Radni wyślą list do MSWiA w sprawie Małego Ruchu Granicznego

2016-08-28 19:31:46(ost. akt: 2016-08-28 17:05:49)

Autor zdjęcia: Mat. prasowe Starostwa Powiatowego w Olsztynie

W piątek (26 sierpnia) odbyła się XVI Sesja Rady Powiatu w Olsztynie. Głównymi tematami obrad były zmiany w budżecie i przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Jednak radni odnieśli się również do zawieszenia Małego Ruchu Granicznego.
Podczas piątkowych obrad, poza omawianiem m.in. kwestii budżetowych, radni odnieśli się również do problemu zawieszenia MGR z Obwodem Kaliningradzkim.

– Taka sytuacja wpływa na pogłębienie trudnej sytuacji ekonomicznej regionu. Obecny stan skutkuje obniżeniem stopy życiowej mieszkańców. Problem dotyka zwykłych obywateli, małych przedsiębiorców, dla których handel przygraniczny był jedynym źródłem dochodu. To nie jedyny aspekt tej sytuacji. Trud wkładany od 2011 r. w budowanie dobrych sąsiedzkich kontaktów, został zaprzepaszczony. Przecież współpraca i wymiana doświadczeń pozwalają na poznanie drugiej kultury, co w sytuacjach trudnych politycznie, może mieć wpływ na zachowanie przyjaznych relacji. Wielka polityka nie może się odbijać na zwykłych mieszkańcach – czytamy w komunikacie na stronie Starostwa Powiatowego w Olsztynie.

List dotyczący zawieszenia MGR ma zostać wysłany do ministra spraw wewnętrznych i administracji, oraz do parlamentarzystów z Warmii i Mazur.

Przypomnijmy, że umowę o Małym Ruchu Granicznym rząd zawiesił 4 lipca. Decyzję argumentowano kwestiami bezpieczeństwa podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Światowych Dni Młodzieży. Jednak po zakończeniu obu wydarzeń mały ruch z Rosją nie został przywrócony.

***
Podczas XVI Sesji Rady Powiatu w Olsztynie, przyjęto uchwałę ws. "Programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Powiecie Olsztyńskim na lata 2016-2020". Za projektem stoją miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej, policja, sąd, prokuratura, oraz poradnia psychologiczno-pedagogiczna i olsztyńskim starostwem.

- Wśród zakładanych działań jest m.in. stworzenie spójnego systemu współpracy i przepływu informacji między podmiotami działającymi na rzecz rodzin zagrożonych przemocą, podnoszenie kwalifikacji osób zajmujących się problemem, zwiększanie wiedzy opiekunów na temat właściwych metod wychowawczych dzieci, nauka umiejętności samokontroli, wskazanie samym dzieciom sposobów reagowania w sytuacji zaistnienia przemocy - wyjaśnia Magdalena Bujewicz-Mydlak ze Starostwa Powiatowego w Olsztynie.


Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kas #2056848 | 77.247.*.* 31 sie 2016 23:29

    Komu tak zależy na MRG ? Zorganizowanym grupom przestepczym i ruskiemu budżetowi . A autorzy artykuliku niech doprecyzują że chodzi o radnych określonych partii politycznych -tych co zawsze wygrywają wybory w ZK ..haha! TaK tak dbamy o interesy elektoratu...

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Mm #2055194 | 37.47.*.* 29 sie 2016 15:00

    Mogą go przywrócić pod warunkiem że wytrzymają przywóz nielegalnego paliwa.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Lxx #2055037 | 89.229.*.* 29 sie 2016 10:24

      " Przecież współpraca i wymiana doświadczeń pozwalają na poznanie drugiej kultury, co w sytuacjach trudnych politycznie, może mieć wpływ na zachowanie przyjaznych relacji" Ktoś kto pisał ten tekst chyba nigdy nie był w Obwodzie Kaliningradzkim. Jaka wymiana wymiana doświadczeń, jakie przyjazne relacje? Ci nasi turyści w 90 % byli w obwodzie do 7 km za granicą ( bo tam jest ostatni CPN}. Ciekawe dlaczego dziś nikt nie narzeka, że musiał PŁACIĆ za przekroczenie granic do i z Rosji po 10 złotych. Nikt nie pisze jak Rosjanie poniżali nas Polaków na granicy. Ile razy cała granica "stała" bo rosyjscy celnicy odprawiali tylko swoich. Przecież to była głęboka Azja albo Afryka. Nikt nie wspomina, jak musiał płacić policjantom za wymyślone przewinienia lub innym przebierańcom na drogach. Teraz każdy kto korzystał z MRG narzeka, że go nie ma. Uważam, że żadne państwo nie może sobie pozwolić na tak kryminogenne sytuacje. Oczywiście zaraz znajdą się osoby, które za takie poglądy napiętnują w mniej lub bardziej wulgarny sposób. Trzeba mieć swój honor i nie płaszczyć się przed Rosjanami lecz prowadzić z nimi twarde rozmowy, jak to miało miejsce z np. tirami.

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. Ignacy #2054996 | 83.6.*.* 29 sie 2016 08:49

        W piątek (26.08,16) Rassija 24 nadała w Prime Time (czasu moskiewskiego) ponad półgodzinny program poświęcony zamknietemu ruchowi na granicy z RP. Pokazano min. Galerię Warmińską tuż przed porannym otwarciem. Wygaszone reklamy w oknach i ŻADNEGO CZŁOWIEKA NA JEJ KORYTARZACH. Zamarł ruch całkowicie w 175 sklepach Galerii wieszczył spiker. W gdański nie wpuszczono ekipy do środka. Co zmysłowi reporterzy wymyślili? Pokazano przed otwarciem galerii ABSOLUTNIE PUSTY PARKING i ten sam komentarz. No o oczywiście nie zabrakło "Joanny" jak ja nazywał spiker. Kim jest owa Joanna. Joanna Senyszym oczywiście która w skandalicznym języku rosyjskim atakowała Prawo i Sprawiedliwość za ten stan rzeczy. Ale zakonczyła optymistycznie; "Za czetyry lata Kaczyński budiet kaput i wsio budiet w poriadkie i my powratimsia do naszej niezłomnej pzryjaźni" - wyskrzeczała. I to takiego gada utzrymujemy z naszych podatków jako posła i europosła. Żenada

        Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

        1. Kebiz #2054990 | 88.156.*.* 29 sie 2016 08:42

          Mogą pisać "na Berdyczów", bo obecna tzw władza ma paranoją antyrosyjską i nic tego nie zmieni dopóki tejże tzw władzy nie wyrzucimy na śmietnik historii !

          Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

        Pokaż wszystkie komentarze (16)
        2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5