Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Dwie osoby potrącone na przejściu dla pieszych w Olsztynie

2016-10-06 16:18:21 (ost. akt: 2016-10-06 16:37:36)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Do dwóch potrąceń pieszych na przejściach doszło w środę w Olsztynie. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności szczególnie podczas deszczu i przy szybko zapadającym zmroku.

Zobacz także: Przejścia dla pieszych w Olsztynie. Gdzie trzeba szczególnie uważać? Przejścia dla pieszych w Olsztynie. Gdzie trzeba szczególnie uważać? Pieszy jest tzw. niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, ponieważ w trakcie "zderzenia" z pojazdem nie chroni go nic. Kierowca może liczyć na poduszki...
W środę w Olsztynie doszło do dwóch kolizji, w których poszkodowanymi byli piesi. Do pierwszego zdarzenia doszło około godz. 19:00 na ul. Sielskiej. - Kierujący oplem omijając inny pojazd, który zatrzymał się przed przejściem, nie ustąpił pierwszeństwa osobie pieszej znajdującej się już na pasach i potrącił ją. Na szczęście nikomu nic się nie stało - skończyło się na ogólnych potłuczeniach. Kierowca został ukarany i punktami karnymi informuje Anna Balińska z KMP w Olsztynie.

Niespełna pół godziny później na ul. Tuwima kierujący toyotą nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznaczonym przejściu. W tym przypadku na szczęście również skończyło się jedynie na potłuczeniach, mandacie i punktach karnych.

W obu tych przypadkach zawinili kierowcy. Należy jednak pamiętać, że wina nie zawsze leży tylko po ich stronie. Często zdarza się, że to piesi są sprawcami kolizji oraz wypadków, w tym również śmiertelnych.

Najczęstszymi przyczynami zdarzeń drogowych z winy pieszego są:
- wtargnięcie wprost przed nadjeżdżający pojazd
- wejście na jezdnię na czerwonym świetle
- przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych
- nie korzystanie z elementów odblaskowych

Piesi to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu. Oznacza to, że w przeciwieństwie do podróżujących samochodami nie są osłonięci karoserią, nie chronią ich poduszki powietrzne oraz pasy. Mogą zwiększyć swoje bezpieczeństwo poprzez używanie elementów odblaskowych, lecz przede wszystkim powinni przestrzegać przepisów ruchu drogowego i być uważnym na to, co dzieje się wokół nich.

W okresie jesiennym piesi kryją się przed deszczem pod kapturami i parasolami. Stanowi to barierę między nimi, a otaczającym ich światem. Często idą przed siebie nie zwracając uwagi na to, co dzieje się wokół nich, wchodzą na jezdnię bez upewnienia się, czy jest to bezpieczne.

Dlatego policjanci apelują, zarówno do kierowców jak i pieszych, aby zachowali szczególną ostrożność. Pośpiech i nieuwaga może prowadzić do tragedii. Wspólnie zadbajmy więc o nasze bezpieczeństwo.


mat. KMP Olsztyn (ab/TM)
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. skandal! #2082359 | 88.156.*.* 7 paź 2016 09:44

  Zaraz, zaraz. Na Sielskiej potrącenie bo kierowca ominął drugi samochód: za to powinno być zabierane prawko bo taki debil to niedoszły morderca, kolejny na tuwima gdzie przecież nie ma przejść bez świateł, czyli wjechał na czerwonym! A pod art. przypomnienie, że piesi też popełniają błędy i" złote rady" policji. To skandal, ewidentne winy kierowców a wy tu do pieszych się czepiacie i słuchacie tych durnych rad od policjantów którzy nie potrafią/nie chcą szukać prawdziwych winnych!

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Lol #2082284 | 46.186.*.* 7 paź 2016 08:21

  Byłem parę dni temu w Neapolu, piesi łażą jak święte krowy i jakoś nikt nie ginie,, gdyby tak łazili w Olsztynie zabrakło by miejsca w szpitalach - myślę że to przez zbytnie zaufanie Polaków do pasów. Włosi bobrze wiedzą że na pasach wcale nie jesteś bezpieczny i stąd ich większa czujność

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. tt #2082248 | 213.73.*.* 7 paź 2016 07:29

   "niekorzystanie" - razem

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Tuwima #2082145 | 37.8.*.* 6 paź 2016 22:19

   Na całej ul. Tuwima nie ma przejść bez sygnalizacji, więc kierowca musiał się bardzo postarać, aby jednak potrącić pieszego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. jagoda #2082040 | 95.160.*.* 6 paź 2016 20:12

   Niestety nawet najbardziej uważny kierowca może nie zauważyć pieszego ubranego w ciemne ubrania przechodzącego na nieoświetlonym przejściu dla pieszych o zmroku czy w ciemności. Dlatego wszyscy i piesi i kierowcy w okolicach przejścia powinni zachować szczególną ostrożność i uwagę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (15)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages