Poniedziałek, 22 października 2018. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Zespół parlamentarny za elektrociepłownią

2016-06-27 21:42:31 (ost. akt: 2016-06-28 07:43:04)

Autor zdjęcia: Marcin Kierul

Ważna deklaracja Warmińsko-Mazurskiego Zespołu Parlamentarnego. Posłowie obecni na posiedzeniu zapowiedzieli poparcie olsztyńskiej inwestycji.

Za nami pierwsze wyjazdowe (i drugie w historii) spotkanie grupy. Parlamentarzyści spotkali się w stolicy regionu, by bliżej poznać problemy województwa oraz największego miasta. Do Urzędu Marszałkowskiego dotarli przedstawiciele trzech ugrupowań: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz Kukiz'15.

- Deklarację przystąpienia do zespołu podpisała znaczna część parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych - zaznaczył inicjator spotkania, poseł Jacek Protas. - Będziemy się spotykać w różnych częściach naszego województwa, by mieć odpowiednią wiedzę na temat problemów regionu i móc sprawnie reagować.

Zaproszenie na spotkanie dostał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. To była kolejna okazja, aby przedstawić parlamentarzystom wagę i istotę planowanej budowy elektrociepłowni.

- System ciepła naszego miasta opera się na dwóch źródłach - mówił prezydent stolicy regionu. - Sześćdziesiąt procent wytwarzamy w Kortowie, pozostałą część kupujemy od Michelin. Już od 2010 roku oponiarska firma informowała, że przestanie zaopatrywać Olsztyn w ciepło. Od tego czasu pracujemy nad inwestycją związaną z powstaniem nowej instalacji.

Ogniwo ma zostać uruchomione najpóźniej w 2020 roku w pobliżu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. Jedynie 20 procent udziałów w projekcie ma mieć partner prywatny, którego wybór właśnie trwa. W tym tygodniu nowa rządowa instytucja, Polski Fundusz Rozwoju, ma ocenić olsztyński projekt i zdecydować o współudziale w realizacji zadania.

- Jest mnóstwo argumentów za tym przedsięwzięciem - mówi prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Konrad Nowak. - Zapewniamy mieszkańcom stabilizację dostaw ciepła na długie dekady, różnicujemy paliwa wykorzystywane przy jego produkcji, dbamy o środowisko, pobudzamy lokalną przedsiębiorczość, w końcu domykamy system gospodarowania odpadami komunalnymi.

Parlamentarzyści zapowiedzieli, że podpiszą pismo popierające realizację zadania. Będą też namawiać nieobecnych podczas poniedziałkowego spotkania koleżanki i kolegów.

Jednocześnie mają zabiegać o jak najszybszą decyzję, dotyczącą realizacji węzła Pieczewo na powstającej obwodnicy. Olsztyn - poza ul. Towarową - dostał dofinansowanie na budowę nowego przebiegu ul. Pstrowskiego. Jednak nie może podpisać umowy, dopóki Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ostatecznie nie zadeklaruje powstania tego węzła.

red
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bardzo zła decyzja #2017779 | 95.90.*.* 28 cze 2016 13:00

  Wybieramy przestarzałą technologię. To się będzie na nas w przyszłości mścić. Warto poczytać debatę na stronie http://tiny.pl/g9q5s . Coraz bardziej jestem sceptyczny jeśli chodzi o p.Grzymowicza. Wszystkie swoje pomysły forsuje nie licząc się z nikim i z niczym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jakub #2017759 | 89.228.*.* 28 cze 2016 12:31

  Może warto rozważyć( i oczywiście wszystko dokładnie przeliczyć) utworzenie Zakładu Miejskiego, który zająłby się kompleksową obsługą mieszkańców tak jak kiedyś PGM ? Skończyłyby się ustawiane przetargi i kasa dla swoich kosztem strzyżonych mieszkańców. Mienie miasta nie poszłoby w prywatne ręce i jedynym problemem byłoby wybranie w konkursie odpowiedniego menadżera a nie kolesia z układu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jadwiga_Misiak #2017743 | 83.3.*.* 28 cze 2016 11:57

  Aj Pi 88.156 nadaje, uwaga, uwaga. ;) Jak za starych, dobrych czasów. Zamiast argumentów, smród spalonych w piecu śmieci. Czy przestępstwo jednego ma być alibi dla drugiego? taka Prawda, że to guzik prawda. Jako mieszkanka Olsztyna chcę wiedzieć ile to mnie będzie kosztować, jak to będzie wpływać na środowisko i moje bezpieczeństwo i co najistotniejsze czy nas na to stać. Nie może być tak, że komuś "kaprysi się" tramwaj i go realizuje nie podając podstawowych danych ekonomicznych. Tramwaje kursują ponad pół roku, linie dowozowe także kursują mimo tego, że w jednym autobusie w porywach można dostrzec 5 osób. Ratusz z Gospodarzem na czele, do dziś nie przedstawił analizy ekonomicznej. Obawiam się, a mam podstawy, że spalarnia w ubranku elektrociepłowni będzie podobnie kosztownym wydatkiem na który nas nie stać, a co gorsza będzie to pomysł krótkowzroczny. Konsekwencje niestety będą opłakane, emisja kolejnych obligacji lub bunt społeczeństwa, które nie zniesie podwyżek opłat za "ciepło"(i Tuskową ciepłą wodę w kranach), wywóz odpadów komunalnych i podatków od nieruchomości.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Taka Prawda #2017723 | 88.156.*.* 28 cze 2016 11:26

   JESTEM PRZECIWNY SPALARNI ŚMIECI POWIEDZIAŁ MIESZKANIEC ZIELONEJ GÓRKI PO CZY WRZUCIŁ DO SWOJEGO PIECA ODPADY Z DZISIEJSZEGO DNIA, UPRZEDNIO POSORTOWANE NA TE KTÓRE MOŻNA SPALAĆ ZA DNIA I PO NOCY.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kokon #2017721 | 88.156.*.* 28 cze 2016 11:24

   Te samy osoby straszyły mieszkańców sortownią śmieci. Że smród będzie wyczuwalny na Dworcu a nawet na Jarotach. Czujecie coś? Ja czuje. Smród zimą na Zielonej Górce, Dajtkach, Kolonii Mazurskiej, Likusach. ZACZNIJCIE OD SWOICH KOMINÓW BO TO WY ZANIECZYSZCZACIE NAJBARDZIEJ ŚRODOWISKO.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (34)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages