Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Dworzec Zachodni w Olsztynie gotowy w połowie

2016-11-12 16:23:49 (ost. akt: 2016-11-12 16:28:06)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Po latach oczekiwania olsztynianie wreszcie doczekają się nowego dworca Olsztyn Zachodni. Dotychczasowa bryła raczej odstraszała podróżnych niż zachęcała do podróżowania koleją. Prace mają zakończyć się wiosną 2017 roku.

Zobacz także: Przez pęknięcia remont wiaduktu potrwa dłużej Przez pęknięcia remont wiaduktu potrwa dłużej Remont zabytkowego wiaduktu nie zakończy się zgodnie z założeniami. Ze względu na pęknięcia potrwa on dłużej, a w związku z tym utrudnienia pasażerów...
Długo wyczekiwany remont Dworca Zachodniego w Olsztynie ruszył w sierpniu. Teren przyległy do budynku dworca został ogrodzony barierkami, a robotnicy ostro zabrali się do roboty. Prace są na półmetku - podaje portal rynek-kolejowy.pl. Wykonuje je konsorcjum firm SKB Development z siedzibą w Warszawie oraz SKB Budownictwo z siedzibą w Bytomiu. Firmy te wygrały w przetargu zorganizowanym przez PKP SA. Wykonawca zaproponował, że wykona zadanie za 3 mln zł netto.

– Aktualnie trwają prace instalacyjne wewnątrz budynku. Renowacji poddawana jest elewacja i montowane są nowe okna – mówi Maciej Bułtowicz z biura prasowego PKP SA. Prace odbywają się przy zachowaniu kubatury bryły. Zakończenie inwestycji niezmiennie planowane jest na koniec pierwszego kwartału 2017 r.

Według koncepcji kolejarzy, układ wewnętrzny zaprojektowanego budynku zostanie dopasowany do nowego sposobu użytkowania na bazie istniejącej konstrukcji. Jedynie część istniejących sanitariatów zostanie wyburzona ze względu na zły stan techniczny i wykonana na nowo w obrysie rozbieranej części. W zakres projektu wchodzi m.in. dostosowanie budynku do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej, budowa sanitariatów dla podróżnych oraz poprawa bezpieczeństwa przebywania i użytkowania dworca poprzez montaż instalacji monitoringu, instalacji przeciwpożarowej oraz wymianę wewnętrznych oraz zewnętrznych instalacji: elektrycznych, odgromowej i sanitarnych.

Kondygnacja podziemna dworca zostanie przeznaczona w całości na funkcje techniczne. Znajdą się tam: rozdzielnia elektryczna, pomieszczenia związane z przyłączami, pomieszczenie gospodarcze itp. Na parterze przewidziano otwarcie części powierzchni dworca w formie zadaszonej wiaty dla oczekujących podróżnych. Funkcja obsługi pasażerów pozostanie w tej samej co aktualnie części dworca (większa z brył tworzących budynek) z dostępem do toalet ogólnodostępnych. Mniejsza bryła zostanie odbudowana z przeznaczeniem na lokal komercyjny oraz administracyjny dworca. Otwarcie części przegród pozwoli na wykonanie zadaszonej wiaty rowerowej.

Źródło: www.rynek-kolejowy.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. asd #2112252 | 83.3.*.* 14 lis 2016 12:25

  Ale tak na serio?-Komu potrzebny ten zachodni?...brak parkingów dla podróżnych, brak dobrej komunikacji z resztą miasta - gdzie przystanki autobusów i tramwai?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zuzia #2112251 | 89.228.*.* 14 lis 2016 12:25

   A który moment tego filmu ukazuje dworzec gotowy w połowie? Bo to chyba materiał z sierpnia.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. najbardziej mnie interesuje #2111999 | 46.186.*.* 13 lis 2016 20:58

   toaleta, czy będzie bezpłatna , bądź płatna , a jak płatna to po ile

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. zorz #2111955 | 88.156.*.* 13 lis 2016 19:52

    Gotowy w połowie, czy niegotowy w połowie? To samo ale jakże brzmi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. fju #2111695 | 88.156.*.* 13 lis 2016 11:22

    Dworzec gotowy w połowie więc ta prasa uznała że pora na propagandę O_o. Żeby faktycznie było to powód do bezsensownej propagandy. Piotrka G. nie było ? To niedopuszczalne.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (21)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages