Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Wojewódzka konserwator zabytków zatrzymana przez CBA

2016-02-04 12:40:40 (ost. akt: 2016-02-05 10:00:08)

Autor zdjęcia: Archiwum CBA

W czwartek do siedziby Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków weszli funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zatrzymali do wyjaśnienia szefową instytucji i jednego z przedsiębiorców. Chodzi o przyjęcie korzyści finansowej. Funkcjonariusze przeszukali też biuro konserwator.

Rano do gabinetu wojewódzkiej konserwator zabytków przy ulicy Lelewela 1 weszli funkcjonariusze CBA. Zatrzymali do wyjaśnienia szefową jednostki i przeszukali gabinet. Jak poinformował rzecznik olsztyńskiej prokuratury Zbigniew Czerwiński, chodzi o przyjęcie korzyści majątkowej, ale nie chodzi o gotówkę.

Do wyjaśnienia zatrzymano także jednego z przedsiębiorców. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura w Olsztynie. Wszczęto je 3 lutego, sprawa dotyczy wydarzeń ze stycznia tego roku.

Po południu prokuratura przedstawiła Barbarze Z. zarzut przyjęcia korzyści majątkowej, ale ta nie przyznała się do winy i odmówiła składania wyjaśnień. Po przesłuchaniu została zwolniona do domu, nie zastosowano wobec niej żadnych środków zapobiegawczych.

Nie wiadomo, jakie będą losy Barbary Z. — Czekamy na dalsze informacje w tej sprawie. Od tego zależeć będą decyzje wojewody — poinformowała Bożenna Ulewicz, rzecznik prasowy wojewody. A to właśnie wojewoda powołuje i odwołuje wojewódzkiego konserwatora zabytków na wniosek generalnego konserwatora zabytków.

Wojewódzki Konserwator Zabytków dysponuje budżetem przyznanym przez wojewodę Warmińsko-Mazurskiego. Do zadań Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków należy m.in. sporządzanie planów finansowania ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, przygotowywanie decyzji o wpisie do rejestru zabytków oraz wydawanie pozwoleń na prace w obiektach wpisanych do tego rejestru.

mor/am


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (144) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. biznesmen #1926418 | 178.43.*.* 6 lut 2016 11:56

  Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Zbigniew Czerwiński poinformował dziś, że apel o zgłaszanie się do śledczych osób "na które wywierano wpływ, by udzieliły korzyści majątkowej ze strony konserwator zabytków lub osób… Prokuratura ogłosiła apel z prośbą o zgłaszanie się osób które udzielały korzyści majątkowych pracownikowi WKZ. - Jeśli ktoś sam się do nas zgłosi i poinformuje o wywieraniu na niego wpływu co do wręczenia korzyści majątkowej, wówczas w myśl przepisów nie poniesie odpowiedzialności karnej. Osoby takie mogą się zgłosić do olsztyńskiej prokuratury okręgowej lub białostockiego CBA.(cyt.) Czy apel i obietnica dotyczy to również innych urzędów, np. Urzędu Miasta..?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kebiz #1926412 | 88.156.*.* 6 lut 2016 11:51

  Olsztyńska ziobrowszczyzna: najpierw aresztują kogoś, a potem zaczynają szukać "haków" na tegoż !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. CBA do spółdzielczej konserwy! #1926115 | 5.172.*.* 5 lut 2016 21:39

  Tam nie wkracza od wielu lat! Niejedna s. mieszkaniowa łapami władczych decydentów dorobiła się pięknych numerów. Co przeszkadzało i przeszkadza w operacyjnym rozpracowaniu tego środowiska?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. P, Grzymowicz mówił, że usunie Świecace Pały #1926105 | 82.139.*.* 5 lut 2016 21:31

  JTo ta Konserwatior zezwoliła na takie oszpecenie Ratusza i mojego kochanego miasta. Przybłedy bez gustu oszpecaja Olsztyn. Te Przybłedy z Warszawy co one buduja koło TESCO. kto na takie cos pozolił. Kto dał na takie cos zezwolenie. Dobrać się do nich

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Gdzie Żyrandole z kina Polonia i Teatru ?/ #1926102 | 82.139.*.* 5 lut 2016 21:28

  Gdzie te stylowe latarnie spod ratusza, które zastąpiono "Świecącymi Pałami" gdzie te duże płyty granitowe, którymi był wyłozony chodnik na ul 1 Maja? Gdzie to wszystko jest. Za oszpecenie plac u przed Ratuszem ta Konserwator powinna wylecieć na pysk

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (144)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages