środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Ratusz odcina się od finału WOŚP w Olsztynie. Jest nowy organizator!

2016-11-10 14:37:48 (ost. akt: 2016-11-11 12:38:38)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Dwa miesiące przed finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i niespełna dziesięć dni przed upływem terminu zgłaszania sztabów do centrali prezydent Olsztyna odcina się od akcji Jurka Owsiaka. Po naszym artykule chęć zorganizowania sztabu zadeklarował Związek Stowarzyszeń "Razem w Olsztynie".

Według danych zawartych na oficjalnej stronie internetowej Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w województwie warmińsko-mazurskim 25 miejscowości zarejestrowało się i powołało sztaby, które będą odpowiadać za organizację 25. finału WOŚP. Na tej liście wciąż nie ma Olsztyna. Termin przyjmowania wniosków o rejestrację sztabów upływa dokładnie 21 listopada 2016 roku. Olsztynowi zostało więc dziesięć dni.

Do tej pory organizacją finału WOŚP w stolicy naszego województwa zajmował się ratusz, a do akcji chętnie przyłączały się organizacje pozarządowe, firmy, stowarzyszenia, kluby i rzesze wolontariuszy. Pewną oznaką nadchodzących zmian mogło być usytuowanie sztabu w 2016 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury. Nikt się jednak nie spodziewał, że dziesięć dni przed upływem terminu zgłaszania sztabów do centrali prezydent Piotr Grzymowicz odetnie się od akcji Jurka Owsiaka, uznając za wypaczenie idei orkiestry lokowanie sztabu w ratuszowym wydziale komunikacji społecznej lub w MOK-u. "Dyrygent", w opinii Piotra Grzymowicza, powinien wywodzić się z organizacji pozarządowej.

Kluczowy dla tej idei komponent społeczny został w dużym stopniu zastąpiony działaniem administracyjnym, a przecież nie o to w Orkiestrze chodzi. Udział w pracach Orkiestry nie powinien być obowiązkiem, ale działaniem spontanicznym, dyktowanym potrzebą serca, sformalizowanym tylko tam, gdzie jest to niezbędne z powodów prawnych — czytamy w informacji zamieszczonej na blogu prezydenta.

Niestety, to nie brzmi dobrze... Czyżby organizacja ogólnopolskiej, społecznej akcji, która światełkiem do nieba rozgrzewa serca milionów Polaków i pomaga potrzebującym stała się dla ratusza przykrym obowiązkiem? Dotąd nie płynęło to z potrzeby serca urzędników? Pomyślą złośliwi.

Największy problem jednak w tym, że dwa miesiące przed wielkim finałem nie mamy sztabu. Czy rzeczywiście Olsztyn nie przyłączy się do zbiórki WOŚP w 2017 roku?

Po naszym artykule głos w tej sprawie zabrała Monika Falej, dyrektorka, trenerka i koordynatorka Związku Stowarzyszeń "Razem w Olsztynie" przy Olsztyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych:

"Informuję, że Związek Stowarzyszeń "Razem w Olsztynie" wziął na siebie prowadzenie Sztabu WOŚPOlsztyn! Wszystkie ręce na pokład! GazetaOlsztyńska i wszystkie media, ludzie dobrej woli, przesięborczynie/przedsiębiory liczymy na pomoc!"czytamy w poście opublikowanym w czwartek na facebookowym profilu Moniki Falej.

25. finał WOŚP zaplanowano na 15 stycznia 2017 roku.

masz***
Finał WOŚP to największa w Polsce, jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Blisko 120 tysięcy wolontariuszy zbiera pieniądze, rozliczane następnie w około 1600 sztabach, w tym w kilkudziesięciu zlokalizowanych w wielu miejscach na świecie. O godzinie 20.00 zaczyna się happening pt. "Światełko do Nieba" — wszyscy, którym bliskie są idee WOŚP wysyłają w stronę nieba światełka w postaci zapalonej zapałki, świeczki, pochodni czy sztucznych ogni.

Przez cały dzień w studiu telewizyjnym, trwa Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców (popularnie zwana licytacją Złotych Serduszek). Kulminacyjny moment, czyli licytacja Serduszka nr 1, zaczyna się około godziny 23.00. Po północy podawane są wstępne, szacunkowe wyniki naszej zbiórki.


Tak było podczas 24. finału WOŚP w Olsztynie i całym regionie:

>>> RELACJA NA ŻYWO, FILMY I ZDJĘCIA — KLIKNIJ TUTAJ!Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (353) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bopo #2132626 10 gru 2016 23:40

  WOŚP jest teraz jeszcze nie wiadomo jak długo jedyną realną konkurencją kościelnego Caritasu. Dlatego w tym roku dam do puszki WOŚP a Caritasie to poczytajcie w internecie: google" Kościelny rozbiór Polski Caritas " Zresztą w sejmie także o tym mówili: "SŁOWA Z MÓWNICY SEJMOWEJ SEJMU RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ: "À propos działalności charytatywnej: Czy panowie sprawozdawcy wiedzą, że koszty Caritasu, największej charytatywnej organizacji kościelnej, to ponad 70% koszty własne? Idzie to na pensje dla księży dyrektorów Caritasu i głównie pracowników duchownych. Około 30% pieniędzy, które Caritas dostaje nie od biskupów, nie od księży, tylko od ludzi świeckich, którzy w dobrej woli przekazują te pieniądze na rzecz ubogich ludzi, tylko 30% trafia do tych ludzi ubogich"

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rug #2130310 | 37.190.*.* 8 gru 2016 15:24

  prezydent miasta idzie z biegiem czasu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. tekla #2128867 | 5.172.*.* 7 gru 2016 08:55

  ...a ja się wstydzę za tę decyzję, za Olsztyn. Wstydzę

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zagłoba sum #2126231 | 83.28.*.* 3 gru 2016 11:52

  Prezydent powszechnie znany pod imieniem, G. 10%, pewnie myśli, że jak się przefarbuje to ocali skórę. CBA pewnie niedługo dotrze do pana i władcy. Myślę, że już pora na zmiany!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. www #2121430 | 82.177.*.* 26 lis 2016 21:17

  skoro nie popierasz to przysiegnij ze nigdy w zyciu nie skorzystasz ze sprzetu wosp, Ty i Twoje dzieci!!!! badz uczciwy do bolu

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (353)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages