Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Na Warmii i Mazurach rozpoczęły się strajki obywatelskie. W Olsztynie tłum pod ratuszem [GALERIA]

2016-12-13 14:53:33 (ost. akt: 2016-12-13 20:15:10)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Dziś (13 grudnia) obchodzimy rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Poza uroczystościami związanymi ściśle z tamtym zdarzeniem, na ulicach miast całego kraju, wyjdą mieszkańcy zjednoczeni wokół idei #StrajkuObywatelskiego i dymisji obecnego rządu. Jeden z takich protestów odbył się również przed ratuszem w Olsztynie.

Zobacz także: Na czas strajku pod ratuszem autobusy mogą zmienić trasę Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu. We wtorek (13 grudnia) pod ratuszem w Olsztynie odbędzie strajk obywatelski. Ze względu na możliwe trudności z przejazdem przez ul. 11 Listopada, autobusy...

Zobacz także: Protest KOD Giżycko na ulicach miasta Protest KOD Giżycko na ulicach miasta Pod biurem parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości w Giżycku przy ulicy Pocztowej spotkali się 13 grudnia o godz. 16 uczestnicy protestu zorganizowanego...

Zobacz także: Protestowali przeciwko rządowi PiS przed pomnikiem Ofiar Grudnia '70 [zdjęcia] Protestowali przeciwko rządowi PiS przed pomnikiem Ofiar Grudnia '70 [zdjęcia] W Elblągu sympatycy Komitetu Obrony Demokracji wraz z Platformą Obywatelską i Nowoczesną w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego protestowali pod pomnikiem...

Punktualnie o godzinie 17 pod olsztyńskim ratuszem rozpoczął się, inicjowany przez KOD, strajk obywatelski. Pod ratuszem zgromadzeni, a było ich około pół tysiąca, uczcili minutą ciszy ofiary stanu wojennego w Polsce. Manifestacja odbyła się w 35. rocznicę jego wprowadzenia.
— Zgromadziliśmy się nie jako KOD, ale jako obywatele — przemawiał Adam Wiktorowicz z Komitetu Obrony Demokracji. — To zgromadzenie pokojowe, więc nie zakrywamy twarzy i oczywiście słuchamy policji — pouczał Wiktorowicz.
Kolejni mówcy przekonywali, że PiS uderza w demokratyczne podstawy państwa prawa. Głównym, choć niejedynym żądaniem protestujących, była dymisja rządu Beaty Szydło. Oprócz tego wśród postulatów było wycofanie się rządu z reformy oświaty, zaprzestanie uderzania w prawa kobiet i stanowcze sprzeciwienie się nacjonalizmowi. Zgromadzenie przebiegło pokojowo, chociaż było głośno.


— Jarosław, Polskę zostaw! — skandowali zgromadzeni. W tłumie powiewały flagi Polski, Unii Europejskiej, było też sporo flag Komitetu Obrony Demokracji.
O komentarz poprosiliśmy Ewę Małgorzatę, olsztyńską radną PiS: — Nie widzę podstaw do organizowania tego typu zgromadzeń. Mamy legalnie wybrany rząd i parlament działający w granicach prawa. Rząd został wybrany w demokratycznych wyborach, ci którzy na wybory nie poszli, mogli postąpić inaczej. Kto wie, może wtedy ich wynik byłby zupełnie inny? Ci, którzy na PiS głosowali, są zadowoleni. Nie sądzę, żeby rząd w jakikolwiek sposób odniósł się do postulatów KOD-u. Data 13 grudnia jest wyjątkowo nieszczęśliwa do organizowania tego typu zgromadzeń. To czas, gdy powinniśmy oddać hołd tym, którzy zginęli za wolna Polskę, a nie moment na wysuwanie swoich żądań.

W Elblągu w demonstracji antyrządowej wzięło udział ok. 200 osób. Podczas manifestacji protestujący pojawili się m.in. z transparentami, na których były wypisane antyrządowe hasła.

Uczestnicy demonstracji spotkali się pod pomnikiem Ofiar Grudnia’70. To oburzyło m.in. członków elbląskiej Solidarności, którzy kilka godzin wcześniej, złożyli w tym miejscu kwiaty i zapalili symboliczny znicz. Tylko tyle i aż tyle, bo jak mówił Jan Fiodorowicz, przewodniczący elbląskiej Solidarności, 13 grudnia to data, którą nie należy czcić, ale trzeba o niej pamiętać.
— To ponury dzień w historii naszej ojczyzny. Co do manifestacji KOD-u, to uważam, że to duża nieodpowiedzialność, wybranie tej daty i tego miejsca na manifestację swojego niezadowolenia wobec rządu — wskazywał Fiodorowicz.Katarzyna Guzewicz
Aleksandra Szymańska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (498) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. buhaa #2155485 | 81.190.*.* 9 sty 2017 13:57

  Stado KODowych baranów strzyżonych przez geszefciatrza alimenciarza. Śmiech na sali , gdzie te tłumy ?? 200 osób na 170 tys. miasto to tłum ? Większy tłum w każdym jednym Lidlu jak coś ciekawego rzucą :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zrozpaczony #2155022 | 94.254.*.* 8 sty 2017 22:40

  Jestem antypisiorem! Ale potrzebuję pomocy! Za kim mam być skoro oni protestują i głosują przeciw podwyższeniu najniższej krajowej, obniżeniu wieku emerytalnego i krytykują zasiłki na dzieci i leki dla seniorów...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. komuszek #2153070 | 83.24.*.* 6 sty 2017 19:30

  Ilu członków liczy dzisiaj stado skaczących baranów?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Antek #2152946 | 195.136.*.* 6 sty 2017 17:49

  Komitet Obrony Koryta walczy o "demo" dla SB -kow i ich poplecznikow. Tylko Ci co kradli za komuny i Po ich popierają.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. student #2143353 | 81.190.*.* 25 gru 2016 21:03

  Poczekajmy na wybory samorzadowe wtedy zobaczymy nie tylko Psl,PO i innej masi przedstawicieli w tym byłych SB-kow ,sedziow,prokuratorow ,radnych itdDo włdzy powinni doisc bezpartyjni mlodzi ludzie aby zrobic porzadek!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (498)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages