Wtorek, 18 grudnia 2018. Imieniny Bogusława, Gracjana, Laury

Czy na starówce w Olsztynie powstanie park kulturowy i czy będą wyremontowane sypiące się kamienice?

2016-02-05 11:48:00 (ost. akt: 2016-02-05 13:21:50)
Konsultacje społeczne w sprawie parku kulturowego na olsztyńskiej starówce odbyły się w ratuszu

Konsultacje społeczne w sprawie parku kulturowego na olsztyńskiej starówce odbyły się w ratuszu

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Spotkanie z mieszkańcami Olsztyna na temat parku kulturowego na Starym Mieście odbyło się w ratuszu. Z sali pytano, czy dzięki parkowi znikną niedopałki i czy będą wyremontowane sypiące się kamienice?

Olsztyńska starówka to nie tylko zamek, katedra Wysoka Brama i Stary Ratusz. Pozostała jej część — ponad 60 proc. — po wojnie odbudowana, zachowała średniowieczny układ ulic. Wykonane przed 50 laty scrafitta stały się już klasyką i tworzą wizerunek tej części miasta. Tylko 6 miast w Polsce ma podobne zdobienia budynków. Równie ważna jest zieleń, która otacza pierścieniem starówkę. Mamy tu do czynienia z różnymi formami ogrodów.

— Odbudowa olsztyńskiej starówki należy do najlepszych w Polsce — mówiła dr Iwona Liżewska, szefowa olsztyńskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa, która prowadziła w ratuszu spotkanie z mieszkańcami.

Jego tematem była propozycja ustanowienia na olsztyńskiej starówce parku kulturowego. To jedna z czterech — obok wpisu do rejestru zabytków, miejscowego planu zagospodarowania oraz pomnika historii — form ochrony zabytków.

— Chroni zarówno to, co zbudował człowiek, jak i przyrodę — tłumaczyła LIżewska. — Jest to też ochrona przestrzeni. W parku kulturowym nie można prowadzić działalności przemysłowej czy rolniczej, nie można zmieniać sposobu korzystania z zabytkowych budynków, a umieszczanie reklam jest ściśle kontrolowane. Park kulturowy może powołać gmina w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Rada Miasta podejmuje uchwałę o powołaniu parku.

Obecnie w Polsce jest ich 27, m.in. w Krakowie, Wrocławiu i Jarosławiu. W naszym regionie parkiem jest Warmińska Droga Krajobrazowa Gietrzwałd-Woryty.

Na spotkanie przyszli m.in. przedsiębiorcy i społecznicy. Właścicieli restauracji i pubów interesowały zmiany dotyczące reklam.

Uczestnicy spotkania mieli wiele wątpliwości. — Czy dzięki parkowi kulturowemu ze Starego Miasta znikną pryzmy brudnego śniegu i niedopałki i czy będą wyremontowane sypiące się kamienice? — zapytali. — Bo co się zmieni, jeśli nie wyremontujemy domów?

***
Przypomnijmy, że pomysłodawcą parku kulturowego w Olsztynie jest Krzysztof Worobiec, szef stowarzyszenia Sadyba, który proponował, żeby park objął nie tylko starówkę, ale też Zatorze, czyli obszar od zakola Łyny po parku Jakubowo.

Czy na olsztyńskiej starówce powinien powstać park kulturowy?
TAK
68.98%
NIE
31.02%


MZG


Więcej informacji o konsultacjach w "Tygodniu w Olsztynie i powiecie" — piątkowym dodatku do "Gazety Olsztyńskiej".


Wydanie dostępne również w wersji PDF na stronie:

>>> KupGazete.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nino #1978431 | 37.47.*.* 19 kwi 2016 09:58

  Ale radocha ! Rowerem na starówkę z dziewczyna na ramie i do ,,Staromiejskiej " na kawę ! Już widzę Arbuza w tej roli !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pup #1929336 | 83.6.*.* 10 lut 2016 21:51

  Nawet restaurator radny Tandyrak się załapał na fotkę. Do dziś wspominam niezwykle wartościowe rozmowy z nim :-D :-D :-D

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. a co to #1926415 | 94.254.*.* 6 lut 2016 11:55

  scrafitta?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Tom Dee #1926193 | 88.156.*.* 6 lut 2016 00:12

  W obecnej chwili jest dobrze. Pani Wojewódzka Konserwator Zabytków została chwilowo zakonserwowana. Pan Jaśnie Pan Proboszcz naszej / przynajmniej leżącej w granicach administracyjnych naszego miasta / Katedry wreszcie trochę się odsunął od ulicy Pieniężnego. Zatem nie widzę przeszkód w realizacji dawno opracowanego planu olsztyńskich Plant.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Łopata #1926168 | 94.254.*.* 5 lut 2016 22:44

   Weźcie się za tą za5raną dziurę przed wysoką bramą. Ile ten lej po bombie będzie straszył? Tworzyć chcą jakiś park kulturowy, gdzie postawienie śmietnika będzie angażowało 20 urzędów i 500 decyzji i miliona podpisów konsultowanych z ministerstwami w Warszawie. Kto ma wyremontować owe zabytki? Za czyje pieniądze się to ma odbyć?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (46)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages