Sobota, 26 maja 2018. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Ścieżka rowerowa wokół Jeziora Długiego w Olsztynie wciąż bez patrona [SONDA]

2016-09-09 11:44:54 (ost. akt: 2016-09-09 12:32:48)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Rada osiedla Nad Jeziorem Długim jest przeciwna, żeby zmarły pięć lat temu Zbigniew Rojek patronował ścieżce rowerowej. Pomysłodawcy projektu nie zamierzają składać broni, a prezydent miasta chce zapytać o zdanie olsztynian.

Tego sporu nie spodziewał się chyba nikt. A na pewno autorzy wniosku, żeby ścieżce rowerowej wokół Jeziora Długiego nadać imię Zbigniewa Rojka, muzyka olsztyńskiej grupy Kaczki z Nowej Paczki. Inicjatorami tego pomysłu są Centrum Turystyki Aktywnej Kołodrom i Andrzej Brzozowski z Kaczek, przyjaciel zmarłego w 2011 roku artysty.

Czytaj e-wydanie Skąd pomysł, żeby to właśnie on patronował trasie rowerowej? Zbyszek Rojek był nie tylko artystą, współautorem piosenki „Dziubdziub”, ale był również bardo aktywny w środowisku olsztyńskich rowerzystów. Pod koniec lat 90. został radnym Olsztyna i wspierał inicjatywy młodzieżowe zmierzające do wybudowania Kołodromu, trasy dla rowerzystów i deskorolkowców. Pełnił także funkcję pełnomocnika prezydenta Olsztyna ds. transportu rowerowego. Zaproponował budowę ścieżki rowerowej łączącej Jaroty ze starówką. Był także jednym z organizatorów imprezy rowerowej Rollsztyn i założycielem stowarzyszenia Kołodrom.

Pierwszy raz przyjaciele chcieli uhonorować Zbigniewa Rojka kilka miesięcy po jego śmierci, kiedy trasa rowerowa nad Długim była jeszcze w budowie. Uniemożliwiła to jednak uchwała Rady Miasta, mówiąca o tym, że dopiero pięć lat od śmierci kandydata można nazwać jego imieniem jakiś obiekt czy ulicę. Kolejny wniosek w tej sprawie trafił do komisji kultury w połowie maja tego roku. Sprzeciwów radnych komisji nie było, a prezydent przed przygotowaniem projektu uchwały wystąpił do rady osiedla Nad Jeziorem Długim o opinię. I ostatecznie odstąpił od przygotowania uchwały, ponieważ rada wydała negatywną opinię. Ponownie. Pierwszy raz zrobiła to już w 2011 roku.

— Chcemy pozostawić nazwę w tej formie, jakiej jest obecnie, czyli „Ścieżka pieszo-rowerowa nad Jeziorem Długim”. W tej sprawie nie było konsultacji z naszymi mieszkańcami. To decyzja rady osiedla, która się zebrała, sprawę przedyskutowała i wydała negatywną opinię — mówi w rozmowie z nami Wojciech Konecko, szef rady osiedla Nad Jeziorem Długim.

Czy jesteś za nadaniem ścieżce rowerowej wokół Jeziora Długiego imienia Zbigniewa Rojka?
Tak
79.67%
Nie
20.33%Ryszard Prątkowski, przewodniczący stowarzyszenia Kołodrom, zapowiada, że na tym sprawa się nie zakończy.
mp
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (89) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Darz Bór #2063776 | 77.253.*.* 12 wrz 2016 17:39

  Jedyną opcją będzie "Ścieżka poległych w Katastrofie Smoleńskiej" lub "Ścieżka Lecha Kaczyńskiego" innej opcji nie ma przy aktualnej sytuacji politycznej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tom Dee #2063630 | 88.156.*.* 12 wrz 2016 14:19

  Ale jaja ! Zamieszczony pod tekstem film nie pokazuje ścieżki wokół jez. Długiego, tylko Ukiel. To taka mała zmyłka ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. endrju do gość #2062718 | 188.146.*.* 10 wrz 2016 16:04

  Ja poniał, ty nie pomiał o co mnie chodziło.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. olo #2062516 | 89.228.*.* 10 wrz 2016 08:42

  wszystko musi mieć sponsora, a na faceboku jest ? i jeszcze obowiązkowo porcja reklam przed wjazdem na ścieżki

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. seba #2062491 | 88.156.*.* 10 wrz 2016 07:51

   A co tam, niech będzie propaganda: Patronem zostaje Grzybowicz, wielki uczony najlepszego uniwersytetu na świecie UWM, człowiek który ponad wszystko cenił swoich mieszkańców, których słuchał i realizował ich potrzeby związane z rozbudową rynku pracy i budową nowych dróg. Dzięki niemu młodzi ludzie nie uciekali z Olsztyna, każdy chciał tu pracować i tworzyć swoja przyszłość. Pojęcie "korki na drodze" zniknęły wraz z zastosowaniem najnowszego systemu drogowego ITS, który spowodował zielone fale w Olsztynie. Chwała Grzybowiczowi!

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (89)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages