Kiedy dziecko może samodzielnie chodzić do szkoły?

2016-09-26 13:30:00(ost. akt: 2016-09-26 13:24:36)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Pójście do szkoły to wielkie wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Nauka, prace domowe i zajęcia pozalekcyjne... A co z dojazdem do szkoły? Czy ten aspekt również ma znaczenie?
Dla pani Joanny z Olsztyna to, w jakiej odległości od domu będzie znajdowała się szkoła, ma priorytetowe znaczenie. Oczywiście, tutaj chodzi o bezpieczeństwo. Jej córka ma teraz cztery lata, do szkoły pójdzie więc, co najmniej za dwa.

— Jeżeli szkoła będzie w pobliżu domu, to w wieku 6, 7 lat córka będzie mogła chodzić do niej samodzielnie — zakłada pani Joannna. — Ja sobie w takim wieku dobrze radziłam. Zakładam jednak, że nie będzie musiała poruszać się komunikacją miejską. W takim razie musiałoby mieć co najmniej 8-9 lat. Decyzja taka musiałaby być poprzedzona długą rozmową z dzieckiem — dodaje.

A jeżeli chodzi o prawo, jak ono to reguluje? W jakim wieku dzieci mogą samodzielnie pokonywać drogę z domu do szkoły?
Oczywiście, Konstytucja RP, czyli najważniejszy akt prawny w naszym kraju, a do tego kodeks rodzinny i opiekuńczy gwarantują rodzicom prawo do wychowywania i decydowania o wszystkich kwestiach dotyczących sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem. Należy jednak pamiętać, że o nieprawidłowościach z nią związanych policja może poinformować sąd rodzinny.

— Jeżeli chodzi o naszą szkołę, to samodzielnie do domu może wracać siedmiolatek, ale potrzebuje na to pisemnej zgody rodziców — mówi nauczycielka w jednej z podolsztyńskich szkół. — Tu chodzi o bezpieczeństwo zarówno uczniów, jak i nasze. O takie zgody proszeni są rodzice uczniów z klas I-III.

Co na to Kuratorium Oświaty w Olsztynie? Podczas naszej telefonicznej rozmowy dowiedzieliśmy się, że tą sprawą zajmują się organy prowadzące placówki. Zostaliśmy odesłani do Ustawy o Systemie Oświaty, gdzie w art. 17 można przeczytać o tym, że droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać: 3 km — w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych i 4 km — w przypadku uczniów klas V-VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów.

No dobrze, a co się dzieje wówczas, jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie mieszka, przekracza te odległości? Okazuje się, że obowiązkiem gminy jest... zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice, a do ukończenia przez dziecko 7 lat — także zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej.
— Przyznam, że o tym nie wiedziałam — mówi zaskoczona pani Joanna. — Będę miała to na myśli, kiedy moje dziecko pójdzie do szkoły.

Zapytanie dotyczące bezpiecznej drogi z domu do szkoły wysłaliśmy do policji. Otrzymaliśmy odpowiedź, że w art. 106 Kodeksu Wykroczeń jest następujące sformułowanie: "Kto ma obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany". Na ten temat jest też coś w Kodeksie Drogowym, który mówi o tym, że dziecku powyżej 10 lat można na ulicy powierzyć opiekę nad małoletnim do lat siedmiu. No dobrze, ale nie każdy ma rodzeństwo, które mogłoby odebrać młodszą siostrę czy brata ze szkoły...

Odległość do szkoły dla jednych jest więc wyzwaniem, a dla drugich problemem. Są i tacy, którzy mogą na tym bez wątpienia skorzystać. Na Nowych Jarotach w Olsztynie, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 30 powstaje kompleks mieszkalny.
— Rodzice doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zawożenie dziecka do szkoły, czy prowadzenie go na dodatkowe zajęcia pochłania wiele czasu — mówi Małgorzata Nabielec z firmy Ango Development, która zajmuje się budową nowego kompleksu. — W przypadku naszej inwestycji, zarówno przedszkole, jak i szkoła znajdują się blisko. Rodzice prowadząc dziecko do placówki, nie muszą przechodzić z nim przez ruchliwe ulice. Co więcej, dziecko bez obaw samo będzie mogło pokonywać tę krótką odległość. To kwestia zaledwie kilku minut. W pobliżu naszego kompleksu znajduje się również żłobek.

Pani Małgorzata ma już nawet przygotowaną specjalną ofertę dla rodzin z dziećmi, jeżeli chodzi o mieszkania.
— Trzypokojowe mieszkanie o wielkości 65-70 metrów to dobra propozycja dla całej rodziny — sugeruje. — Na takiej przestrzeni można zagospodarować miejsce zarówno do wypoczynku, jak i pracy. A do tego nasze dziecko będzie mogło spotkać się z koleżanką czy kolegą w komfortowych warunkach.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5