Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Jak sąsiad ma dość hałasów, to wzywa policję... Kary za zakłócanie ciszy nocnej

2016-03-19 08:31:00 (ost. akt: 2016-03-18 18:49:14)

Autor zdjęcia: mat. arch. GO/WB

Głośna muzyka, krzyki, śmiech, a także inne głośne zachowania to powód częstych interwencji na terenie Olsztyna. Policjanci najczęściej wzywani są przez sąsiadów, którzy mają dość hałasów. Co nam grozi za zakłócanie ciszy nocnej?

Niemal każdej nocy olsztyńscy policjanci otrzymują zgłoszenia o zakłóceniu ciszy nocnej. Sąsiedzi najczęściej skarżą się na głośną muzykę i krzyki. Policjanci interweniują zarówno przy incydentalnych jak i uporczywych zakłóceniach. Każde takie zachowanie ze strony sąsiadów jest podstawą do pociągnięcia osoby zakłócającej spoczynek nocny do odpowiedzialności.

Co grozi za zakłócanie ciszy nocnej? Areszt, ograniczenie wolności albo grzywna. Każda interwencja policji może zakończyć się mandatem karnym lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Często powodem tego typu interwencji jest zbyt duża ilość wypitego alkoholu. Gdy zgłoszenia się powtarzają, a policjanci mają podejrzenie, że osoba, wobec której interweniują, może mieć problem alkoholowy, występują o pomoc do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Ponadto, przy sprawach dotyczących zakłóceń, policjanci przekazują informację administratorom lokali, których właściciele lub inni lokatorzy w sposób uporczywy czy też rażący przeszkadzają innym mieszkańcom.

— Bardzo często sprawcami zakłócenia spoczynku nocnego są studenci. W przypadku popełnienia przez nich wykroczenia z art. 51 Kodeksu wykroczeń, informacja o przeprowadzonej interwencji kierowana będzie do władz ich uczelni — informują policjanci.

Policjanci apelują:

Pamiętajmy, że za ścianą naszego mieszkania są inni ludzie. Mogą być zmęczeni po ciężkiej pracy, chorzy. Mogą być rodzicami małego dziecka, które, po długim noszeniu na rękach, wreszcie usnęło. Szanujmy się nawzajem, by nie dopuścić do konfliktów sąsiedzkich. Dbajmy o to, by po godzinie 22:00 włączyć ciszej muzykę, zamknąć okno, czy w przypadku imprezy poprosić uczestników o poszanowanie ciszy nocnej.

Coraz częściej na klatkach schodowych spotkać się można z ogłoszeniami, za pomocą których sąsiedzi informują się nawzajem o planowanej imprezie czy dłuższym remoncie, jednak pamiętać należy, że taka informacja nie wyłącza nas z odpowiedzialności za ewentualne zakłócenie spoczynku nocnego.

mat. policji

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (72) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WATT #1957912 | 188.146.*.* 19 mar 2016 23:26

  TO SAMO tyczy też się dnia........nie tylko NOCY...PAMIĘTAJCIE LUDZIE

  Ocena komentarza: warty uwagi (24) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. z bajkowej #1957872 | 88.156.*.* 19 mar 2016 22:06

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. W klitkach blokowych ( mrowiskach ) , mieszka tylko patologia, którą się brzydzę.

  1. erektor óniwersytetu #1957657 | 5.79.*.* 19 mar 2016 18:00

   Nie pluć na studętów nie pluć !To moi studęci najmilsi .Sul ziemii z zasyfialych wsi warmińsko-mazurskich i kurpiowskich .Nasza nadzieja po maturze na 30% .Innych jakoś tu mało no nie wiem dlaczego ...

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Co na to Policja? #1957555 | 217.99.*.* 19 mar 2016 16:26

    Interwencje mieszkancow nie skutkuja, na targowisku przy ul. Sienkiewicza w Olsztynie po godz.18-tej chuliganskie wybryki nastolatkow sa na porzadku dziennym, wyzwiska, bluznierstwa , krzyki , picie procentowych napoi, palenie tzw. trawki. To dzieci tzw. patologi z okolicznych ulic, co z nich za pare lat wyrosnie?

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. hyq #1957472 | 80.52.*.* 19 mar 2016 14:06

    Uwaga!!! Redaktor nie dopuszcza w artykule "Dwóch elektorów podpisało się pod protestem w sprawie wyborów rektora UWM" komentarzy pytających czy Władysław Kordan to ten sam, o którym Lustro Nauki mówi jako o TW Paweł

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (72)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages