środa, 25 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Jak bezpiecznie spędzić ferie? [FILM]

2016-01-22 11:31:45 (ost. akt: 2016-01-22 14:52:57)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Zimowa aura za oknem, wystawione oceny na półrocze, jeszcze kilka dni i wszyscy uczniowie regionu będą cieszyć się wolnymi dniami. Jak bezpiecznie spędzić ten czas? Policjanci drogówki przygotowali działania „Bezpieczne ferie 2016” i opowiedzieli o swoich planach podczas konferencji przy ul. Leonharda w Olsztynie.

W tym roku ferie zimowe na Warmii i Mazurach potrwają od 25 stycznia do 7 lutego. Kiedy dzieci będą wypoczywać i cieszyć się wolnymi dniami, policjanci ruchu drogowego zadbają o bezpieczeństwo na drogach regionu. Spotkania z dziećmi, rozmowy o bezpiecznych zachowaniach, kontrole autokarów i nadzór nad ruchem drogowym- tak w telegraficznym skrócie będą wyglądały najbliższe dwa tygodnie okiem policjanta drogówki.

O zasadach, dzięki którym ferie będą bezpieczniejsze, policjanci opowiadali w piątek (22.01) podczas konferencji przy ul. Leonharda w Olsztynie.Po pierwsze - piesi. Warto pamiętać o kilku podstawach, które pomogą w bezpiecznym spacerowaniu. Odpowiednia odzież i obuwie, naładowana komórka i odblask - to absolutne podstawy. O upadek zimową porą nietrudno - zwłaszcza podczas silnych mrozów i opadów śniegu. Elementy odblaskowe poprawiają widoczność i wpływają na bezpieczeństwo pieszych.

Po drugie - rowerzyści. Coraz większa rzesza miłośników dwóch kółek ceni sobie zimową jazdę na rowerze. W przypadku rowerzystów, równie ważną rolę, co przepisy pełni zdrowy rozsądek. Odpowiedni ubiór, elementy odblaskowe, oświetlenie i kask - odpowiedzialny rowerzysta zimą musi je mieć.

Warto dodać, że zmieniły się przepisy dotyczące bagażników do przewożenia rowerów. Zgodnie z nowymi regulacjami możliwe jest zamontowanie bagażnika na tylnej klapie auta lub na haku holowniczym, pod warunkiem, że będzie odpowiednio oświetlony i będzie miał zamontowaną tablicę rejestracyjną. Trzecią zalegalizowaną tablicę rejestracyjną można wyrobić w wydziale komunikacji.

Po trzecie - dzieci. Najmłodsi cenią sobie szczególnie zabawy na śniegu - sanki, łyżwy, narty czy choćby bitwy na śnieżki. Warto jednak pamiętać, że nawet niewinna zabawa może źle się skończyć. Dzieci muszą zdawać sobie sprawę z ewentualnych konsekwencji. Wybierając miejsca do zjazdu na sankach, należy koniecznie zwrócić uwagę, by były oddalone od drogi, po której jeżdżą auta.

Kuligi - świetna zabawa, pod warunkiem, że będziemy kierować się rozsądkiem. Kategorycznie zabronione jest ciągnięcie sanek za jadącym samochodem. Taka zabawa może mieć tragiczne skutki.

Dzieci muszą sobie także zdawać sprawę, że kategorycznie zabronione jest rzucanie śnieżkami w jadące pojazdy. Takie zachowanie może nieść za sobą spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym.

Bezpiecznie w ruchu drogowym

Policyjne działania „Bezpieczne ferie” to nie tylko promowanie dobrych postaw w ruchu drogowym. To także egzekwowanie przepisów i stanowcze reagowanie na ich łamanie. Podczas ferii policjanci drogówki skupią się na sprawdzaniu stanu trzeźwości użytkowników ruchu, sprawdzą jak kierowcy i pasażerowie wywiązują się z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa oraz w jaki sposób przewożone są dzieci.

Policjanci będą egzekwować przepisy, dotyczące ograniczeń prędkości, zareagują na wykroczenia popełniane przez pieszych oraz przez kierowców względem pieszych. Sprawdzą oświetlenie pojazdu, oznakowanie i wyposażenie. Szczególnym nadzorem obejmą autobusy, którymi dzieci wyruszą na ferie.

***
Podczas ubiegłorocznych ferii na Warmii i Mazurach doszło do 46 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 8 osób, a 52 zostały ranne. W 3 wypadkach uczestnikami były dzieci do 17 roku życia, w których troje zostało rannych.

mat. policji
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kaboom #1913220 | 217.99.*.* 22 sty 2016 16:58

  chyba jednak wina buractwa drogowego bo jednak dziś jeden kierowca mnie wpuścił ,a z tyłu gość wleciał w krawężnik żeby nie wjechać mu w d**ę. Teraz chyba będę usprawiedliwiał tych kierowców co się nie zatrzymują bo po prostu boją się , że coś im z tyłu wjedzie ...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kaboom #1913001 | 5.172.*.* 22 sty 2016 12:32

  Te odblaski to tez w mieście nosić? Ja mam ale jak stoję przy przejściu to i tak jestem niewidoczny bo nikt nie chce mnie przepuścić. Wina tego ze mnie nie widać czy buractwa drogowego?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gość #1912975 | 89.228.*.* 22 sty 2016 11:51

  Pani Aspirant jak zawsze piękna :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages