środa, 26 września 2018. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Zaparkował auto w mieście, a odebrał je z parkingu depozytowego

2016-04-13 19:36:40 (ost. akt: 2016-04-13 16:52:25)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Każdy kierowca powinien parkować samochód w miejscu do tego przeznaczonym i tak, aby nie utrudniało ruchu. W innym przypadku auto może zostać odholowane na parking depozytowy. Przekonał się o tym mieszkaniec Olsztyna. Mężczyzna, nie dość, że za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem, to musiał się liczyć kosztami związanymi z odholowaniem.

Olsztyńscy policjanci interweniowali na ul. Żołnierskiej, gdzie na zapleczu budynku zaparkowane auto utrudniało ruch. Jak się okazało osobowa skoda zaparkowana była w strefie zamieszkania, w miejscu zabronionym.

Ponieważ na miejscu nie było właściciela pojazdu funkcjonariusze wezwali holownik z Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego, który zabrał skodę na parking depozytowy. Kilka godzin później kierowca auta zgłosił się na policję. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

***
Policjanci przypominają:

W przypadku zaparkowania samochodu w miejscu zabronionym policjanci mogą ukarać kierowcę mandatem karnym lub skierować sprawę do sądu. Oprócz tego interweniujący funkcjonariusze mogą zdecydować o skierowaniu pojazdu na parking depozytowy w kilku sytuacjach. Podstawą do usunięcia auta na parking depozytowy na koszt właściciela jest np. sytuacja, gdy pozostawione w miejscu zabronionym auto utrudnia ruch lub gdy zaparkowany pojazd zagraża bezpieczeństwu. Często takie miejsca są oznakowane np. znakiem zakazującym postoju (B-36) z umieszczoną pod spodem tabliczką, że pozostawiony pojazd zostanie odholowany (T-24).

W każdym przypadku odholowany pojazd trafia na parking prowadzony przez przedsiębiorstwo (wyznaczone przez starostę) zajmujące się usuwaniem samochodów z drogi.

Zgodnie z przepisami ustawy – Prawo o ruchu drogowym, pojazdy usunięte z drogi (np. gdy pozostawione zostały w miejscu zabronionym i utrudniającym ruch, zagrażające bezpieczeństwu a także w miejscu parkingowym dla osób niepełnosprawnych) są umieszczane na parkingach depozytowych do czasu opłacenia kosztów ich holowania i przetrzymywania.

Właściciele aut mają trzy miesiące na odebranie auta z parkingu depozytowego. Po tym czasie starosta występuje do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku nieodebranego pojazdu na rzecz powiatu.

Koszty związane z usuwaniem, przechowywaniem, oszacowaniem, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu powstałe od momentu wydania dyspozycji jego usunięcia do zakończenia postępowania ponosi właściciel pojazdu.

Informacje o wysokości opłat obowiązujących w 2016 roku za usunięcie pojazdu z drogi w trybie art 130a Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r – Prawo o ruchu drogowymi jego przechowywania na parkingu strzeżonym oraz wysokości opłat wynikających z kosztów powstałych w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu, jeżeli wydanie decyzji usunięcia pojazdu spowodowało powstanie tych kosztów reguluje Uchwała Nr XV/190/15 Rady Miasta Olsztyna z dnia 28 października 2015 r. - http://bip.olsztyn.eu/bip/plik/314961///&id=314961

mat. KMP Olsztyn/ kb
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. z domu na Bajkowej #1975816 | 88.156.*.* 14 kwi 2016 10:17

  Większość kurpiowszczyzny przeprowadziła się do 40m2 klitek na Tęczowym Lasie, Złote, Srebrne, Popiełuszki i myśli, że udają Panów. Lepiej martwcie się swoją klitką i kredytem na 30 lat. Gardzę Wami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. 123 #1975720 | 213.184.*.* 14 kwi 2016 08:15

   Zapraszamy lawetę na Generałów ( ul. Popiełuszki. Tam stoi jak byk znak informujący o strefie zamieszkania, a co niektórych ten znak nie dotyczy, dodam że nagminnie nie dotyczy. Może parking depozytowy był by najlepszym miejsce dla wspomnianych nagminnych

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. michalina #1975716 | 176.221.*.* 14 kwi 2016 08:05

   Zapraszamy lawete na Zacisze ( ul. Srebrna, Złota). Tam stoi jak byk znak informujący o strefie zamieszkania, a co niektórych ten znak nie dotyczy, dodam że nagminnie nie dotyczy. Może parking depozytowy był by najlepszym miejsce dla wspomnianych nagminnych

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. do Bolo #1975571 | 176.221.*.* 13 kwi 2016 22:21

   hehe Bolo nic nie zdzialasz bo polowa tego osiedla to tępa patologia i menelstwo i żałuje ze tu kupilem mieszkanie

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Bolo #1975546 | 176.221.*.* 13 kwi 2016 22:02

   Zapraszamy lawete na Tęczowy Las. Tam stoi jak byk znak informujący o strefie zamieszkania, a co niektórych ten znak nie dotyczy, dodam że nagminnie nie dotyczy. Może parking depozytowy był by najlepszym miejsce dla wspomnianych nagminnych

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (15)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages