Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Rewolucja komunikacyjna w Olsztynie: Więcej autobusów, aktualny rozkład jazdy

2015-12-31 08:00:00 (ost. akt: 2016-01-07 11:04:06)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Już jutro (1 stycznia) układ komunikacyjny w Olsztynie zmieni się nie do poznania. Będzie więcej autobusów, zmienią się numery linii i rozkład jazdy. Tramwaje pojadą według skorygowanego rozkładu. Jak się odnaleźć w tym zamieszaniu?

Od 1 stycznia w Olsztynie będzie obowiązywał nowy układ komunikacyjny. Wiąże się to ze zmianą numeracji autobusów (33 dzienne linie ponumerowane od 101 do 309 oraz dwie linie nocne N01 i N02), kursowaniem wszystkich trzech linii tramwajowych według skorygowanego rozkładu (1, 2 i 3), nowymi przystankami i taryfą biletową.

Nowy układ komunikacyjny zakłada również:
>> zwiększenie częstotliwości kursowania większości linii autobusowych (pojazdy będą jeździły co 15 minut w godzinach szczytów komunikacyjnych w dni robocze oraz w dni robocze wolne od nauki szkolnej)
>> zwiększenie częstotliwości kursowania w godzinach wieczornych w dni robocze i dni robocze wolne od nauki szkolnej
>> więcej kursów realizowanych w dni świąteczne
>> więcej kursów linii autobusowych do wybranych osiedli, do których nie dotrą linie tramwajowe


NOWY UKŁAD KOMUNIKACYJNY W LICZBACH:

· 3 linie tramwajowe
· 35 linii autobusowych
· ok. 27 500 km realizowanych przez wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej w ciągu jednego, przeciętnego dnia roboczego
· ok. 8 700 000 kilometrów realizowanych przez wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej w ciągu roku
· docelowo 168 pojazdów w ruchu (156 autobusów i 12 tramwajów)

O rewolucji w olsztyńskiej komunikacji miejskiej pisaliśmy na bieżąco, warto jednak przypomnieć podstawowe zasady poruszania się po mieście, rozkład jazdy oraz mapki z przebiegiem nowych linii autobusowych i tramwajowych.

Przede wszystkim zmieni się numeracja autobusów. Numery od 1 do 99 będą zarezerwowane dla tramwajów, chociaż oczywiście na razie w grę wchodzą linie o numerach 1, 2 i 3. Autobusy stałych linii dziennych będą zaczynały się od liczby 100. Przy czym, aby nie rewolucjonizować nazewnictwa, do „setki” dodany będzie obecny numer autobusu, czyli np. dzisiejsza linia nr 1 będzie nosiła numerację 101.

Liczbą 200 będą oznakowane linie autobusowe dowożące do przystanku tramwajowego, od nr 400 będą zaczynały się linie aglomeracyjne, obsługujące ościenne gminy, a linie nocne będą nosiły trzyznakowe numery N01 i N02.

Zniknie linia numer 15, a 36 zmieni trasę. Pojawi się również zupełnie nowa linia autobusowa numer 141 i będzie łączyła Osiedle Generałów z fabryką Michelin. Autobusy będą przyjeżdżały na przystanek „Michelin-Brama nr 6” przy ul. Leonharda tuż przed rozpoczęciem kolejnych zmian, tj. przed godz. 6:00, 14:00, 22:00 i będą odjeżdżały w kierunku powrotnym chwilę po ww. godzinach. Trasę linii na mapce i więcej szczegółów znajdziesz >>> TUTAJ![/b]

Ponadto, na linii 305 łączącej Stary Dwór z Dworcem Głównym korekcie ulegną godziny odjazdów oraz zostaną uruchomione dwa nowe kursy umożliwiające powrót w godzinach popołudniowych. Drobnym korektom uległy rozkłady jazdy wybranych pozostałych linii w nowym układzie komunikacyjnym.


Więcej kursów pojazdami komunikacji miejskiej będzie realizowanych m.in. na odcinkach: ul. Witosa–Śródmieście; ul. Wilczyńskiego–Dworzec Główny/osiedle Podleśna; Gutkowo–Śródmieście; Dajtki–Śródmieście; ul. Wilczyńskiego–ul. Żołnierska; al. Wojska Polskiego–Śródmieście/Kormoran/Jaroty; ul. Wilczyńskiego–Stary Dwór; osiedle Mazurskie–Śródmieście; osiedle Podleśna–Kortowo; ul. Lubelska–Dworzec Główny/Śródmieście oraz wielu innych.

Ponadto autobusy komunikacji miejskiej regularnie zaczną kursować po ulicach, które dziś nie są objęte zasięgiem olsztyńskiej komunikacji miejskiej, a będą to ulice: Artyleryjska, Bukowskiego, Płoskiego.

Pasażerowie, którzy w wyniku wprowadzanych zmian utracą swoje bezpośrednie połączenia będą mogli skorzystać z dodatkowych punktów przesiadkowych: „Galeria Warmińska” na ul. Sikorskiego, „Centrum” na al. Piłsudskiego czy „Filharmonia” i „Skwer Wakara” na ul. Kościuszki.

Nowością w olsztyńskiej komunikacji miejskiej będą także autobusowe linie dowozowe do tramwajów, oznaczone numerami od 201 do 205. Linie dowozowe będą służyć przede wszystkim mieszkańcom Jarot, osiedla Generałów, Pieczewa i Nagórek w sprawniejszym dotarciu do tramwajów oraz powrocie do domów po przyjeździe tramwajem np. ze Śródmieścia lub Dworca Głównego do przystanków przesiadkowych zlokalizowanych w południowej części Olsztyna.

Warto również zwrócić uwagę, że żadne z osiedli, tj. Nagórki, Pieczewo, Jaroty czy Generałów, nie zostanie pozbawione bezpośrednich połączeń autobusowych z centrum Olsztyna czy Dworcem Głównym. Pasażerowie podróżujący z południowych dzielnic w kierunku Śródmieścia i dworca będą mieli możliwość wyboru pomiędzy liniami tramwajowymi i autobusowymi.

Jazda tramwajem nie będzie droższa niż autobusem. Podróż tymi dwoma środkami transportu będzie odbywała się po skasowaniu biletów o tych samych nominałach, czasowych lub na podstawie jednego biletu sieciowego.

Zmiany w cenach i formie biletów autobusowych nastąpiły 1 listopada. W Olsztynie pojawiły się nieobecne wcześniej bilety czasowe, staniały także popularne „sieciówki” — obecnie za bilet miesięczny lub 30-dniowy zapłacimy 88 złotych, czyli o 22 złote mniej niż poprzednio. Jednak zmiany w cenach biletów mają też swoją gorszą stronę... Przeczytaj >>> Nowe bilety i lawina mandatów, bo nie wszyscy wiedzieli o dopłacie do starych

Poniżej tabela z nową taryfą biletową:

Wszystko wskazuje jednak na to, że olsztyński tramwaj nie skróci czasu jazdy z Jarot do centrum. Na swojej stronie internetowej ZDZiT opublikował komunikat, że w związku z uzyskaniem coraz większej liczby testowych danych wprowadzona zostanie korekta rozkładu na wszystkich trzech liniach tramwajowych. Według nowej rozpiski, tramwaj pokona odcinek między przystankami Kanta-Wysoka Brama w 20 minut, a nie jak wcześniej zapowiadano w 16 minut. Czas jazdy będzie zatem taki sam, jak autobusu linii numer 15, która zostanie zlikwidowana.

Przypomnijmy, że tramwaj linii numer 1 na trasie Kanta - Wysoka Brama rozpoczął regularne kursy 19 grudnia 2015 roku — po długich miesiącach budowy, po przebudowie głównych ulic Olsztyna i operacji na otwartym sercu drogowym. Każdy, kto w ciągu pierwszych dwóch godzin wsiadł do tramwaju, otrzymał specjalny certyfikat. Zdjęcia i film z otwarcia pierwszej linii znajdziesz w artykule >>> Tramwajowa linia numer 1 ruszyła na stałe w Olsztynie!

Druga linia tramwajowa, której pojazdy kursują od ul. Kanta do Dworca Głównego, zaczęła oficjalnie działać od 27 grudnia 2015 roku. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj >>> Ruszyła druga linia tramwajowa!

Od czwartku (31 grudnia) kursowanie rozpoczyna linia nr 3 z przystanku „Uniwersytet-Prawocheńskiego” przy ul. Tuwima do Dworca Głównego.

Nowy układ komunikacyjny Olsztyna — rozkład jazdy i mapki z przebiegiem linii autobusowych oraz tramwajowych >>> KLIKNIJ!

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (183) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Obywatel #1902168 | 46.169.*.* 8 sty 2016 21:10

  Może i w temacie. Dziś 8.01.2016r. jechałem dawną okejką miejską teraz Fasrterem. Okazało się, że to ostatni ich dzień, tracą pracę, bo się nie dogadali z P. Grzywmowiczem. Busik czysty, paragony są. Nie moga korzystać z buspasów, przystanków, jeżdżą gdzieś po uliczkach... A przecież tyle było o dywersyfikacji transportu, dzielimy podobno atobusy na prywatnych operatorów, bo tak się są zalecenia, gdzie konkurencyjność gdzie wybór? Nie tak się robi Panie Prezydencie, że konkurencję się spycha do rowu, czasy komuny dawno minęły ludzi epójdą na bruk, pójdą do bezrobotniaka, zamiast uczciwie pracować, bo im nie pozwolono. Odpowiadam, ja nie odpuszczę, napiszę odpowiedni list do odpowiednich służb SPOZA Olsztyna, które mają pieczę nad konkurencyjnością i dywersyfikacją transportu i niech się przyjrzą tej sprawie bo to niestety śmierdzi na kilometr....To tak się łeb urywa konkurencji dla tramwajów i kdałubków dawnych linii co?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Obcy w mieście #1900544 | 83.9.*.* 7 sty 2016 06:58

  No to niezłą kaszanę tu macie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. z #1900539 | 81.190.*.* 7 sty 2016 03:29

  brawo za aktualizacje rozkladu, 110tka z przystanków przy Michelin jak jechała po 22:20 czy tam 22:27 i dużo ludziom pasowało, tak teraz barany zrobili 22:10 , ciekawe kto zdąży po 22 się przebrać i jeszcze z jakiejś dalszej hali dość na tą godzine, jak jeździło nawet sporo osób tak dziś 3-4 w autobusie...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Tym razem autobus #1898497 | 81.190.*.* 4 sty 2016 21:59

   Rzadko jeżdzę komunikacja miejska. Dziś próbowałem odjechać z pod wysokiej bramy autobusem 136 o 19:10. Szkoda, ze nie przyjechał, bo mróz. Moja żona po tym powiedziała, ze więcej ta komunikacja nie jeździ, tylko samochodem . Pozdrawiam!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ola #1897543 | 89.228.*.* 4 sty 2016 09:26

   tego nikt nie czyta i ma pasażerów gdzieś

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (183)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages