Kiedy policjanci mogą odholować nasz samochód i ile za to zapłacimy?

2016-03-17 13:24:24(ost. akt: 2016-03-17 13:47:55)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Jeszcze niedawno policja i straż miejska mogły zlecić odholowanie zaparkowanego auta tylko w sytuacji, gdy stało w miejscu zabronionym i utrudniało ruch lub w inny sposób zagrażało bezpieczeństwu. Teraz zostanie odholowane także, gdy pod znakiem zakazu parkowania widnieje tabliczka wskazująca, że samochód zostanie usunięty na koszt właściciela.
Policjanci postanowili przypomnieć kierowcom, że mogą odholować samochód na koszt właściciela. Zainspirowała ich sytuacja, do której doszło na jednej z ulic w Olsztynie.

Do policjantów ruchu drogowego podeszła kobieta z dzieckiem w wózku. Wskazała pojazd utrudniający pieszym poruszanie się po chodniku. Nie dość, że BMW zostało zaparkowane zbyt blisko skrzyżowania, w miejscu gdzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju, zajmowało również większą część chodnika (dla osób pieszych pozostało mniej niż półtora metra).

Policjanci wezwali na miejsce lawetę, która miała odholować pojazd na parking strzeżony. Wtedy pojawił się właściciel BMW. Mimo że przestawił samochód, został zobowiązany do pokrycia kosztów wezwania holownika. Dodatkowo mężczyzna został ukarany mandatem karnym, a na jego koncie pojawiły się punkty karne.

Policjanci przypominają, jak kosztowne może być zaparkowanie samochodu w miejscu niedozwolonym. Kierowca musi liczyć się z mandatem karnym oraz pokryciem kosztów lawety i parkingu. Jest to koszt sięgający nawet kilkuset złotych.

***
Kiedy policjanci mają prawo odholować auto?

1. Gdy auto jest zaparkowane w miejscu oznaczonym tabliczką informującą o możliwości odholowania – nawet jeśli samochód zaparkowany w tym miejscu nie powoduje zagrożenia.

2. Gdy auto jest zaparkowane w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu – nawet gdy nie ma tabliczki.

3. Gdy auto stoi na miejscu dla inwalidów bez kartyparkingowej.

4. Gdy stan auta zagraża bezpieczeństwu, powoduje uszkodzenie drogi lub zagraża środowisku.

5. Gdy właściciel nie ma potwierdzenia opłacenia składki OC, a samochód jest zarejestrowany w kraju niebędącym państwem UE, EFTA lub Konfederacją Szwajcarską.

6. W przypadku przekroczenia dopuszczalnych wymiarów, masy lub nacisku osi.

7. Gdy autem kierowała osoba nietrzeźwa i nie da się zabezpieczyć go w inny sposób.

8. Gdy autem kieruje osoba nieposiadająca uprawnień do kierowania pojazdami albo której zatrzymano prawo jazdy i nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu poprzez przekazanie go innej osobie.

mat. policji

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mati #2638725 | 37.47.*.* 7 gru 2018 10:54

    Teraz w ogole maja sie zmienic przepisy dotyczace holowania. Wszystko jest w tym artykule: https://www.prawo-jazdy-360.pl/aktualnos ci/auto-zaparkowane-na-chodniku-bedzie-o dholowane

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Miki #2406759 | 31.11.*.* 30 gru 2017 13:35

    Pkt 6 jest błędny. Jeżeli osoba nie ma uprawnień do kierowania to auto sie holuje na koszt właściciela a nie przekazuje innej osobie. Pojazd można przekazać tylko osobie mającej uprawnienia i takiej która znajduje się w tym pojeździe w trakcie kontroli.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Miguś #2049686 | 217.99.*.* 20 sie 2016 15:30

      w myśl art.130a Prawo o Ruchu Drogowym pojazd można usunąć z drogi i tylko z drogi. Droga to wydzielony pas terenu ,wydzielony oznacza wytyczony geodezyjnie. Czyli droga to nie działka budowlana i odwrotnie. Znaki drogowe mogą być ustawione tylko na drogach w myśł Rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych.Usunięcie pojazdu z innych terenów niż droga w związku z ustawionymi na tym terenie znakami drogowymi jest bezprawne.Właściciele wspólnot mieszkaniowych często chcąc zaoszczędzić nie wytyczają dróg a tym samym wprowadzają w błąd uprawnione organy do usunięcia pojazdu.

      odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. ww #1956483 | 188.146.*.* 18 mar 2016 09:06

        To może by też zainteresowali się tymi przyjemniaczkami zastawiającymi permanentnie pomiędzy budynkami przy ul Kołobrzeskiej 13 A i13 B, po stronie ul. Wschodniej przejazd, parkując kolejne samochody, najczęściej dostawcze przed swoimi garażami i stawiając kolejne za wcześniej zaparkowanymi na miejscach parkingowych, pozostawiając przejazd jedynie dla rowerów.

        odpowiedz na ten komentarz

      2. jedyny sprawiedliwy #1956343 | 89.228.*.* 17 mar 2016 23:00

        Art. 193. Zakłócanie miru domowego Dz.U.1997.88.553 - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

        Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

      Pokaż wszystkie komentarze (15)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5