Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Budynek Dworca Zachodniego straszy podróżnych

2016-01-30 11:01:03 (ost. akt: 2016-01-30 09:38:32)
Planowany remont budynku Dworca Zachodniego może potrwać nawet około. 10 miesięcy. Przebudowa ma obejmować wnętrze i elewację budynku, ale też najbliższe otoczenie.

Planowany remont budynku Dworca Zachodniego może potrwać nawet około. 10 miesięcy. Przebudowa ma obejmować wnętrze i elewację budynku, ale też najbliższe otoczenie.

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Polskie Koleje Państwowe kolejny już raz przekładają ogłoszenie przetargu na przebudowę budynku Dworca Zachodniego w Olsztynie. W dalszym ciągu nieznane są też szczegóły projektu inwestycji, chociaż, jak się okazuje, ratusz już go zaopiniował.

Sprawa ciągnie się od lat. Wszystko w końcu miało się wyjaśnić jesienią 2015 r., ale i w tym terminie przetargu nie ogłoszono.

Dlaczego? — Opóźnienie wynikło z konieczności wprowadzenia w projekcie zmian dotyczących m.in. przyłączy, elewacji i wykorzystywanych materiałów. To normalne na tym etapie. Zależy nam, aby końcowy efekt był jak najlepszy — mówi „Gazecie Olsztyńskiej” Maciej Bułtowicz z PKP. I dodaje: — Jesteśmy na etapie przygotowania projektu. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku planujemy ogłoszenie przetargu na wykonawcę prac budowlanych.

 Gdyby tak się stało, to może się zdarzyć, że remont dworcowego budynku nie zostanie zakończony w tym roku. Już wcześniej PKP zakładało, że prace mogą potrwać nawet ok. 10 miesięcy.

Dworzec ma odpowiadać najnowszym standardom oraz być przystosowany m.in. dla osób niepełnosprawnych oraz opiekunów podróżujących z dziećmi. To jednak tylko ogólniki, bo szczegóły dotyczące przyszłego kształtu dworca wciąż nie są znane. Tak samo jak i zakładany koszt przebudowy (właściciel nie chce mówić o pieniądzach przed rozstrzygnięciem przetargu). Jak się dowiedzieliśmy, PKP ma już pozwolenie na budowę, które wydał wojewoda, a projekt nowego dworca był już opiniowany przez olsztyński ratusz. — Naszym zdaniem jest to dobry projekt i nie mieliśmy do niego zbyt wielu uwag — potwierdza Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta.Część uwag, jak się dowiedzieliśmy, dotyczyła m.in. funkcjonalności hali dworca. Ale jak się okazuje, projektu wciąż nie znają nawet radni. — Dworzec jak najszybciej powinien zostać wyremontowany. Ta rudera straszy, jest w tragicznym stanie — komentuje Halina Ciunel, przewodnicząca Rady Miasta. — Byłoby sympatycznie, gdyby mieszkańcy mieli możliwość zapoznania się z projektem, tym bardziej że los tego budynku interesuje większość z nas.

Na nasze pytanie, czy jest szansa na to, aby projekt został publicznie pokazany, rzeczniczka ratusza podkreśla, że to zależy wyłącznie od PKP, do którego należy zarówno budynek dworca, jak i jego otoczenie. PKP na to pytanie nam nie odpowiedziało.


Rafał Bieńkowski

Cały artykuł znajdziecie w piątkowym wydaniu "Gazety Olsztyńskiej" w dodatku "Tydzień w Olsztynie i powiecie", dostępnym w formie elektronicznej na KupGazete.pl.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (61) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olsztyniak #1942062 | 217.246.*.* 28 lut 2016 12:25

  ... kto ma w glowie Olej - ten omija Kolej ..............!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Niunia #1924574 | 213.184.*.* 4 lut 2016 13:58

  to ktoś jeszcze jeździ pkp???

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. § #1922289 | 37.201.*.* 1 lut 2016 22:54

   I bedzie dlugo straszyl tak jak swoja pustka plac przy ratuszu, a dokladnie rog ul. Ratuszowej i ul. 1 Maja. miasto juz z 15 lat temu sprzedalo ten grunt i nic sie 15 lat nie dzieje mimo, ze przepisy mowily , ze w ciagu dwoch lat trzeba rozpoczac budowe. No ale kto respektuje przepisy w ratuszu ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Czytelnik ! #1921998 | 84.164.*.* 1 lut 2016 17:19

   Sloro jeszcze sie nie sypie , to i remontu nie potrzeba , tylko bedzie gorzej jak sie zacznie sypac !

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Gminny obeserwator #1921557 | 31.6.*.* 1 lut 2016 08:31

   Zamknąć budynek jak w Piszu i nikt nie będzie narzekał.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (61)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages