Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Debatowali nad bezpieczeństwem w szkołach

2016-05-17 14:44:22 (ost. akt: 2016-05-17 14:44:42)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z kuratorium zorganizowało spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim, mające na celu zapewnienie uczniom bezpieczeństwa w szkołach. Głównym zadaniem dyskusji jest wypracowanie nowych pomysłów i rozwiązań w polskiej edukacji.

Spotkania dotyczące oświaty odbywają się w całym kraju. W Olsztynie urzędnicy, przedstawiciele kuratorium i innych placówek edukacyjnych dyskutowali głównie o bezpieczeństwie w szkołach, przemocy i jej przeciwdziałaniu, a także barierach wychowawczych szkół.

- Nasza debata dotyczy bezpieczeństwa w szkole. Tematu niezwykle istotnego z punktu widzenia wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w proces wychowawczy, niezmiernie ważnego z punktu widzenia samych uczniów - mówi wojewoda, Artur Chojecki. - Liczę, że będzie ona dla nas wszystkich dobrą lekcją na temat bezpieczeństwa i pomoże w przyszłości wyeliminować przemoc i agresję ze szkół w całym kraju. Wszystkim nam życzę, aby przypadków agresji w szkołach było jak najmniej, a jeśli już się pojawią, abyśmy umieli im skutecznie przeciwdziałać – dodał.

Programy nauczania są przeładowane, nauczanie o bezpieczeństwie marginalizowane, niska interdyscyplinarność i innowacyjność w nauczaniu, takie wnioski płyną z debaty. Nauczyciele mają również problem z edukowaniem wielotematycznym oraz zbyt dużą ilością oddziałów szkolnych i uczniów.

Nauczyciele wskazali także na potrzebę wprowadzenia edukacji medialnej, interdyscyplinarnego modelu kształcenia oraz uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej. Pomocne byłoby wprowadzenie 4-letniej szkoły ponadgimnazjalnej oraz ochrona małych placówek, w których łatwiej jest zająć się wychowaniem i utrzymaniem bezpieczeństwa.

Konferencja w Olsztynie była jednym z elementów ogólnopolskiej debaty dotyczącej zmian w systemie edukacji „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana”. Po raz pierwszy w takim spotkaniu mogli wziąć udział zarówno urzędnicy, jak i nauczyciele oraz rodzice.

W debacie udział wzięli m.in. podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć, poseł Wojciech Kossakowski, senator Małgorzata Kopiczko, wojewoda Artur Chojecki, wicewojewoda Sławomir Sadowski i kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki. Na spotkaniu pojawili się także przedstawiciele samorządów i placówek oświatowych.

Źródło: UW w Olsztynie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. retyk #1994612 | 195.225.*.* 17 maj 2016 15:53

    pogadali, delegacje pobrali i dalej będzie bagno

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages