Kamienice w Olsztynie pięknieją. O dekoracjach klatki schodowej w kamienicy przy ul. Kętrzyńskiego

2016-03-13 12:12:46(ost. akt: 2016-03-13 12:13:06)

Autor zdjęcia: mat. UM w Olsztynie

Wnętrza klatki schodowej w kamienicy przy ul. Kętrzyńskiego 6 oraz poprzedzającej ją sieni wejściowej odzyskały historyczny wygląd oraz dawną estetykę. Czy kamienice w Olsztynie pięknieją?
Budynek przy ul. W. Kętrzyńskiego 6 powstał ok. 1910 r. i stanowi przykład bogatej kamienicy czynszowej z początku XX w. Pierwotnie należał prawdopodobnie do Roberta Mrzyka, przedsiębiorcy budowlanego, mistrza brukarskiego i miejskiego radnego, właściciela sąsiedniej, okazałej kamienicy przy placu Generała Józefa Bema 3-4-4A.

Po jego śmierci majątek odziedziczyła żona - Franciszka Mrzyk, która od 1913 roku figuruje w księdze adresowej jako właścicielka tego budynku.

Wyremontowana klatka schodowa oraz poprzedzająca ją sień wejściowaj odzyskały historyczny wygląd oraz dawną estetykę, dzięki remontowi. Pierwsze odkrywki konserwatorskie wykonane w 2005 roku potwierdziły istnienie dekoracji na ścianach klatki i sieni, jednak stan zachowania całości malowideł nie był wówczas możliwy do ustalenia. Postawiony został wówczas postulat odsłonięcia i odrestaurowania malowideł oraz przeprowadzenia niezbędnych prac remontowych w klatce.



Korzystając z pomocy finansowej budżetu Gminy Olsztyn (w wysokości 40 000 złotych) Wspólnota Mieszkaniowa przystąpiła w 2015 roku do szeroko zakrojonych i kompleksowych prac konserwatorsko-restauratorskich oraz remontowych, którymi objęte zostało także istniejące wyposażenie (stolarka, schody z balustradą, posadzki). Prace konserwatorskie prowadziła Anna Szymańska, dyplomowany konserwator dzieł sztuki.

Po usunięciu wielu wtórnych nawarstwień uwidoczniła się w pełni secesyjna dekoracja malarska, wpisana w klasycyzującą oprawę architektoniczną podłużnych ścian sieni oraz stan i zakres jej zachowania. W środkowych polach arkad namalowane zostały analogiczne kompozycje z wazonami w kształcie kielichów kwiatowych, które w dolnej części pola przechodzą w duże ornamenty roślinno-kwiatowe o miękkiej formie.

W każdym wazonie – bukiety wysmukłych i zróżnicowanych w obrębie poszczególnych arkad kwiatów. Wzór ornamentu był przenoszony na płaszczyznę za pomocą szablonu metodą przepróchy. Z kolei indywidualnie potraktowane bukiety zostały namalowane bez użycia szablonu, „z ręki”. Kompozycję po bokach zamykają ulistnione wici. Całość ujęta została w dekoracyjne obramowanie, podkreślone linearnym ornamentem w kolorze złotym.

Dekoracje w sieni uzupełniają sztukaterie na fasecie w postaci kłosów zbóż i kwiatów oraz centralnego plafonu z dekoracją w formie liści akantu, a także malowanego ornamentu na suficie.

Nie w każdym polu arkady dekoracja zachowała się w całości. Stan zachowania rozwarstwionych i odspojonych od podłoża tynków był bardzo zły. Jedną z przyczyn poważnych uszkodzeń i zniszczeń malowideł było m.in. poprowadzenie po nich instalacji elektrycznej w wykutych bruzdach, które następnie wypełniono twardą zaprawą cementową. Zniekształcone były formy sztukatorskich detali w wyniku pokrycia ich wieloma warstwami farby (zwłaszcza faseta i plafon na suficie).

Pewną niespodzianką było ujawnienie na etapie prac secesyjnego ornamentu, którego ślady ze szczątkowo zachowaną warstwą malarską (brązą) zachowały się tylko na jednym końcu sufitu. Ornament ten został w pełni zrekonstruowany z obu stron. Odsłonięty został także - wcześniej nieujawniony - monochromatyczny ornament wstęgowy o obłej, "maswerkowej" formie w nadłuczu arkad. Wnętrzu sieni ostatecznie przywrócono pierwotną kolorystykę, utrzymaną w jasnej, pastelowej tonacji.

W klatce schodowej dekoracja występuje wyłącznie w partii lamperii i ma odmienny wygląd - festonowo podwieszonej wstęgi z kwiatkami (w tym bukietami róż). Wytypowany został do konserwacji fragment z najlepiej zachowaną dekoracją o powtarzalnym module, tzw. świadek.

W pozostałych partiach lamperii, na nowej warstwie zaprawy mineralnej, wykonano malarską rekonstrukcję dekoracji na jednolitym, jasnozielonym tle, dobranym do odcienia oryginalnego koloru, z zachowaniem wymierzonych - na podstawie dodatkowych odkrywek - odległości pomiędzy kolejnymi elementami dekoracji.

Barwne posadzki przy drzwiach wejściowych zostały zdemontowane i ponownie ułożone, a brakujące płytki uzupełnione nowymi, odpowiednio dopasowanymi pod względem kształtu i koloru. Naprawione zostały także stopnie i podesty drewniane oraz tralkowe balustrady, które wymagały w dużym stopniu rekonstrukcji prawie pięćdziesięciu tralek.

Pracom konserwatorskim oraz niezbędnym naprawom stolarskim poddano także całą zabytkową stolarkę drzwiową: główne drzwi wejściowe, drzwi wahadłowe w sieni oraz drzwi do mieszkań. Wszystkie wtórne drzwi zostały zastąpione nowymi, wykonanymi ściśle na wzór historycznych, co pozwoliło stylistycznie ujednolicić stolarkę.

Znalezione we wnętrzu jednego z mieszkań okucia do drzwi w postaci szyldu i klamki oraz klamki okiennej posłużyły za wzór do wykonania nowych odlewów. Całości dopełniły nowe okna w klatce oraz dopasowane oprawy oświetleniowe.

Uroczyste otwarcie klatki schodowej odbyło się 11 grudnia 2015 roku.

Źródło: Zabytki, mat. UM w Olsztynie

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pulpa #1952590 | 188.146.*.* 13 mar 2016 18:11

    Przerwa na reklamę. Brawo!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. to ja #1952446 | 217.99.*.* 13 mar 2016 14:33

    Teraz to pewnie jest domofon ! ,szkoda żeby to zostało "zdewastowane" ! ,powinni mieszkańcy docenić .U mnie w "kamienicy" to "lokatorzy" nawet na wymianę drzwi nie chcą się ZGODZIĆ ! ,taka wspólnota !!!.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  3. Hegemon #1952437 | 88.156.*.* 13 mar 2016 14:15

    Cieszy mnie to, ale prosimy o więcej.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Gregor #1952423 | 91.226.*.* 13 mar 2016 13:33

      A swinie z PO dalej kwicza (:

      odpowiedz na ten komentarz

    2. hxxx #1952416 | 89.228.*.* 13 mar 2016 13:21

      Pięknie! Oby mieszkańcy docenili, że mieszkają w wyjątkowym budynku...

      Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (6)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5