środa, 26 września 2018. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Prezydent porozmawia z parlamentarzystami o budowie elektrociepłowni w Olsztynie

2016-05-30 14:51:58 (ost. akt: 2016-05-30 15:30:32)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

- We wtorek (31.05 - przyp. red.), mam ważne spotkanie dotyczące kombinatu energetycznego, czy jak kto woli – elektrociepłowni, zasilanej paliwem alternatywnym. Spotykam się z parlamentarzystami i będę do nich apelował o polityczne wsparcie naszego projektu - napisał na swoim blogu Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Przypomnijmy, że o budowie elektrociepłowni mówi się od lat i od lat konflikt wokół niej narasta. Ostatnio jej budowę skrytykował wiceminister transportu Jerzy Szmit w jednym z wywiadów radiowych. Stwierdził, że budowa spalarni jest nieuzasadniona zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych. Zarzucił władzom Olsztyna, że gminny majątek, jakim jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, zostanie przekazany w prywatne ręce, bo elektrociepłownia ma powstać w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Prezydent Piotr Grzymowicz wystosował do Szmita list otwarty i zorganizował konferencję prasową, podczas której przekonywał, że budowa elektrociepłowni jest konieczna, bo fabryka Michelin, która dziś dostarcza ciepło do ok. 40 proc. mieszkańców Olsztyna, będzie to robić tylko do 2020 r. Na zarzut prywatyzacji odpowiedział, że przyszła spółka partnerstwa publiczno-prywatnego połączy w sobie kapitał samorządowy i Skarbu Państwa (spółkę zawiążą MPEC, Polski Fundusz Rozwoju i partner prywatny). Stwierdził też, że miasto zabezpieczyło się przed ewentualnym dyktowaniem cen przez firmę, bo ta nie będzie większościowym udziałowcem. Prezydent dodał również, że gdyby strona rządowa zablokowała inwestycję, byłoby to działanie polityczne.

Czytaj całą treść listu prezydenta Grzymowicza

We wtorek (31.05) prezydent Grzymowicz ma spotkać się z parlamentarzystami w sprawie budowy spalarni, żeby znaleźć u nich polityczne wsparcie, ponieważ jak napisał na swoim blogu, merytorycznie jest wszystko w jak najlepszym porządku:

- (...) merytorycznie jest to projekt kompletny, bardzo dobrze przygotowany, oparty o dokładne analizy sporządzone przez europejskiej miary autorytety. Tej koncepcji nic nie brakuje, z wyjątkiem woli – o dziwo! – lokalnych polityków, mimo że w proponowanym kształcie wpisuje się ona również w politykę rządu. Będę o tę dobrą wolę apelował, bo jeśli poważnie podchodzimy do zrównoważonego rozwoju, jeśli rzeczywiście chcemy ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w mieście, regionie i kraju, świadomi konsekwencji, gdyby do takich ograniczeń nie doszło, jeśli interesuje nas całościowy – w sensie ekonomicznym i technicznym – plan rozwiązania problemów ciepłowniczych Olsztyna, to powinniśmy zostawić barwy partyjne na boku i rozmawiać, kierując się tylko jednym celem – najlepiej rozumianym interesem mieszkańców. Mam nadzieję, że tak się stanie. Przecież „ekorozwój” to słowo, które pasuje do każdej barwy.

Przypomnijmy, że elektrociepłownia ma zostać wybudowana przy ul. Lubelskiej.
Będzie ona częścią systemu utylizacji odpadów komunalnych, który Olsztyn realizuje wspólnie z 36 okolicznymi gminami. Wniosek o decyzję środowiskową w sprawie spalarni na Tracku złożył w lutym olsztyński MPEC.

Sercem projektu jest otwarty w październiku Zakładu Gospodarki Odpadów Komunalnych. Paliwo wytworzone na Tracku będzie sprzedawane m.in. do cementowni i elektrociepłowni. Za kilka lat ma być ono również jednym z głównym źródeł ciepła dla Olsztyna.

Olsztyn, żeby uniezależnić się od ciepła produkowanego przez Michelin, potrzebuje około 100 megawatów. Według pierwszych szacunków, aby budowa była opłacalna, elektrociepłownia musi przetwarzać 120 tysięcy ton odpadów rocznie.

Budowa elektrociepłowni wraz z modernizacją ciepłowni w Kortowie ma kosztować blisko 500 mln zł. Podpisanie umowy PPP planowane jest na początek 2017 r. Sama budowa miałaby potrwać trzy lata. Obecnie wciąż trwa etap wyboru partnera prywatnego. 
MPEC pod koniec 2015 r. zaprezentował trzy koncepcje architektoniczne nowej elektrociepłowni. Zorganizowano plebiscyt, w którym głosy mogli oddawać mieszkańcy. Wygrała wizja Biura Architektonicznego Maciej Powązka.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. NIE DLA OSZOŁOMÓW Z NIKIELKOWA I KLEBARKA #2002526 | 88.156.*.* 31 maj 2016 22:39

  NIE DLA OSZOŁOMÓW KTÓRZY POBUDOWALI SIĘ NIEDALEKO KUPUJĄC TANIE DZIAŁKI I MYŚLĄ ŻE TERAZ ZABLOKUJĄ EKO CIEPŁOWNIE NAZYWAJĄC JĄ SPALARNIĄ. PISZĄC BZDURY O JAKIŚ CIEŻKICH METALACH UNOSZĄCYCH SIĘ NAD MIASTEM. NAJWIĘCEJ ZANIECZYSZCZEŃ POWSTAJE WSKUTEK SPALANIA ŚMIECI NA OLSZTYŃSKICH OSIEDLACH DAJTKI, ZIELONA GÓRKA, KOLONIA MAZURSKA, LIKUSY. Ci SAMI MIESZKAŃCY SĄ NA TYLE BEZCZELNI I WYPOWIADAJĄ SIĘ NA TEMAT EKOLOGII

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. MP #2002351 | 88.156.*.* 31 maj 2016 16:36

  A nie mówiłem .Spośród ponad 20 parlamentarzystów i przedstawicieli rządu do ratusza dotarło zaledwie troje - Anna Wasilewska i Janusz Cichoń z Platformy Obywatelskiej oraz Mirosław Pampuch z Nowoczesnej.KOALICJANCI RM.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Dajtki - idealna lokalizacja spalarni śmieci #2002295 | 83.15.*.* 31 maj 2016 14:38

  tam smród palonych śmieci jest przez większą część roku!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. No właśnie #2002076 | 83.24.*.* 31 maj 2016 07:22

  o budowie spalarni czy koniecznym oddaniem majątku gminy w prywatne ręce znajomych, z pewnością nie bezinteresownie? Na siłę chcą zrobić idiotów z ludzi?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. 1000 125 #2002042 | 89.228.*.* 31 maj 2016 00:11

  Michelin musi miec pare do procesu tworzenia opon... czesto ma tej pary zbyt duzo i puszcza w niebo jej nadmiar (wtedy jak tak glosno szumi...?) . Terenu tam tez jest full...Dlaczego nie mozna sie dogadac i dalej robic ciepło dla miasta z tego zródła które jest ...?? Dla fabryki cos zaproponowac , fabryka cos miastu zaproponuje ...? NIE DA SIE ... ? Lepiej palmy smieci w stolicy WAR-MAZ. POLSKA DZIWNY KRAJ .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (34)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages