Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Coraz bliżej przebudowy placu Dunikowskiego w Olsztynie

2015-12-17 13:00:47 (ost. akt: 2015-12-17 13:00:42)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Trwa przygotowywanie projektu budowlanego placu Dunikowskiego zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Koncepcja zagospodarowania placu powstała już w 2013 roku, przygotował ją Radosław Guzowski z Warszawy.

W 2013 roku rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania placu Dunikowskiego. Zwyciężyła praca Radosława Guzowskiego z Warszawy.

Przebudowa nie ruszyła zaraz po wyborze nowej koncepcji ze względu na ochronę zabytków. Plac, zwany "pod szubienicami", znajduje się na liście olsztyńskich zabytków i wszelkie zmiany muszą być uzgodnione z konserwatorem zabytków. Jak się dowiedzieliśmy miasto uzyskało już odpowiednie wytyczne i pracuje nad nowym dokumentem dostosowanym do zaleceń konserwatora zabytków. Projekt ma być gotowy w 2016 roku.

Plac Dunikowskiego w wersji zaproponowanej przez Guzowskiego bardzo przypomina plac Solidarności. Według propozycji w projekcie, parking ma zostać zastąpiony przez plac z fontannami. Dodatkowo nad placem ma zostać rozwieszona ledowa siatka, której światełka nocą mają imitować gwiazdy. W betonowych kubikach przy wejściu na plac mają być zamontowane ekrany z informacją historyczną.

Zwycięski projekt podzielił mieszkańców, niektórym nie spodobało się usunięcie parkingu i pozostawienie "Pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej". Inni mieli całkiem inną koncepcję placu.


Stowarzyszenie Święta Warmia chciałoby, aby przed pomnikiem zwanym popularnie „szubienicami” pojawiło się symboliczne cmentarzysko z kości i czaszek.

— W środku Olsztyna stoi pomnik sowieckiego totalitaryzmu — mówił o pomniku Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej Bogdan Bachmura, prezes stowarzyszenia Święta Warmia. — Nie możemy go przenieść w inne miejsce, bo jest, podobnie jak cały plac Dunikowskiego, pod ochroną konserwatorską. Nie chcemy jednak, by po przebudowie placu miejsce to stało się gloryfikacją Armii Czerwonej. Uważamy, że symbolikę placu należy zrównoważyć.


I właśnie ochrona konserwatorska stanęła na przeszkodzie rozpoczęcia prac w krótkim terminie po wyborze zwycięskiej koncepcji. Miasto uzyskało wytyczne i pracuje nad nowym dokumentem dostosowanym do zaleceń konserwatora zabytków. Projekt ma być gotowy w 2016 roku.
Historia placu Xawerego Dunikowskiego sięga 1948 r., kiedy to powstał pomysł wzniesienia Pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej w Olsztynie. Pierwszy projekt monumentu stworzył rzeźbiarz prof. Stanisław Horno-Popławski. Jednak zaprezentowany w 1949 r. w olsztyńskim Zamku model plastyczny „Nike” nie zyskał przychylności władz. O ponowne opracowanie projektu monumentu poproszono prof. Xawerego Dunikowskiego.

Autor chciał, aby pomnik zamykał oś perspektywiczną ul. Kopernika, jednocześnie otwierając widok na dolinę rzeki Łyny, gdzie w planach na przyszłość miał powstać Park Centralny. Plac Dunikowskiego został przekształcony w parking dopiero w 1993 r. W związku z czym usunięto sporą część jego kamiennej nawierzchni, którą zastąpioną kostką polbrukową.

Po 1989 roku kilka razy podejmowano próby przeniesienia pomnika w inne miejsce. Bez rezultatu. Udało się tylko zmienić jego nazwę na „Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej”. Do rejestru zabytków został wpisany w 1993 r.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (84) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pino #1973025 | 10 kwi 2016 11:59

  Usunąć natychmiast i postawić pod Olsztynkim na ruinach mauzoleum Hindenburga skąd pochodzą kamienie.Sowieci i tak będą zadowoleni a z drogi nie będzie widoczny.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. beee tooo nnnn #1920589 | 81.15.*.* 30 sty 2016 11:25

  Beton beton beton beton . Aby betonu nie zabrakło , Poco parkingi poco ! Chore chore !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ra #1884402 | 79.188.*.* 18 gru 2015 13:18

  Beton , a gdzie świecące pały ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. polo #1884316 | 213.184.*.* 18 gru 2015 11:33

   podświetlone wodotryski i beton - czemu tylko tak

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Jakub #1884302 | 81.190.*.* 18 gru 2015 11:16

   Czy w tym mieście na prawdę nie ma już żadnych ważniejszych inwestycji. Ulice dziurawe, chodniki to samo o Starówce to już nawet nie ma co wspominać a tu kolejny betonowy plac nam się proponuje. Czego się spodziewać po władzach, które nawet parku bez masy betonu sobie nie wyobrażają.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (84)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages