Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Sąd odrzucił wniosek Hiszpanów z FCC. Sędziowie z Olsztyna mogą rozstrzygnąć spór

2016-03-04 17:30:20 (ost. akt: 2016-03-04 15:44:01)
Prace przy budowie linii tramwajowej w Olsztynie dokończyła firma Skanska

Prace przy budowie linii tramwajowej w Olsztynie dokończyła firma Skanska

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Sąd Okręgowy w Olsztynie odrzucił wniosek hiszpańskiej firmy FCC o wyłączenie ze sprawy sędziów z Olsztyna. Hiszpanie domagają się od miasta zapłaty blisko 322 mln złotych. Miasto miało zwlekać z zatwierdzeniem koncepcji projektowej dla całej linii tramwajowej, cofnąć projekt technologiczny zajezdni tramwajowej czy zrezygnować z części robót, w tym przejścia podziemnego.

Firma FCC Construccion wytoczyła Olsztynowi proces po zerwaniu umowy na budowę linii tramwajowej w mieście. Pierwsza rozprawa miała odbyć się w styczniu, ale proces przełożono. Spółka spółka złożyła bowiem wniosek o wyłączenie ze sprawy wszystkich sędziów Sądu Okręgowego. Tłumaczyła to obawą o stronniczą pracę całego składu sędziowskiego.

Wniosek firmy FCC został oddalony. Sędziowie, którzy oddalili wniosek zostali powołani w połowie lutego, i nie byli wymienieni we wniosku. Jednym z argumentów przy odrzuceniu wniosku jest fakt, że wielu sędziów w nim wymienionych nie mieszka w Olsztynie, a w gminach okolicznych.

Postanowienie nie jest prawomocne, a firma FCC Construccion może złożyć odwołanie do Sądu apelacyjnego w Białymstoku.

Więcej o zerwaniu umowy z firmą FCC >>
Hiszpanie z FCC: Chaos i opóźnienia to wina miasta. 7 powodów opóźnień prac >>

FCC pozwało Olsztyn o zapłatę blisko 322 mln złotych. Hiszpanie zarzucają miastu zwłokę w wykonywaniu obowiązków. Miasto miało zwlekać z zatwierdzeniem koncepcji projektowej dla całej linii tramwajowej, cofnąć projekt technologiczny zajezdni tramwajowej czy zrezygnować z części robót, w tym przejścia podziemnego.

Miasto od początku odpiera zarzuty. Przypomnijmy, ratusz odstąpił od umowy z firmą w sierpniu 2013 r. ze względu na zbyt wolny postęp prac. By doprowadzić sprawę do końca konieczny był wybór nowych firm.

Przy okazji odstąpienia od umowy prezydent ujawnił wiele skandalicznych praktyk, jakie stosowała firma FCC. Liczba pracowników na niektórych odcinkach była co najmniej dyskusyjna. Okazało się, że robotnicy byli co kilka godzin przewożeni na różne odcinki, aby wszędzie było widać, że coś się dzieje. W sprawozdaniach ich liczba była zawyżana.

Jak wyliczono, zaawansowanie finansowe prac wynosiło wówczas ok. 5 proc., przy czym harmonogram przewidywał aż 65 proc. wykonania robót.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (62) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Konstanty Ildefons Gałczyński #1953112 | 83.16.*.* 14 mar 2016 14:27

  "A u was nuda i bieda, myszy, deszcz i Polska."

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. białostocki śledź #1947861 | 85.193.*.* 7 mar 2016 10:27

  Jako uzupełnienie mojego poprzedniego posta podaję też kilka ciekawostek, które pokazują że oba miasta i działania ich władz (samorząd miejski i wojewódzki) są zbliżone. Białystok nie ma hali sportowej z prawdziwego zdarzenia, ale nie ma też żadnych drużyn liczących się w sportach halowych. Ma być budowana - nie wiadomo dla kogo. Mamy stadion piłkarski na poziomie europejskim, ale trudno zorganizować na nim liczącą się imprezę, bo nie ma lotniska. Sa wprawdzie wieloletnie dyskusje o budowie pasa startowego o długości 1300 m na Krywlanach (to dokładnie odpowiednik olsztyńskich Dajtek). Z lotniska regionalnego zrezygnowano. Ówczesny marszałek województwa najpierw bardzo chciał budować, a póżniej przyznał, ze "chyba szatan go podkusił", miał sen i z tego wycofał się. To brzmi jak cyrk, ale naprawdę tak tłumaczył. Oczywiście wywalono grube miliony na opinie, ekspertyzy. Wybudowano za to Operę Podlaską. To taki odpowiednik Term Warmińskich. Budynek opery to i betonowy kloc podobny do sarkofagu reaktora elektrowni w Czarnobylu, którego elewacja ma być porosnięta roślinnością. Zapomniano jednak o tym, ze wymaga to kosztownej pielęgnacji i sorry: w Białymstoku mamy "taki klimat ze sporymi mrozami zimą". Poza tym akustyka w pięknej, nowej operze jest do d..py ( w Termach chyba trzeba wodę podgrzewać...). Reasumując wszędzie pieniądze budżetowe często wydaje się bez głowy. Kibicuję tez lotnisku Olsztyn -Mazury. Ciekawi mnie jaki będzie wynik tej inwestycji. Jeszcze raz pozdrawiam Olsztynian.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. białostocki śledź #1947835 | 85.193.*.* 7 mar 2016 09:40

  Możecie być raczej spokojni o wynik procesu. Myślę, że Olsztyn go wygra bez problemu. U nas w Białymstoku był podobny problem tylko dotyczył budowy stadionu miejskiego. Konsorcjum francuskiego Eiffage i Mitexu wygrało niską ceną przetargową, a potem nie bardzo potrafiło znaleźć podwykonawców - frajerów. Zaawansowanie robót było tak małe, że nie rokowało na terminowe ukończenie. Prezydent Truskolaski zerwał umowe. Rozpisano nowy przetarg, z większą ceną końcową. Budowę ukończono bodajże 1,5 roku później za kwotę o 100 mln większą. Miast podało Eiffage do sądu. Zapadł wyrok już prawomocny - Eiffage ma zapłacić 100 mln. Czy zapłaciło, o tym na razie cicho. Nie wiem, skąd przekonanie piszącego post nieco niżej, że przed sądem w Białymstoku zapadnie niekorzystny wyrok - bo Białystok nie lubi Olsztyna... Ja osobiście lubię. Olsztyn to piękne miasto, w którym przez rok kiedyś mieszkałem. Poza tym jeszcze taka mała ciekawostka: każdy prezydent ma jakiegoś szwagra.... Nasz białostocki ma szwagra prezesa Jagiellonii. U nas też było masę hejtu, że stadion za 300 mln buduje się dla prywatnego biznesu tj. klubu piłkarskiego, z można by wybudować np. tramwaje jak w Olsztynie lub trolejbusy...Mamy wiele ulic nawet z szerokimi pasami zieleni na środku (były w latach osiemdziesiątych plany wprowadzenia tramwajów). Poza tym mamy w Białymstoku ,od miesiąca działającą spalarnię śmieci (było też masę protestów). Podobno już działa też spopielarnia zwłok pod wdzięczną nazwą "Krematorium Białystok". Kto ciekawy - może poczytać na portalu lokalnej gazety Kurier Poranny. Oba miasta są podobne (szczególnie w hejtowaniu różnych pomysłów i decyzji na forach internetowych...). Pozdrawiam Olsztynian.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Pora #1947546 | 89.228.*.* 6 mar 2016 18:29

  by CBA odzyskało pamięć i odwagę. Nowe idzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Stomilowiec #1947392 | 79.186.*.* 6 mar 2016 14:17

  FCC musi się odwołać bo w Olsztynie w sądzie klika siedzi. Oby PIS wreszcie zreformowal te sady.Licze ze po przegranej sprawie odwolamy tego nieudacznika.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (62)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages