Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Dopóki ludzie tu żyją, paliwo z odpadów będzie powstawało. Zwiedzanie ZGOK w Olsztynie [ZDJĘCIA]

2015-12-10 19:10:03 (ost. akt: 2015-12-10 18:59:18)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

— Chcemy wykorzystać paliwo z odpadów do produkcji prądu i ciepła w Olsztynie. Jeśli powstanie instalacja do spalania paliwa, to latem energia z tych odpadów wystarczy i dla odbiorców indywidualnych, i dla instytucji bez potrzeby uruchamiania ciepłowni w Kortowie — mówi Adam Sierzputowski, prezes Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie, który zaprosił dziennikarzy na zwiedzanie zakładu.

Prezes Sierzputowski podczas konferencji prasowej poprzedzającej zwiedzanie zakładu podkreślił, że najtrudniej jest przełamać przyzwyczajenia mieszkańców, aby w domowych piecach nie spalali tego, co szkodzi ludziom i środowisku.

— Jeśli chodzi o instalację, którą chcemy zbudować, to wymogi są tak wyśrubowane, że nie ma mowy o zagrożeniu dla kogokolwiek — zapewnia Sierzputowski. Zapowiedział także, na najbliższym zgromadzeniu wspólników, czyli 37 gmin z Olsztynem na czele, zaproponuje zmiany w finansowaniu.

— Rzeczywiście, w miastach, gdzie jest zwarta zabudowa, koszty zbiórki odpadów są niższe niż na wsiach, gdzie odległości są większe. O tym, jak sprawiedliwie rozliczać te pieniądze będziemy rozmawiali. Jeśli gminy to zaakceptują, to te mechanizmy wejdą w życie — mówi prezes.

ZGOK zaczął działać oficjalnie pod koniec września tego roku. Na początku przetwarzał tylko odpady z Olsztyna, a teraz już także z powiatów olsztyńskiego i szczycieńskiego. Od stycznia mają tu trafiać odpady z całego regionu.

mkPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jakie to fajne #1879310 | 178.43.*.* 11 gru 2015 17:35

  Olsztyn będzie mieć prąd i ciepło. A inne gminy należące do spółki? Podwyżkę cen za odbiór odpadów. Serdecznie dziękujemy za taki interes. Zamiast i inwestować w selektywna zbiórkę odpadów to buduje się coś co odwleka problem gospodarki odpadami w czasie. Co będzie z popiołami, które powstaną w wyniku spalania paliwa alternatywnego?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kokon #1878830 | 88.156.*.* 11 gru 2015 01:39

  Każdy ma w tym interes. Interes ludzi sprzeciwiających się spalarni to nie spalarnia a jej lokalizacja. Mówiąc w skrócie niech powstaje ale z dala od mojego domu. Pokupowali tanie działki w Klebarku Małym, zbudowali domy a teraz mają problem. Gdzieś miasto musi się rozwijać przemysłowo. Dobrze że w jedną stronę. W Strone Lubelskiej i Zalbek, a nie jak np w Łodzi w całym mieście. Na litość boską przecież nie zbudują spalarni na Jarotach czy Pojezierzu. Było dużo krzyku w sprawie sortowni, miało tak śmierdzieć, smród miał być wyczuwalny na dworcu. Sortownia już działa. Czujecie coś?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Nie dla spalarni #1878796 | 5.172.*.* 10 gru 2015 23:12

   w Olsztynie i na Mazurach.ZIelone płuca powinny zostać czyste.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Jedyna w miarę bezpieczną metodą #1878795 | 5.172.*.* 10 gru 2015 23:10

    ochrony środowiska jest sortowanie i odzyskiwanie surowców oraz kompostu i elektroniki.A pozostałe śmieci składowanie w specjalnych nieprzepuszczalnych kwaterach .

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Spalarnie odpadów to największe #1878793 | 5.172.*.* 10 gru 2015 23:07

    rozpylacze substancji rakotwórczych na największe tereny.Tak jak z dezodorantem wydaje sie .że go ubywa i znika a w rzeczywistości rozpyla sie na duży obszar.Spalarnie w Polsce to największa obłuda UE ,która zakazuje spalania węgla a u uśmiechem buduje nam spalarnie trujące całą tablicą Mendelejewa.Dl;aczego ? Dla kasy bo technologie pochodzą z Niemiec .Gdzie więc organizacje ekologiczne ,Czy też zostały przekupione jak zieloni przez gasprom.?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (16)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages