Piątek, 18 stycznia 2019. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Protest przeciwko TTIP i CETA w Olsztynie. Ludzie wyjdą na ulice

2016-10-12 17:29:28 (ost. akt: 2016-10-13 16:13:12)
Zdjęcie jest illustracją do treści

Zdjęcie jest illustracją do treści

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Europejczycy jednoczą się, żeby wyrazić swój sprzeciw wobec podpisania umów handlowych między Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. W Warszawie i Olsztynie manifestacje pod hasłem "Stop TTIP, Stop CETA" odbędą się w sobotę (15 października).

Organizujemy manifestację sprzeciwu wobec CETA i TTIP w Olsztynie. Odbędzie się 15 października (sobota) na olsztyńskiej starówce - 3 dni przed spotkaniem UE, na którym przedstawiciel polskiego rządu ma oficjalnie wyrazić zgodę na podpis CETA. Nasza pikieta odbędzie się równocześnie z dużą demonstracją w Warszawie, jak i pozostałymi pikietami w wielu miastach w całej Polsce — czytamy w zapowiedzi akcji na portalu społecznościowym. Protest społeczników z Olsztyna rozpocznie się o godz. 13 i ma potrwać godzinę. Na razie udział zadeklarowało w nim 26 osób.

Manifestacja w Warszawie, której organizacją zajęły się wspólnie Akcja Demokracja, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych oraz Strefa Zieleni będzie miała zapewne znacznie większy oddźwięk.

Fundacja Akcja Demokracja napisała list otwarty do premier Beaty Szydło i ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, w którym wyraża niepokój, że planowane porozumienia handlowe między Unią Europejską a USA i Kanadą (TTIP i CETA) mogą zniszczyć polskie rolnictwo. Napływ żywności zza oceanu doprowadzi do upadku wielu gospodarstw rolnych w naszym kraju. Osłabi też ochronę konsumentów przed GMO oraz szkodliwymi środkami chemicznymi masowo używanymi w produkcji żywności w Ameryce Północnej. Apelujemy do polskiego rządu o dążenie do całkowitego i jednoznacznego wyłączenia z umów TTIP i CETA wszystkich kwestii, które mają negatywny wpływ na tradycyjne rolnictwo rodzinne i rolnictwo ekologiczne, a także wysoką jakość i bezpieczeństwo polskiej żywności. Jeśli inne kraje nie zgodzą się na ten postulat, Polska powinna umowy odrzucić.

Przeciwnicy umów punktują zagrożenia związane z wprowadzeniem nowego prawa:

— utratę miejsc pracy — TTIP oznacza utratę 100 tys. miejsc pracy w Polsce, na skutek CETA ma zniknąć 200 tys. miejsc pracy w UE
— zagrożenie dla konkretnych sektorów spowodowane obniżeniem ceł importowych (lokalna produkcja nie będzie chroniona przed konkurencją międzynarodowych korporacji; dalsza ekspansji wysoko uprzemysłowionego rolnictwa)
— zagrożenie dla budżetów publicznych
— zagrożenie dla praw konsumenckich poprzez obniżenie standardów bezpieczeństwa żywności (m.in. obawa przed GMO, hormonami wzrostu, antybiotykami, uznanymi w Polsce za niebezpieczne sztucznymi barwnikami, herbicydami, pestycydami)

Zwolennicy podpisania umowy wskazują na korzyści — TTIP oraz CETA mają doprowadzić do ożywienia europejskiej gospodarki, dostosować nas do gospodarki innych, wschodzących krajów spoza Europy oraz pomóc utrzymać wpływy na arenie międzynarodowej.

CETA (umowa o wolnym handlu UE-Kanada) razem z TTIP (umowa UE-USA) mają utworzyć transatlantycką strefę wolego handlu. CETA jest już gotowa do podpisania, negocjacje TTIP wciąż trwają, ale wiele państw zapowiedziało zablokowanie przyjęcia porozumienia.

***
Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) jest porozumieniem handlowym negocjowanym od 2013 roku, którego głównym celem jest utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Porozumienie tego rodzaju wymaga ujednolicenia norm technicznych oraz usunięcia barier w handlu (ceł, różnic w regulacjach, ograniczeń w zakresie inwestycji itp.). Negocjacje toczą się za zamkniętymi drzwiami.

Podpisanie CETA, kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej między UE a Kanadą, planowane jest na 18 października. Polskę reprezentować będzie szef MSZ, Witold Waszczykowski. Prawo i Sprawiedliwość, wbrew wcześniejszym deklaracjom, ogłosiło pełne poparcie dla przyjęcia umowy.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jasnasprawa #2088138 | 171.25.*.* 13 paź 2016 17:50

  Za CETA i TTiP są KOD-PO-Nowoczesna oni stoją za tym murem !! Też za jest rządząca część PiS (poza Ziobro i dołami partii) .Przeciw -Ruch Kukiza-zdecydowanie na nie i podobno PSL ale oni jacy są każdy wie ..To dla jasności .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. nino #2088056 | 37.47.*.* 13 paź 2016 16:11

  WEŁNA NIE WEŁNA ,ABY DUPA PEŁNA! OBECNA ŻYWNOŚC W TYCH BIEDRONKACH MA TYLE CHEMII I ZYJEMY !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. nino #2088046 | 37.47.*.* 13 paź 2016 16:03

  Ja jestem za podpisaniemTTIP i CETA ! I JESTEM ZA PiS-em !!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mario #2087960 | 195.136.*.* 13 paź 2016 14:09

  Jedno tylko pytanie kto z was przeczytał te umowy (1500-2000stron w j. angielskim) żeby protestować, wiedzę opieracie na niusach TV różnych, bzdura.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. zorz #2087842 | 88.156.*.* 13 paź 2016 11:07

   "Mark", nie macie dziś lekcji w gimnazjum? Czytajcie: www.oko.press

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (35)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages