Czy City Park zmieni oblicze miasta?

2016-10-17 16:00:00(ost. akt: 2016-10-20 09:56:30)   Artykuł sponsorowany
Z Piotrem Kaczmarczykiem, specjalistą ds. nieruchomości rozmawiamy o nowej inwestycji w Olsztynie, która nawiązuje do koncepcji miasta - ogrodu.
- Możemy zacząć naszą rozmowę od... piękna w przestrzeni miejskiej Olsztyna?
- Jak najbardziej. Stolica Warmii i Mazur należy do pięknego regionu, nazywanego przez niektórych Zielonymi Płucami Polski. W ciągu ostatnich lat miasto stało się jeszcze piękniejsze i zarazem dogodniejsze dla mieszkańców. Zwróciło się również ku wodzie. Nieużytki w zakolu Łyny zagospodarowano na Park Centralny. Warto wspomnieć również o nowym obliczu plaży miejskiej. To świetne miejsca do wypoczynku, aby się zrelaksować i spędzić czas z rodziną.

- Wygląda na to, że koncepcja Olsztyna, jako miasta ogrodu nabiera tempa...
- Koncepcja miasta-ogrodu, którą podchwycili jakiś czas temu społecznicy i włodarze miasta zaczyna się realizować. Strategia promocji uwzględnia naturalne walory miasta i tożsamość miejsca, tzw. genius loci.

- Warto wspomnieć, że nie jest ona nowa.
- Idea ta narodziła się w Londynie po rewolucji przemysłowej. Jej twórcą był Ebenzer Howard, który zainspirował się pobytem w Stanach Zjednoczonych. Był autorem książki "Miasta ogrody jutra". Pisał w niej o wizji miast samowystarczalnych ekonomicznie i kulturowo, gdzie nie brakuje zieleni.

- Spójrzmy na nasze podwórko... Kiedyś na terenie Olsztyna działało Towarzystwo Upiększania Miasta, które powstało z inicjatywy burmistrza Jakuba Rarkowskiego. Istniało w latach 1843-1912 i zajmowało się porządkowaniem ulic, skwerów i podwórek oraz dekorowaniem miasta podczas uroczystości.
- Nie tylko. Wspomniany burmistrz zainicjował budowę urządzeń komunalnych i przeprowadził brukowanie ulic. Dzięki jego pierwszym inwestycjom, miasto wyszło poza mury obronne i zaczęto zagospodarowywać jego przedmieścia.

- Minęło wiele dziesięcioleci i powstający dziś City Park również wychodzi poza ścisłe centrum miasta...
- Tak. Teraz nadszedł czas włączania do miejskiej struktury terenów położonych pomiędzy osiedlami Nagórki i Jaroty, na których powstaje City Park. Co prawda, od lat należą one do miasta. Nie są jednak do końca zagospodarowane.

- City Park nawiązuje do jednego z haseł Olsztyna jako miasta ogrodu, które odzwierciedla charakterystyczną dla Stolicy Warmii i Mazur symbiozę wygody życia w mieście i bliskości natury.
- Chciałbym zwrócić uwagę na wyjątkowe położenie inwestycji. Z jednej strony sąsiaduje ona z ulicą Krasickiego i Barcza, a z drugiej z terenami zielonymi, gdzie znajduje się alejka spacerowa i ogród jordanowski. W przyszłości na niezagospodarowanej strefie zieleni ma powstać olbrzymi park miejski, jeszcze większy od centralnego.

Właśnie rozpoczyna się pierwszy etap inwestycji. Powstanie posadowiony równolegle do ulicy Krasickiego budynek mieszkalno-usługowy, w którym przewidziano 120 lokali mieszkalnych i 19 lokali usługowych.

- Mieszkańców zapewne zainteresuje, na ile sam budynek będzie nawiązywał do koncepcji miasta - ogrodu?
- Chociażby tym, że lokale mieszkalne zaprojektowano z myślą o ich odpowiednim nasłonecznieniu, jak również wygodzie i komforcie mieszkańców, dlatego też wyposażono je w duże tarasy i balkony. Pamiętano przy tym, że środki na spełnienie marzeń o własnym M mogą być ograniczone, dlatego rozkłady poszczególnych mieszkań są funkcjonalne i ergonomiczne, bez zbędnych metrów. Projekty wspomnianego Howarda również miały być praktyczne i pragmatyczne zarazem.


Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Max #2095210 | 195.225.*.* 23 paź 2016 10:52

    A nie można było wybudować tych bloków bliżej placu zabaw tylko przy samym skrzyżowaniu? I czemu będzie tylko 5 mieszkań 4 pokojowych? Czyżby większość miała być pod wynajem dla studentów.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. z ul. Barcza #2092228 | 212.160.*.* 19 paź 2016 12:10

    szkoda że nie podali jakie jest zainteresowanie tymi mieszkaniami ...i jakie są metraże?

    odpowiedz na ten komentarz

  3. albert #2091761 | 176.221.*.* 18 paź 2016 20:52

    Teraz tam jest błoto po kolana, zwłaszcza po deszczach, jak chcesz przejść suchą stopą trzeba się postarać nie wpaść w kałużę, zawsze nowy budynek albo więcej to uporządkowanie terenu wokół nich, chyba lepiej iść chodnikiem niż wpadać po szyję w błoto, chyba że lubicie ekstremalny survival

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  4. ptjl #2091727 | 213.199.*.* 18 paź 2016 20:13

    niestety jak się mieszka w mieście to nierozłącznym elementem tegoż mieszkania jest szum przejeżdżających autobusów, samochodów czy innych pojazdów -tramwaju , szkoły przeważnie są blisko osiedli tak samo jak supermarkety czy centra handlowe lub choćby ryneczki zawsze głośne z rana ,ale zawsze można zakopać się w lesie tam jest dużo zieleni i spokój świeże powietrze i pokopać się można z dziczyzną .Małe mieszkania ? dlaczego nie na przelot ? zakładam że nikt by nie zapłacił za mieszkanie 100 metrów w zwyższ . zapotrzebowanie jest na mniejsze Olsztyn to miasto studenckie,a zieleń jest wszechobecna wystarczy wsiąść na rower i ruszyć 4 litery jeśli powstanie tam jeszcze park i przyłożą się do tego włodarze jak do zagospodarowania naszych jezior to to miejsce będzie pierwsza liga blisko szkoła ,bliskość do lasu ,do parku ,blisko do sklepów i centra handlowego i jeszcze komunikacja nr 1 ,jestem za

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. qaz #2091328 | 88.156.*.* 18 paź 2016 13:23

      Dlaczego w Olsztynie nie ma mieszkań dwustronnych. Mieszkanie jednostronne to jest największe dziadostwo. Brak przewiewu, nasłonecznienie albo za małe albo za duże itd.

      Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      Pokaż wszystkie komentarze (11)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5