Poniedziałek, 22 października 2018. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Olsztyńskie "szubienice" podzielą los Krwawego Feliksa Dzierżyńskiego? [FILM]

2016-10-06 19:00:18 (ost. akt: 2016-10-06 17:33:46)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Głowa odpadła od korpusu, rozbijając się o beton placu, na linach pozostał tylko tułów. 16 listopada 1989 roku zdemontowano pomnik Feliksa Dzierżyńskiego na placu Bankowym (placu Dzierżyńskiego) w Warszawie przy wiwacie mieszkańców stolicy. W jaki sposób — i czy w ogóle — mógłby zostać przeniesiony pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej? Wszak tzw. szubienice to zabytek, więc pokroić ich jak tort nie będzie można.

Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej przeżywa ciężkie chwile. IPN jasno określił, że z al. Piłsudskiego trzeba słynne „szubienice” przenieść, ponieważ propagują komunizm. Ratusz z kolei przypomina, że pomnik od 1993 roku wpisany jest do rejestru zabytków i nie można go nigdzie przenosić. A tym bardziej uszkodzić.

To także jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Olsztynie i stoi za nim nazwisko wybitnego polskiego rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego, który wykonał jego projekt. Nikt chyba jednak nie wie, jak dalej potoczą się jego losy. Ani IPN, ani wojewódzki konserwator zabytków, ani władze miasta nie mają też pomysłu na to, jak przenieść pomnik w nienaruszonym stanie. Co więcej, ratusz nawet nie bierze przeprowadzki pod uwagę.

Użycie dźwigu z hakiem mogłoby się skończyć źle. Wystarczy przypomnieć sobie demontaż pomnika Feliksa Dzierżyńskiego na placu Bankowym (placu Dzierżyńskiego) w Warszawie. 16 listopada 1989 roku podczas po zdjęciu z cokołu rzeźba sprawiająca wrażenie solidnej rozpadła się na kawałki. Głowa odpadła od korpusu, rozbijając się o beton placu, na linach pozostał tylko tułów. Warszawiacy zabrali rozsypane kawałki pomnika na pamiątkę.

Pomnik Dzierżyńskiego stał w Warszawie od 1951 roku. Został odsłonięty w 25. rocznicę śmierci Krwawego Feliksa, działacza socjalistycznego i komunistycznego. 29 września 2001 na tym samym miejscu stanął pomnik Juliusza Słowackiego.mp/masz

>>> Co dalej z "Szubienicami" w Olsztynie?
>>> Radny Krzysztof Kacprzycki chce wziąć pod opiekę "szubienice"

Jaki pomysł na przyszłość olsztyńskich "szubienic" ma ratusz i co na to konserwator zabytków? Odpowiedź w piątkowym "Tygodniu w Olsztynie i powiecie".

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (199) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zygfryd #2188022 | 185.34.*.* 22 lut 2017 21:06

  Zostawcie pomnik w spokoju ! Jak słyszę oszołomów co chcą z pomnikiem zrobić przypominaja mi sie Niemcy hitlerowski gdzie palono książki. Ps. niedawno byłem w Wiedniu tam stoją pomniki Żołnierzy Armii Czerwonej i nikomu nie przychodzi do głowy aby je zniszczyć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. nie lubię szubienic #2187704 | 217.99.*.* 22 lut 2017 15:37

  taki wspaniały, wybitny rzeźbiarz który przypadkiem zechciał rzeźbić w macebach skradzionych z żydowskiego cmentarza, o ile mi wiadomo to bezczeszczenie grobów... Faktycznie, powinno się go wychwalać. Pozbyć się pomnika, będzie więcej miejsca na parking ;) Panie Prezydencie wstydu sobie oszczędź i zrób z tym wreszcie porządek.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. W wiekszości #2102318 | 91.233.*.* 30 paź 2016 22:52

  W większości zgadzam się historycznie z poniższym wpisem. Trochę wedlug mnie przeholowałeś z tym "pomnikiem wdzięcznosci komunistów" tych komunistów to raczej nie było. Ci prawdziwi to zginełi albo zreki hitlera albo stalina. potem to najwyżej byli karierowicze . A pomniki po prostu stawiano w latach 50-tych i 60-tych i to przy dość dużym apluzie społeczeństwa , które chętnie w tych pompach uczestniczyło. traktowano to jako swoistego rodzaju uroczystość i rozrywkę.Pamiętaj że wtedy nie bylo telwizji , internetu wiec ludzie chętniej na takie cos przychodzili-.natomiast historycznie dobrze piszesz o tej ziemi i jej przeszłości lecz mam jedną uwagę. to nie my zabraliśmy te ziemi , tylko nam one przypadły po II wojnie. Na tej ziemi ja sie urodziłem i ją uwazam za swoją rodzinną i polską ziemie Nie mam najmniejszego zamiaru oddawac 'sprawiedliwości dziejowej" i tą ziemie zwracac potomkom mieszkańców niemieckich . na to moje stanowcze polskie veto. trudno -poparli Niemcy Hitkera musieli za to zapłacić. A jesli chodzi o pomnik to zólnierzom poległym sie nalezy. Oni nas wyzwalali spod strasznej opkupacji hitlerowskiej a swoją daniną złożonej krwi uważam że okupili zbrodnie stalina i Berii na obywatelach polskich. Tak zawsze historycznie się podchodzi

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ja #2101294 | 83.6.*.* 29 paź 2016 12:04

  Bardziej uczciwa była nazwa Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej bo to był faktycznie pomnik wystawiony z wdzięczności przez tutejszych komunistów. Termin "Wyzwolenie" jest na wskroś kłamliwy tak samo jak mit "Ziem Odzyskanych". Nie było żadnego wyzwolenia bo nikt tutaj ani na sowietów ani na polską władzę nie czekał. Owszem, była na południowej Warmii spora grupa mniejszości polskiej, ale jej członkowie 1) mówili nie po polsku ale po warmińsku, który dla Polaków był niezrozumiały (gdyby było inaczej Edward Cyfus nie musiałby tłumaczyć warmińskich tekstów na polski) 2) byli od dawna związani z kulturą niemiecką 3) byli oni obywatelami niemieckimi, więc byli zobligowani do wierności państwu niemieckiemu a nie działalności wywrotowej (tzw. bojownicy o polskość), czyli najpierw dążenia do oderwania części Prus Wschodnich od Rzeszy i przyłączenia do Polski (plebiscyt) a następnie uczestniczenia w próbach wywołania przez Warszawę takiej samej wojny domowej jak na Śląsku (patrz: sprawa Vera Macht vs. Ostojski i Chłosta czy artykuł Szymanowicz & Gołębiowski, Działalność Ekspozytury nr 2 Oddziału II Sztabu Głównego WP wobec ludności mazurskiej w latach trzydziestych).

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. olsztynianin #2095566 | 88.156.*.* 23 paź 2016 21:13

   Dla mnie to pomnik promocji różnej nacji polityków olsztyńskich, większości mieszkańców Olsztyna pewnie on nie przeszkadza. Jest to ewidentny pomnik na reklamę i zaistnienie, przy różnego rodzaju okazji. Niech się wezmą za normalna robotę i tyle. Przy czym książka od historii jakaś porządna tez by im się przydała. Coś wybiorą przeczytają (jak umieją czytać ze zrozumieniem) i klepią byle gadać. Wcześniej czy później problem się rozwiąże potrzeba na to trochę czasu i mądrości, której jak widać niektórym idiotom jest brak.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (199)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages