Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

W autobusie do Kortowa da się usłyszeć niezłą wiązankę

2016-03-13 16:35:00 (ost. akt: 2016-03-13 16:34:27)

Autor zdjęcia: mat. arch. GO

Alina Naruszewicz-Duchlińska, językoznawczyni z UWM, uważa, że powodem negatywnych zjawisk w języku są frustracje. Zniknęło też tabu, które zakazywało używania publicznie wulgaryzmów.

— W swojej książce "Nienawiść w czasach internetu" zajęła się pani hejtem w internecie. Dlaczego?
— Taki kierunek obrałam z powodu moich osobistych doświadczeń. Zostałam w sieci zaatakowana i to całkiem poważnie. Gdy już opadły mi emocje, zaczęłam się zastanawiać nad tym, dlaczego ludzie funkcjonują w ten sposób. Zagłębiłam się w tym temacie i okazało się to bardzo interesujące. Na tyle, że starczyło mi materiału na książkę.

— A jak to wygląda w prawdziwym życiu?
— Agresja w języku codziennym również się nasila. Przyczyną takiego stanu rzeczy są frustracje, które przeżywamy. Nawet na wydziale humanistycznym, gdzie — wydawać by się mogło — ludzie powinni posługiwać się polszczyzną literacką, bardzo często słyszy się przekleństwa. Nie ma dziś chyba takiego tabu, że nie wypada używać pewnych słów publicznie, takie podejście jest w zaniku. Widać to także w mediach. Pamiętam, jak pewnego razu w recenzji opublikowanej w jednej z ogólnpolskich gazet przeczytałam, że „film był do dupy”. Dla mnie był to koniec pewnej epoki. Jeszcze kilka lat wcześniej nikt nie użyłby publicznie takiego sformułowania.

— Student wychodzi od pani z indeksem na korytarz i rzuca przysłowiową wiązankę?
— Może nie aż tak (śmiech). Ale w autobusach miejskich, które jadą do Kortowa, już można takie zjawiska obserwować.

kg
Dlaczego tak mówimy i piszemy? Całą rozmowę z Aliną Naruszewicz-Duchlińską znajdziesz w dodatku "Tydzień w Olsztynie i Powiecie" online na stronie >>> KupGazete.pl

Sprawdź też artykuł:
>>>> Głośne rozmowy i "zmęczone" torby na siedzeniach, czyli co nas denerwuje w autobusie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 14.03.16 r. linia126 #1953598 | 89.228.*.* 14 mar 2016 23:24

  około 13'25 pod Polmedem. Autobus pełen gimbazy z tornistrami na plecach(!), chcę wysiąść, więc mówię przepraszam, ale nie ma reakcji. Mówię- przepraszam po raz drugi i też udawały typiary że nie słyszą. Nie pozostawiły mi te osoby wyboru i musiałem potraktować je bardzo brzydko wychodząc z autobusu "taranem". A one zdziwione, dlaczego je popchnąłem, tępe dzidy. I bądź tu człowieku grzeczny dla innych. Jak to powiedział Jan Kobuszewski w jednym ze skeczy: "Chamstwu trzeba się sprzeciwiać siłom i godnościom osobystom".

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. oksent #1953489 | 188.214.*.* 14 mar 2016 21:22

  Wystarczy poczytać co pisze "elita" na przykład zionące nienawiścią wpisy dyrektora taetru w Olsztynie J.Kijowskiego . Może tym sie pani Naruszewicz zajmie bo ma hejtera pod bokiem . A nie słabo wykształconymi młodymi ludźmi.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Polski narod #1953339 | 83.6.*.* 14 mar 2016 19:15

  nie ma kultury osobistej, na porzadku dziennym slychac wyzwiska i co drugie slowo to k...a. Ale o czym tu mowic jak w mediach nie ma granic przyzwoitosci. Wystarczy popatrzec na wypowiedzi przekrzykujacych sie na wzajem zapraszanych gosci do debat w TVP. Czasami az trudno zrozumiec gdyz wlacza sie jeszcze do dyskusji dziennikarz i jako tercet w tym samym czasie rozmawiaja. Jaki to przyklad ludzi doroslych dla mlodziezy. Co to za wypowiedz znanej aktorki " zatanczyles zaje.....e", gdzie tu kultura slowa! - WSTYD Dlatego mlodziez juz nie zna granic, nie ma umiaru, nie ma respektu do osoby starszej od siebie, szacunku do nauczyciela itd. Ludzie opamietajcie sie !

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. eliminację do Eurowizji wygrywa babochłop #1952988 | 89.228.*.* 14 mar 2016 11:11

  po ulicach chodzą faceci w rurkach, z fryzurami "na polizanego przez smoka". Za dużo mają praw, a za mało obowiązków. Dyscypliny Zero. JP na 100% maleje wraz ze zmniejszaniem się drogi do policjanta. "Nauka czytania ze zrozumieniem", Bezstresowe wychowanie...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. Śmietanka społeczeństwa #1952906 | 83.6.*.* 14 mar 2016 09:25

   raczej w komunikacji zbiorowej nie gustuje.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (29)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages