Chińskie inwestycje w Olsztynie i sinologia na UWM? Prezydent po powrocie z Chin

2016-04-25 08:46:29(ost. akt: 2016-04-25 11:39:58)
Zdjęcie jest illustracją do treści

Zdjęcie jest illustracją do treści

Autor zdjęcia: źródło: UM Olsztyna

Centrum logistyczne obsługujące eksport chińskich towarów do Europy, eksport polskiej żywności do Chin i centrum sinologii na UWM to tylko niektóre z potencjalnych korzyści współpracy Olsztyna z miastem Weifang. O swojej ostatniej wizycie w Chinach, na swoim blogu, napisał prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Trzyosobowa delegacja z Olsztyna – prezydent Piotr Grzymowicz, profesor Mirosław Gornowicz, prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Krzysztof Otoliński, dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta Olsztyna udała się do Chin z rewizytą do miasta Weifang z prowincji Shandong.

- Weifang to miasto o statusie prefektury miejskiej, położone we wschodnich Chinach, niedaleko Morza Żółtego. W części zurbanizowanej liczy niecałe pół miliona mieszkańców, lecz jako prefektura to już ponad osiem milionów - napisał na blogu prezydent Piotr Grzymowicz.


O czym nasza delegacja rozmawiała ze stroną chińską?
O współpracy gospodarczej, naukowej i kulturowej w ramach nowego "Jedwabnego Szlaku".

- W tym kontekście przedsiębiorcy i handlowcy pytali mnie o możliwości zbudowania w Olsztynie dużego centrum logistycznego, obsługującego eksport towarów chińskich do północnej i północno-wschodniej Europy. W Chinach przoduje w tych działaniach firma „Sinotrans”. Oczywiście, że zainteresowałem się tymi propozycjami, wskazując konkretne możliwości i zalety naszego miasta - napisał prezydent.

Delegacja o sprawach gospodarczych rozmawiała ponadto z firmą „En Yuan”, potentatem internetowym, zajmującym się handlem internetowym.

W czasie wizyty w Chinach odbywały się Międzynarodowe Targi Warzywne. Nasi delegaci rozmawiali więc przy tej okazji o możliwościach eksportu do Chin polskiej zdrowej żywności oraz o gotowości do wspólnych prac badawczych w sferze gospodarki rolnej.


- Podczas rozmów z władzami uniwersytetu w Weifang oraz Uniwersytetu Weterynaryjnego, Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Technologii i Biznesu w Pekinie dużo i konkretnie mówiliśmy o możliwościach współpracy między naszymi uczelniami, zwłaszcza w dziedzinie nauk medycznych i przetwórstwa żywności. Szczególnie ciekawie zabrzmiała propozycja naszych partnerów utworzenia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim Instytutu Konfucjusza, z centrum sinologii i nauką języka chińskiego! Na czterech najważniejszych polskich uniwersytetach już takie Instytuty istnieją. Koszty jego utworzenia poniosłaby strona chińska - dodaje Piotr Grzymowicz.

Dodatkowo strona chińska jest zainteresowana wakacyjnymi warsztatami dla dzieci i młodzieży, które spędzając wakacje w Olsztynie, mogłyby uczyć się angielskiego i żeglowania.



Komentarze (47) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. 10 lat marazmu Cenzora #1982139 | 88.156.*.* 26 kwi 2016 11:06

    Jest jeszcze dużo do zrobienia po tylu latach marazmu Czesława. Na początek powinno się podnieść czynsz na komunalne.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. elka #1982099 | 83.9.*.* 26 kwi 2016 10:01

    Nowe przyszłościowe kierunki na UWM - sinologia i inżynieria kosmiczna - w sam raz przydadzą się do pracy na kasie w BIEDRONCE

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  3. Pewnie pojechał załatwić #1982061 | 83.9.*.* 26 kwi 2016 09:09

    chińskie taczki dla ratusza

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  4. won grzybowicz #1981994 | 88.156.*.* 25 kwi 2016 23:30

    Olsztyn i Chiny mają wspólny atut : takie same zarobki.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  5. Nick #1981989 | 37.201.*.* 25 kwi 2016 23:00

    Panowie rolnicy , uwazajcie zeby Chiny nie zalaly Polske chinska zywnoscia. Bo bedziecie bezrobotni.cem

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (47)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5