Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Czy olsztyńscy uczniowie zobaczą na lekcji "Smoleńsk"?

2016-09-12 18:31:39 (ost. akt: 2016-09-12 15:50:09)
Kadr z filmu "Smoleńsk"

Kadr z filmu "Smoleńsk"

Autor zdjęcia: arch. dystrybutora filmu

Autorzy filmu "Smoleńsk" skłaniają się ku teorii, że 10 kwietnia 2010 roku doszło do zamachu na życie Lecha Kaczyńskiego. Wszystko wbrew badaniom naukowców i komisji zajmujących się tragedią.Minister edukacji narodowej Anna Zalewska uważa, że film Antoniego Krauzego powinni zobaczyć polscy uczniowie. Co na to dyrekcje olsztyńskich szkół?

Od piątku w kinach wyświetlany jest film Antoniego Krauzego „Smoleńsk”. Fabuła filmu osnuta jest wokół katastrofy prezydenckiego samolotu w kwietniu 2010 roku pod Smoleńskiem. Podczas oficjalnej premiery, Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, powiedziała, że „Smoleńsk” jest filmem, który powinni zobaczyć polscy uczniowie. Co ciekawe film lansuje teorię spiskową, według której przyczyną katastrofy był zamach. Kina są przygotowane na wizyty uczniów i w porównaniu do innych filmów, „Smoleńsk” można zobaczyć nawet na przedpołudniowych pokazach.

Zadzwoniliśmy do kilku olsztyńskich szkół , żeby zapytać czy planowane są szkolne wyjścia na film o tragedii smoleńskiej. – Możliwe, że poszczególne klasy będą wychodzić, ale nie będzie to ogólne wyjście szkolne – dowiedzieliśmy się w III Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie.

– Jeżeli wychowawcy zgłoszą taka wolę, to jak najbardziej jest to film związany z nasza historią i doświadczeniami, otrzymają taka zgodę. Jak na razie jednak nikt o pozwolenie nie wystąpił – mówi z-ca dyrektora Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie, Barbara Tymecka.

– Uczniowie I LO rzadko chodzą do kina, ponieważ jest to powszechnie dostępne. Dlatego częściej chodzimy z uczniami do teatru czy filharmonii – mówi dyrektor I LO w Olsztynie Jolanta Skrzypczyńska. – Jeżeli klasa i nauczyciel zechcą pójść na film w ramach lekcji, myślę, że nie będzie przeciwwskazań. Oczywiście musi być cel dydaktyczny takiego wyjścia. Uważam, że nie mogą niczego nakazywać ani zakazywać – dodaje.

Uczniowie i pedagodzy XII LO w Olsztynie również jak na razie nie wyrazili chęci pójścia na „Smoleńsk” w ramach lekcji. – Nie było jak na razie takiej inicjatywy. Jeżeli taki pomysł się pojawi, to nie widzę żadnych przeciwwskazań – mówi dyrektor Liceum XII Dorota Linkiewicz.Ewa Mazgal (dziennikarka "Gazety Olsztyńskiej") o filmie "Smoleńsk": Antoni Krauze, wybitny skądinąd reżyser, twórca między innymi „Palca Bożego” i „Czarnego czwartku” połączył w „Smoleńsku” obrazy dokumentalne z fabularna fikcją. I tak mamy zdjęcia spotkania Donalda Tuska i Władimira Putina w Smoleńsku i Sopocie, pogrzebu ofiar katastrofy, czuwania przed pałacem prezydenckim i strażników postawionego przed nim krzyża. Natomiast narracja jest następująca — Rosja postanawia się zemścić na prezydencie Lechu Kaczyńskim za jego akcję politycznego wsparcia skonfliktowanej z imperium Gruzji. Podstępną akcje przygotowuje wspólnie lub za wiedzą i aprobatą przedstawicieli ówczesnych polskich władz. To rosyjska obsługa lotniska sprowadza polski samolot na niebezpiecznie niski pułap. Na jego pokładzie przestają działać też niektóre urządzenia. Następu też wybuchy w powietrzu. Wszystko to poznajemy towarzysząc dziennikarskiemu śledztwu. Prowadzi telewizyjna dziennikarka, która też występuje w roli adwokata diabła. Początkowo nie wierzy w teorię spisku, odnosi się z pogardą do ludu smoleńskiego z Krakowskiego Przedmieścia, ale z czasem dociera do niej "prawda" o zamachu.


kraw
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (77) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pilsener #2065306 | 46.112.*.* 14 wrz 2016 21:54

  Skrzyżowanie "ukrytej prawdy" ze szklaną pułapką 20 (gdzie reżyser usiłuje mi wmówić, że Budapeszt to jest Moskwa). Swoją drogą lot był nielegalny, piloci bez uprawnień, samolot nie miał też jakiś tam przeglądów - czy ktoś kiedyś za to odpowie? Wątpię.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bzdura a nie film. #2064975 | 14 wrz 2016 13:07

  bzdura bzdura bzdura...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. j. #2064908 | 83.9.*.* 14 wrz 2016 10:52

  Nie ogłupiajcie dzieci! Żeby tego rodzaju film obejrzeć trzeba być dorosłym, trzeba umieć odróżnić ziarno od plew - młodzież może tego nie ogarnąć

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Pegerasta i basta #2064837 | 37.47.*.* 14 wrz 2016 08:56

  A popcorn i orzeszki są przewidziane czy Apel Smoleński będzie odczytany...mój syn za Komediami nie przepada ale go wyślę niech się pośmieje

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. supel #2064781 | 83.16.*.* 14 wrz 2016 07:39

  wprowadzić miesięcznice i co tydzień do spowiedzi obowiązkowo

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (77)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages