Wybierzmy SuperSołtysa 2016!

2016-02-04 17:06:51(ost. akt: 2016-03-03 19:46:28)
Dba o wieś, rozwiązuje codzienne problemy i jest łącznikiem między jej mieszkańcami a władzami gminy. Dziś sołtys to nie tylko urzędnik, ale też lider wsi. Już w najbliższy wtorek rusza nasz plebiscyt na ,,SuperSołtysa 2016''!
Wójt gminy Świątki Sławomir Kowalczyk przekonuje, że bez sołtysa ani rusz. — To olbrzymia funkcja — twierdzi. — Sołtysi są liderami lokalnych społeczności, odpowiadają za wykorzystanie funduszu sołeckiego. To właśnie sołtys proponuje ustalenie budżetu. Sołtysi napędzają też kierunki zmian.

Sołtys to urząd z tradycją. Jego początki sięgają XII wieku. Dziś już sołtys nie jest sędzią, jak to było w średniowieczu, ale jego rola jest bardzo ważna. Od 1990 roku sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przed radę gminy.

Przemysław Grenda ma 31 lat. Od ubiegłego roku sprawuje funkcję sołtysa Prejłowa w gminie Purda. — Jestem młody, ale ludzie mi zaufali — podkreśla.
Przemysław Grenda podtrzymuje tradycję rodzinną. Jego tata i dziadek również byli sołtysami. Na co młody sołtys stawia w swojej pracy? — Chcę zmodernizować wieś. Mamy naprawdę ładną miejscowość. Jest oświetlenie, siłownia, świetlica, w której każdy członek rodziny może spędzić miło czas — mówi.

Pomysłów sołtysowi Prejłowa nie brakuje. — Myślę nad boiskami, są już plany na kolejną siłownię. Mam cele i chcę je realizować — podkreśla.
Tomasz Piłat jest sołtysem Nowej Kaletki w gminie Purda już czwartą kadencję. A że kadencja sołtysa wynosi cztery lata, Piłat może pochwalić się naprawdę imponującym stażem. Jak zaczęła się jego droga? — Do kandydowania namówił mnie mój śp. tata — wspomina. — Od razu mnie wybrano.

Nowa Kaletka w pierwszej kadencji Tomasza Piłata zajęła III miejsce w konkursie „Czysta i piękna zagroda — estetyczna wieś 2007”. — To był sukces — podkreśla sołtys. — I zależy mi, żeby podtrzymać to, co wtedy osiągnęliśmy.

I chociaż Nowa Kaletka jest miejscowością turystyczną, sołtys nie zapomina o inwestycji w nowe pokolenie. — Chcemy zadbać o to, żeby dzieci z naszej miejscowości miały różne atrakcje: imprezy, festyny, choinki — uśmiecha się.
Jakimi cechami powinien charakteryzować się sołtys? Sekretarz gminy Purda Rafał Wilczek mówi: — Na pewno musi być komunikatywny. Ważne jest też to, żeby był w swoim środowisku lubiany. Musi umieć współpracować z mieszkańcami swojej wsi, ale też z urzędem gminy. I musi mieć dużo wolnego czasu. Bo zadaniem sołtysa jest rozwiązywanie spraw związanych z codziennością. Musi umieć zażegnać konflikt sąsiedzki, ale też szybko podjąć decyzję w sprawie braku chodnika.

Swoich kandydatów do tytułu ,,SuperSołtysa 2016’’ zgłosiły już wszystkie gminy powiatu olsztyńskiego. Są też już pierwsze zgłoszenia od mieszkańców wsi. Czekamy na zgłoszenia kolejnych kandydatów. Prosimy przysyłać je na adres: wydawca@gazetaolsztynska.pl.

Startujemy już we wtorek 9 lutego. Plebiscyt zakończymy 3 marca, kilka dni przed Dniem Sołtysa, który przypada na 11 marca. Swoje głosy będzie można oddawać za pomocą sms-ów pod numer 7148 (koszt sms-a to 1, 23 zł z VAT). Wystarczy wysłać wiadomość o treści go.nps.x — gdzie x to numer przypisany konkretnemu sołtysowi.



at

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5