Poniedziałek, 21 sierpnia 2017. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Długiego w Olsztynie wciąż bez patrona [SONDA]

2016-09-09 11:44:54 (ost. akt: 2016-09-09 12:32:48)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Rada osiedla Nad Jeziorem Długim jest przeciwna, żeby zmarły pięć lat temu Zbigniew Rojek patronował ścieżce rowerowej. Pomysłodawcy projektu nie zamierzają składać broni, a prezydent miasta chce zapytać o zdanie olsztynian.

Tego sporu nie spodziewał się chyba nikt. A na pewno autorzy wniosku, żeby ścieżce rowerowej wokół Jeziora Długiego nadać imię Zbigniewa Rojka, muzyka olsztyńskiej grupy Kaczki z Nowej Paczki. Inicjatorami tego pomysłu są Centrum Turystyki Aktywnej Kołodrom i Andrzej Brzozowski z Kaczek, przyjaciel zmarłego w 2011 roku artysty.

Czytaj e-wydanie Skąd pomysł, żeby to właśnie on patronował trasie rowerowej? Zbyszek Rojek był nie tylko artystą, współautorem piosenki „Dziubdziub”, ale był również bardo aktywny w środowisku olsztyńskich rowerzystów. Pod koniec lat 90. został radnym Olsztyna i wspierał inicjatywy młodzieżowe zmierzające do wybudowania Kołodromu, trasy dla rowerzystów i deskorolkowców. Pełnił także funkcję pełnomocnika prezydenta Olsztyna ds. transportu rowerowego. Zaproponował budowę ścieżki rowerowej łączącej Jaroty ze starówką. Był także jednym z organizatorów imprezy rowerowej Rollsztyn i założycielem stowarzyszenia Kołodrom.

Pierwszy raz przyjaciele chcieli uhonorować Zbigniewa Rojka kilka miesięcy po jego śmierci, kiedy trasa rowerowa nad Długim była jeszcze w budowie. Uniemożliwiła to jednak uchwała Rady Miasta, mówiąca o tym, że dopiero pięć lat od śmierci kandydata można nazwać jego imieniem jakiś obiekt czy ulicę. Kolejny wniosek w tej sprawie trafił do komisji kultury w połowie maja tego roku. Sprzeciwów radnych komisji nie było, a prezydent przed przygotowaniem projektu uchwały wystąpił do rady osiedla Nad Jeziorem Długim o opinię. I ostatecznie odstąpił od przygotowania uchwały, ponieważ rada wydała negatywną opinię. Ponownie. Pierwszy raz zrobiła to już w 2011 roku.

— Chcemy pozostawić nazwę w tej formie, jakiej jest obecnie, czyli „Ścieżka pieszo-rowerowa nad Jeziorem Długim”. W tej sprawie nie było konsultacji z naszymi mieszkańcami. To decyzja rady osiedla, która się zebrała, sprawę przedyskutowała i wydała negatywną opinię — mówi w rozmowie z nami Wojciech Konecko, szef rady osiedla Nad Jeziorem Długim.

Czy jesteś za nadaniem ścieżce rowerowej wokół Jeziora Długiego imienia Zbigniewa Rojka?
pokaż wyniki »Ryszard Prątkowski, przewodniczący stowarzyszenia Kołodrom, zapowiada, że na tym sprawa się nie zakończy.
mp
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (89) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Darz Bór #2063776 | 77.253.*.* 12 wrz 2016 17:39

  Jedyną opcją będzie "Ścieżka poległych w Katastrofie Smoleńskiej" lub "Ścieżka Lecha Kaczyńskiego" innej opcji nie ma przy aktualnej sytuacji politycznej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tom Dee #2063630 | 88.156.*.* 12 wrz 2016 14:19

  Ale jaja ! Zamieszczony pod tekstem film nie pokazuje ścieżki wokół jez. Długiego, tylko Ukiel. To taka mała zmyłka ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. endrju do gość #2062718 | 188.146.*.* 10 wrz 2016 16:04

  Ja poniał, ty nie pomiał o co mnie chodziło.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. olo #2062516 | 89.228.*.* 10 wrz 2016 08:42

  wszystko musi mieć sponsora, a na faceboku jest ? i jeszcze obowiązkowo porcja reklam przed wjazdem na ścieżki

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. seba #2062491 | 88.156.*.* 10 wrz 2016 07:51

   A co tam, niech będzie propaganda: Patronem zostaje Grzybowicz, wielki uczony najlepszego uniwersytetu na świecie UWM, człowiek który ponad wszystko cenił swoich mieszkańców, których słuchał i realizował ich potrzeby związane z rozbudową rynku pracy i budową nowych dróg. Dzięki niemu młodzi ludzie nie uciekali z Olsztyna, każdy chciał tu pracować i tworzyć swoja przyszłość. Pojęcie "korki na drodze" zniknęły wraz z zastosowaniem najnowszego systemu drogowego ITS, który spowodował zielone fale w Olsztynie. Chwała Grzybowiczowi!

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (89)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages