Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Koniec z parkowaniem w sercu starówki

2016-10-27 12:15:36 (ost. akt: 2016-10-27 17:35:01)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Z badań przeprowadzonych na zlecenie ratusza wynika, że zdecydowana większość mieszkańców chce ograniczeń dotyczących parkowania na Starym Mieście w Olsztynie. Ratusz zdecydował zrealizować oczekiwania mieszkańców.

Zobacz także: Atak hakerski na platformie olsztyńskiego ratusza. Złośliwość czy próba zmiany wyników konsultacji społecznych? Atak hakerski na platformie olsztyńskiego ratusza. Złośliwość czy próba zmiany wyników konsultacji społecznych? W wyniku działania osób trzecich część osób uprawnionych do wzięcia udziału w badaniu opinii za pośrednictwem strony Olsztyńskiego Panelu Obywatelskiego...
Temat parkowania na Starym Mieście w Olsztynie powracał każdej jesieni i rozgrzewa dyskusje między kierowcami a zwolennikami starówki wolnej od samochodów. Do dyskusji dołączyło Stowarzyszenie "Prawo na Drodze" domagając się zniesienia opłat za parkowanie w tej części miasta. Stowarzyszenie powołuje się na rozporządzenie ministra infrastruktury z 14 lutego 2014 roku. — Wprowadzenie strefy płatnego parkowania wymaga zastosowania znaków drogowych oznaczających wjazd i wyjazd ze strefy oraz oznaczających miejsca postojowe — tłumaczy Piotr Popa, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. 
— Miejsce postojowe powinno być oznakowane zarówno znakami pionowymi, jak i poziomymi. I zgodnie z rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych, znaki drogowe powinny być barwy białej lub żółtej. 


Aby rozwiązać spór ZDZiT musiałby pomalować farbą bruk w zabytkowej części Olsztyna. Z takiego pomysłu nie są zadowoleni mieszkańcy i społecznicy, według nich może to znacząco oszpecić centrum miasta.

Ratusz postanowił więc zapytać o zdanie mieszkańców za pomocą Olsztyńskiego Panelu Obywatelskiego. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 422 osób, mieszkańców wszystkich osiedli, różnych pod względem wieku, wykształcenia, majętności.

Co odpowiedzieli ankietowani? Zdecydowana większość badanych (78 proc.) opowiada się za ograniczeniem ruchu samochodowego na Starym Mieście. Ponad połowa (53 proc.) wyraża zdecydowaną opinię w tym względzie. Jedynie co piąty badany (21 proc.) uważa, iż ograniczenia ruchu pojazdów na Starym Mieście nie jest dobrym pomysłem.

Dlatego też Piotr Grzymowicz postanowił podjąć decyzję zgodnie z wolą mieszkańców. - To nie była łatwa decyzja, jednak jej podjęcie było koniecznością z uwagi na rosnącą presję społeczną - mówił prezydent Olsztyna. - Będziemy obserwować efekty zmian i nie wykluczamy podniesienia stopnia ograniczeń poprzez wprowadzenie ruchu na zasadach obowiązujących w "strefie zamieszkania".

Po wprowadzeniu zmian na Starym Mieście będzie 80 miejsc postojowych. Nie pozwalając na parkowanie wokół Starego Ratusza, ich liczba zmniejsza się dokładnie o 28.

- Taka liczba miejsc byłaby dostępna, gdybyśmy wymalowali na Rynku linie - wyjaśniał dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, Jerzy Roman. - Każde z tych miejsc musi mieć bowiem odpowiednią długość i szerokość. Nie byłoby więc dowolności w parkowaniu, jak to miało miejsce dotychczas.

Na parkingach wokół Starego Miasta - m.in. przy ul. Knosały, Mochnackiego, starej Warszawskiej, za Urzędem Miasta - jest teraz 550 miejsc postojowych.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Janusz:Ojciec Delfiny,Rodżera,Ala iDżesiki #2100812 | 217.99.*.* 28 paź 2016 20:45

  jakim prawem zabraniacie ludziom jeździć po ulicach. od tego są ulice i samochody, żeby po nich jeździć a niee

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Bardzo... #2099878 | 79.185.*.* 27 paź 2016 20:29

  mądra decyzja! Ruszyć tyłki i przejść się kilkaset metrów.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. I bardzo #2099877 | 83.31.*.* 27 paź 2016 20:28

  Doborze

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. km #2099812 | 88.156.*.* 27 paź 2016 19:27

  http://olsztyn.panelobywatelski.pl/ Proponuję każdemu. Tu można się zarejestrować i brać udział w ankietach a później narzekać. Ja głosowałem i cieszę się że mój głos przyczyni się do ograniczenia samochodów na olsztyńskiej starówce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Złomiarz #2099806 | 188.146.*.* 27 paź 2016 19:20

  Taaa i Grzymowicz posłuchał się głosu mieszkańców buchhhaaa już w to wierzę, po prostu zrobił jak chciał inna rzecz że tym razem słusznie ograniczył ruch, starówka to nie parking, a poza tym jest tak mała że w 10 minut z każdego parkinu wokół dojdziesz gdzie chcesz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (41)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages