Rusza naprawa muru oporowego po dawnej synagodze przy Grunwaldzkiej w Olsztynie

2016-07-07 19:36:59(ost. akt: 2016-07-08 12:37:05)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Sypiący się, niszczejący, niespełniający swojej funkcji — tak wygląda mur oporowy przy ul. Grunwaldzkiej w Olsztynie. W końcu zaczyna się remont. Roboty potrwają do końca września i będą kosztowały blisko 300 tysięcy złotych. Uwaga na utrudnienia — wyłączony zostanie fragment chodnika wzdłuż muru oraz jeden z pasów jezdni.
Projekt remontu zakłada rozebranie muru, oczyszczenie i renowację cegieł, a następnie odtworzenie go z materiałów rozbiórkowych na ławach fundamentu, który zostanie wylany pod konstrukcję. Odrestaurowane zostaną także schody prowadzące do budynku numer 7a przy ul. Grunwaldzkiej.

— Aby możliwe było jak najwierniejsze odtworzenie otoczenia istniejącej w Olsztynie synagogi, konieczne jest usunięcie rosnących na skarpie drzew (udało się zachować 3 tuje, dwa jarzęby oraz jeden głóg) — informuje Paweł Pliszka z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. — W miejsce wyciętych drzew zostaną posadzone nowe, m.in. 3 grusze, dąb, 4 wiązy i 4 głogi. Ponadto na skarpie znajdą się również hortensje, róże, cisy czy bluszcz.

Zieleń będzie zagospodarowana w drugim etapie prac i ogłoszony zostanie osobny przetarg.

Przygotowując dokumentację techniczną ZDZiT prowadził konsultacje ze Stowarzyszeniem Wspólnota Kulturowa „Borussia”, organizacją która zaangażowała się m.in. w rewitalizację żydowskiego domu przedpogrzebowego autorstwa urodzonego w Olsztynie światowej sławy architekta Ericha Mendelsohna.

Mur oporowy jest jedyną pozostałością istniejącej w Olsztynie tzw. Nowej Synagogi, która powstała w 1877 roku. Po zakończeniu prac na murze pojawi się tabliczka informującą o funkcjonującym tu przed wojną obiekcie.

- Większość cegieł jest w dość dobrym stanie i uda się je odzyskać - informuje jeden z pracowników wykonujących zadanie. - To jednak stary mur oporowy, od strony skarpy nie był niczym izolowany. Na skutek wilgoci i mrozu z zaprawy pomiędzy cegłami pozostał w większości sam piasek. W takim stanie nie było szans na to, aby uratować go bez rozbierania.

Inwestycja ma zostać zrealizowana do października. Wartość prac to ok. 300 tys. złotych.

red.

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tutaj odzyskują cegły #2024984 | 81.190.*.* 11 lip 2016 10:32

    a mimo to cena jest z kosmosu. Dlaczego nie odzyskano zabytkowego bruku z ulic Kościuszki i Żołnierskiej? Gdzie się podział? Co się stało z żyrandolem z kina Polonia?

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. BARBAPAPA #2024812 | 81.190.*.* 10 lip 2016 20:02

    zrobią ten remont a ulica i tak będzie brzydka pomazana sprajami- czy nie można trochę kasy przeznaczyc na pomalowanie elewacji budynków....zamiast wszystko aż 300 tys na mur-

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Zatrudnię na #2024548 | 81.190.*.* 10 lip 2016 10:47

      tygodnie 10 pracowników i zrobią to na cacy. Zostanie jeszcze sporo kasy dla mnie i na podatki. Na 10% też wystarczy więc skąd taka astronomiczna cena?

      Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

    2. Jakub #2024298 | 89.228.*.* 9 lip 2016 17:26

      Te pieniądze z nawiązką starczyłyby na remont domu Mendelsohna. Tam płatami odpada elewacja i wstyd nam przynosi. Inne kamieniczki też są w fatalnym stanie a nam się funduje jakieś murki i koszmarki w parku. Władze zachowują się jak banda rozpuszczonych smarkaczy z bogatych domów co im się w doopach poprzewracało a przecież jesteśmy najbiedniejsi z biednych. Skandal.

      Ocena komentarza: warty uwagi (24) odpowiedz na ten komentarz

    3. Zenon #2024215 | 88.156.*.* 9 lip 2016 14:50

      Ja rozumiem ,historia ,jedyne pozostałości po żydowskiej synagodze ,wszystko musi być jak najbardziej zbliżone do stanu pierwotnego.Dotyka się tej historii,wyobraża sobie ,kiedy i jak była budowana synagoga(zostal sam mur)itp.Ale 300 tysięćy??????1!!!Napisałem pierwszy komentarz,ale widzę ,że wszycy ludzie są oburzeni.W związku z tym prośba do redaktorow-moze byście postarali się o komentarz ratusza,od osoby odpowiedzialnej za wydanie decyzji przetargowej.Czym się kierowała komisja przetargowa,jakie są wyliczenia ,kosztorys itp.Przecież to WASZ DZIENNIKARSKI OBOWIĄZEK.Należy się nam ,czytelnikom wyjaśnienie tej bulwersującej historii.Bo inaczej dlaej będą podejrzenia,jak najbardziej usprawiedliwione,że to kolejna ustawka przetargowa między oferentami i kolejny przekręt.BO NA RAZIE NA TO WYGLĄDA!!!Z poważaniem ZENON.

      Ocena komentarza: warty uwagi (24) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      Pokaż wszystkie komentarze (22)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5