środa, 25 listopada 2020. Imieniny Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Czy w Olsztynie mieszka nowy Mateusz Kusznierewicz?

2016-06-02 12:54:27 (ost. akt: 2016-06-02 13:08:53)
Zdjęcie jest ilustracją artykułu

Zdjęcie jest ilustracją artykułu

Od września w dwóch olsztyńskich szkołach zostaną uruchomione klasy żeglarskie. Właśnie się zakończyła rekrutacja młodych sportowców.

Olsztyn od przyszłego roku szkolnego uruchomi dwie klasy żeglarskie. To początek drogi, by z naszego miasta nie uciekały sportowe talenty.

Prawie 60 olsztyńskich uczniów oraz ich opiekunów zadeklarowało chęć nauki w klasach żeglarskich. W Szkole Podstawowej nr 7 było 30 chętnych, a w SP18 - 29. To więcej, niż można było przyjąć, dlatego niezbędne były specjalne testy.

- Dzieci pokazały się z bardzo dobrej strony - informuje pełnomocnik prezydenta Olsztyna ds. żeglarstwa, Adam Liszkiewicz. - Wszyscy kandydaci zdali test, widać, że są oswojeni z wodą. Trzeba pamiętać, że żeglarstwo to sport, w którym liczy się nie tylko sprawność fizyczna, ale także spryt, koncentracja, inteligencja - dodaje.

Warunkiem koniecznym przystąpienia do sprawdzianu, było przejście badań lekarskich. Później dzieci musiały zaliczyć ćwiczenia sprawnościowe, wytrzymałościowe i pływackie - miały za zadanie przepłynąć na czas (w basenie i w kapoku) dystans 25 metrów. Najlepsi zgromadzili 156 punktów, najsłabsi z zakwalifikowanych - 66.

Wyniki naboru oznaczają, że od września w IV klasach dwóch wspomnianych wcześniej szkół, naukę zacznie po 25 uczniów, którzy chcą być w przyszłości żeglarzami. To jednak dopiero początek realizacji całego programu. W kolejnych latach zadanie będzie obejmować także gimnazjum oraz liceum. Największy nacisk ma być kładziony na szkolenie w klasach Optymist, Open Bic, L'Equipe, Laser oraz bojerowe DN i Ice Opti.

Na realizację szkolenia dostaniemy dodatkową, ministerialną subwencję. Z szacunków wynika, że w pierwszym roku wydamy dodatkowo 80 tys. złotych. To koszt m.in. na dowóz uczniów na zajęcia żeglarskie, paliwo do łodzi, eksploatację sprzętu i wynagrodzenia trenerów.

oprac. kraw

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nick #2003689 | 37.201.*.* 2 cze 2016 23:00

    Bardzo piekny sport. Bardzo polecam.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages