Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Nowe oznakowania w Olsztynie mają pomóc rowerzystom

2016-08-03 19:33:09 (ost. akt: 2016-08-03 16:09:48)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Olsztyna

Na kilku olsztyńskich skrzyżowaniach pojawiło się nowe oznakowanie, które ma pomóc rowerzystom w bezpiecznym poruszaniu się po mieście. - Będziemy oszczędnie stosować to rozwiązanie, aby zbyt szybko nie opatrzyło się kierowcom - wyjaśnia Mirosław Arczak, oficer rowerowy.

Wprowadzenie oryginalnych oznakowań zapowiadano już w lutym tego roku. Pierwszym miejscem, w którym mogliśmy zaobserwować specjalne tablice, był zbieg ulic Płoskiego i Wilczyńskiego.

Teraz nowe oznakowania zyskały skrzyżowania: Sikorskiego-Płoskiego, Synów Pułku-Orłowicza, Synów Pułku-Krasickiego, Krasickiego-Murzynowskiego, Wojska Polskiego-Jagiellońska, Sielska–Kapitańska, Bałtycka–Brzozowa.

Zobacz także: Nowy znak pojawił się na ulicach Olsztyna. W całej Polsce nie ma podobnego Nowy znak pojawił się na ulicach Olsztyna. W całej Polsce nie ma podobnego Bezprecedensowe rozwiązanie - tak o nowym znaku drogowym "ustąp pierwszeństwa rowerzyście (...) " mówią urzędnicy i policja podkreślając, że w całej Polsce...
– Chodzi o artykuł 27 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym skręcający w drogę poprzeczną ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost, np. po przejeździe dla rowerzystów - wyjaśnia Mirosław Arczak, olsztyński oficer rowerowy. – W siedmiu miejscach, w których stanęły tablice "Uwaga, rowerzysta z prawej!" mamy do czynienia właśnie z takimi sytuacjami. Od ponad pięciu lat są one czytelnie określone w przepisach i proste w zastosowaniu, a jednak wciąż często dochodzi tam do sytuacji konfliktowych, które na szczęście nie mają groźnych konsekwencji - dodaje.

Jak oznajmił Arczak, w najbliższym czasie nowe oznakowania nie pojawią się w innych miejscach, by nie zbyt szybko nie opatrzyły się olsztyńskim kierowcom.

Źródło: UM Olsztyna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (107) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jakub #2048246 | 18 sie 2016 09:40

  Im więcej postawią znaków tym bardziej nie będzie czasu by wszystkie zobaczyć. Do tego niech dołożą tablic reklamowych i tylko czekają na nieszczęście.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. to nie jest znak #2040607 | 91.231.*.* 4 sie 2016 22:07

  To tablica reklamowa. Mogli by postawić znak A-30 inne niebezpieczeństwo i może to coś pod tym znakiem to może by to coś znaczyło, a tak to tylko reklama nad sensem której nie ma się co zastanawiać

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Tom Dee #2040495 | 88.156.*.* 4 sie 2016 19:54

   A huk tam z Holandią. Jesteśmy w Polsce i rozwiążemy problem rowerzystów po naszemu, czyli najlepiej w świecie. Najpierw zbiorę przedstawione do tej pory propozycje. Wprowadzamy dla rowerzystów obowiązkowe: kaski i kamizelki, OC, kartę rowerową, rejestrację rowerów. Od siebie dodaję: w związku z rejestracją obowiązek posiadania przy sobie w czasie jazdy dowodu rejestracyjnego i tablicy rejestracyjnej na pojeździe, też jazda na światłach przez całą dobę. Dalej idzie już tylko coroczne obowiązkowe badanie techniczne pojazdu potwierdzone pieczątką wyznaczonej stacji diagnostycznej i badanie psychotechniczne ew. wydolnościowe rowerzysty u lekarza sportowego. Z rozpędu chciałem tu dopisać obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, ale ten punkt jest jeszcze na razie do dyskusji - nie muszą tego robić motocykliści , to może rowerzystom tez się upiecze. A teraz mam pytanie: jakie jeszcze można dodać propozycje do tej listy ? W którym momencie przestanie to być śmieszne ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. MP #2040384 | 88.156.*.* 4 sie 2016 16:53

    Ten znak nic nie znaczy bo nie jest ujęty w kodeksie o ruchu drogowym,informuje tylko że jedzie z prawej strony osoba bez uprawnień i bez OC.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Za #2040375 | 79.185.*.* 4 sie 2016 16:43

     Celowe i świadome najezdzanie na prawidłowo jadącego rowerzystę po przejezdzie rowerowym nie powinno być 3 lata za powodowanie zagrożenia życia i zdrowia a powinno być 25 lat za usiłowanie zabójstwa, zakaz prowadzenia i posiadania samochodu. Może wtedy by się co niektórzy nauczyli

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (12)

     Pokaż wszystkie komentarze (107)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages