.* 16 gru 2016 20:51

  A w Olsztynie to Wasza Wysokość , N. Kudypy , może uruchomić punkt sprzedaży swoich choinek..? ..dla swojej chwały i wdzięczności klientów.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bezdomny #2136690 | 37.47.*.* 16 gru 2016 14:44

  A na uj mie ta choinka, w kieszeni mam ja sobie postawić???

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. yhy #2136637 | 88.156.*.* 16 gru 2016 13:20

  Prawdziwa choinka to jodła-tylko i wyłącznie! Nie wiem po jakiego czorta ludzie kupują ten biedny świerk, który nie ma ani wyglądu, ani długo trwającego zapachu i igły z niego lecą jak sierść z psa na wiosnę...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. asa #2136454 | 213.17.*.* 16 gru 2016 09:25

  A te sprzedawane choinki to w doniczkach czy ścięte? Których podane cena dotyczy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. hen #2136424 | 83.26.*.* 16 gru 2016 08:44

  A gdzie można kupić choinki z lasów państwowych?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Pokaż wszystkie komentarze (9)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages