środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Rowerowa obwodnica Olsztyna (13): Tęczowy Las - Leśniczówka Zazdrość - Zerwany most na Łynie - Ruś - Tęczowy Las

2016-04-24 23:50:00 (ost. akt: 2018-08-29 11:49:52)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

To miejsce chciałem zobaczyć już dawno, ale jakoś brakowało czasu. W końcu udało się. Zobaczyłem zerwany most na Łynie.

Właściwie to pierwotnie chciałem pojechać do położonych między Jonkowem i Świątkami Skolit. I zobaczyć tam pewien żeliwny krzyż. Po drodze rozmyśliłem się jednak i zawróciłem. Dłużej czekał bowiem na mnie zerwany most na Łynie, leżący niedaleko niestniejącej już osady Sójka. Można do niego dojechać od strony Rusi lub leśniczówki Zazdrość. Wybrałem drugi wariant. Cała trasa liczy około 20 kilometrów,
Trasa na mapie: kliknij tutaj
1. Ulica Smerfów - Leśniczówka Zazdrość - Zerwany most na Łynie. Startujemy spod myjni przy ulicy Smerfów. Przed nami około 9 kilometrów drogi do zerwanego mostu. Jedziemy droga leśną, biegnącą po lewej stronie drogi do Butryn.Głównie lasem, trochę wyrębem. Dojeżdżamy do leśnego parkingu. Dalej musimy jechać asfaltem, bo ktoś zapomniał pozbierać ze ścieżki ścięte gałęzie.

1.1. Mijamy Leśniczówkę Zazdrość, a potem pierwszy skręt w prawo (leśny parking). Jedziemy jeszcze ze 100 metrów i skręcamy w prawo, przy słupku "Do punktu czerpania wody"

1.2. Jedziemy dalej piaszczystą droga. Momentami trzeba poprowadzić rower. Trzymamy się cały czas głównej drogi, aż dojedziemy do rozjazdu, przy którym stoi słupek z napisem "Dojazd pożarowy 9". Tutaj skręcamy w prawo.

1.3. Za chwilę dojeżdżamy do wielkiego drzewa, które stoi po lewej stronie drogi. Skręcamy przy nim w lewo i za 50 metrów, na rozjeżdzie znowu w lewo.

1.4. Ta ścieżka doprowadzi nas do zerwanego mostu. Trasa jest fajna, ale po drodze trzeba przenieść rower przez kilka zwalonych drzew. Początkowo jedziemy brzegiem równym z Łyną. Po chwili jednak musimy mocno popedałować i wspiąć się w górę. Momentami brzegi Łyny mają dobre 50 metrów wysokości. Docieramy do mostu, który powstał w 1846 roku. Łączył niestniejąca już leśną osadę Soyka (Sójka) z Rusią. Uległ zniszczeniu w latach osiemdziesiątcyh XX wieku(?)


2. Zerwany most na Łynie - Ruś - Bartąg -Tęczowy Las. Trasa liczy około 11 kilometrów
Chciałem jeszcze pojechać tą ścieżką, w strone Jełgunia, ale jakoś mi się odechciało. Wróciłem więc z powrotem do drzewa i skręciłem w lewo.

Po jakiś 500 metrach dojchałem do plaży w Rusi. Stamtąd przez pojechałem do Bartąga. Przy rondzie podprowadziłem rower przy drodze przy krzyżu. I jeziorną,Przyrodniczą i Grabową wyjechałem przy Intermarche.


Rowerowa Obwodnica Olsztyna. Tak nazwałem opisy tras wokół Olsztyna, które tworzą symboliczną obwodnicę: Rowerowa obwodnica Olsztyna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. :-) #1981611 | 212.160.*.* 25 kwi 2016 09:44

    fajne te traski

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages