Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Nieformalne getto z II wojny światowej w Olsztynie. Gimnazjaliści z Olsztyna pamiętają

2016-05-17 18:39:43 (ost. akt: 2016-05-17 17:12:15)

Autor zdjęcia: mat. pras. UM w Olsztynie

Uczniowie z Gimnazjum nr 13 w Olsztynie zajęli się historią nieformalnego getta, istniejącego w czasie II wojny światowej przy dawnym domu starców i domu gminy żydowskiej w Olsztynie. Mur oporowy przy ul. Grunwaldzkiej to jedyny ślad po getcie i dawnej synagodze.

Nie tylko kupcy, bankowcy, przedsiębiorcy, ale także miejscy radni, komendant staży pożarnej albo znany w świecie architekt Erich Mendelsohn — to tylko niektórzy mieszkańcy Olsztyna pochodzenia żydowskiego. Ich historią zajęli się uczniowie szkoły przy ul. Jeziołowicza. Ich projekt, zgłoszony do konkursu "Pamięć dla Przyszłości", jest zatytułowany "Miejsca pamięci Zagłady blisko nas".

— Naszym celem było przeprowadzenie kampanii na konkursowym fanpage'u "Pamięć dla Przyszłości Olsztyn G13", mającej na celu postawienie tablicy upamiętniającej olsztyńskich Żydów — wyjaśnia opiekunka projektu, Joanna Mieszczyńska. — Uczniowie przygotowali tablicę i prowadzili kampanię na fanpage'u, w szkole i mieście. Hasło naszej kampanii brzmiało: postawmy tablicę dla społeczności żydowskiej w Olsztynie! Nasz fanpage dotarł do osób z innych miast, ale także do Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Finałem projektu w Olsztynie były zorganizowane przez młodzież obchody Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości oraz obchody 73. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. 27 kwietnia gimnazjaliści zaprezentowali publiczności montaż słowno-muzyczny pt. "Czy mogła istnieć miłość w obozie w Auschwitz? (Romeo i Julia w Auschwitz)", a następnie film opracowany przez szkolną telewizję FROG13, prezentujący przygotowania i etapy realizacji mini projektu szkolnego.

Wyniki konkursu przedstawione zostaną w połowie czerwca podczas gali w Warszawie. Olsztynianie już przygotowują specjalny film na tę uroczystość. W projekcie biorą udział 23 szkoły.

Te działania bliskie są innemu projektowi, realizowanymi przez młodzież ze stolicy regionu. Uczniowie z Gimnazjum 13 wzięli też udział w programie "Przywróćmy Pamięć".

Olsztyńskie przedsięwzięcie — "Działanie nośnikiem pamięci o przeszłości" — składało się z kilku zadań. Młodzież m.in. porządkowała cmentarz żydowski, zwiedzała Olsztyn śladami ludności żydowskiej, fotografowała obiekty, ślady po społeczności żydowskiej w naszym mieście.

Głównym punktem projektu był wspomniany wcześniej montaż słowno-muzyczny. Zadanie zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie i zostało uznane za projekt miesiąca.

Wśród 58 szkół w Polsce, które brały udział w zadaniu, olsztynianie zostali docenieni za systematyczne działania mające na celu poznawanie i ukazywanie wielokulturowej historii naszego miasta. Wielość i atrakcyjność działań zauważona przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce.

mat. pras. UM w Olsztynie

***
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages