Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Jak rozgryźć olsztyńskie tramwaje? Kilka podstawowych zasad

2015-12-04 07:22:59 (ost. akt: 2015-12-03 18:24:37)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z ruchem tramwajowym i podpowiadają, na co zwrócić szczególną uwagę. Czujnością i rozwagą muszą wykazać się zarówno kierowcy, motorniczowie, jak również piesi.

Inwestycja tramwajowa w Olsztynie wkroczyła w jedną z ostatnich faz. Od środy trwają szkolenia motorniczych. Kursy odbywają się na razie na trasie dworzec — Wysoka Brama, ponieważ na pozostałych odcinkach wciąż trwają jazdy testowe. Szkolenia motorniczych odbywają się w godz. 8-20. Tak więc tramwaje poruszają się wraz z innymi uczestnikami ruchu drogowego.

I, mimo że w znacznej części torowiska poprowadzone zostały poza jezdnią, to w kilku miejscach trasy tramwajów i samochodów będą się krzyżować. Czujność i rozwaga są więc wskazane. O to apelują policjanci.

— Szczególną uwagę należy zwrócić także na nowe oznakowanie pionowe, poziome oraz specjalną sygnalizację tramwajową, a także na przystanki wiedeńskie, które znajdują się na ul. Kościuszki. Tam pieszy korzysta z jezdni wsiadając lub wysiadając z tramwaju bądź autobusu. Uważni muszą być pasażerowie, ale także kierowcy — mówi Krzysztof Kapuściński, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Podstawowe zasady związane z ruchem tramwajów:

- Pamiętajmy, że zawsze pierwszeństwo na drodze ma pojazd jadący swoim pasem ruchu – co oznacza, że jeśli chcemy zmienić zajmowany pas ruchu musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu pasem ruchu, na który chcemy wjechać.
- Pamiętajmy, że na skrzyżowaniach równorzędnych tramwaje mają zawsze pierwszeństwo przejazdu.
- Zabrania się zatrzymania pojazdu na przejeździe kolejowym i tramwajowym.
- Podczas włączania się do ruchu tramwaje obowiązują te same przepisy co inne pojazdy tzn., że kierowca tramwaju musi ustąpić pierwszeństwa przejazdu samochodom jadącym po drodze, na którą chce wjechać.
- Należy zwrócić szczególną uwagę na pojawiające się nowe oznakowanie pionowe, poziome, oraz specjalną sygnalizację tramwajową.
- Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony
- Zatrzymanie samochodu dojeżdżającego do wysepki tramwajowej musi odbywać się na wysokości ostatniego wagonu tramwaju. Nawet jeśli kierowca samochodu nie widzi w tym momencie pieszych czy pasażerów wsiadających bądź wysiadających z tramwaju, kierujący pojazdem jest obowiązany do bezwzględnego zatrzymania.
- Zachowanie się podczas przejeżdżania obok oznaczonego przystanku tramwajowego nie znajdującego się przy chodniku. Pojazdy muszą zatrzymać się w takim miejscu aby zapewnić pasażerom bezpieczne wejście i wyjście z tramwaju.
- Kierujący pojazdem znajdującym się na części jezdni, po której jeżdżą pojazdy szynowe jest obowiązany ustąpić miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu.

mp
Sprawdź się w naszych quizach:
przejdź do quizu Jak linia tramwajowa zmieniła Olsztyn? Sprawdź się w naszym quizie!
przejdź do quizu Czy jesteś gotowy na przyjazd tramwajów do Olsztyna? Sprawdź się w naszym quizie!
przejdź do quizu Uwaga, tramwaj na rondzie! Sprawdź, czy wiesz, kto ma pierwszeństwo Sprawdź się w naszym quizie!
Przeczytaj również:

>>>> Pierwszy tramwaj już ruszył! Krawężniki uniemożliwiły przejazd [FILM i ZDJĘCIA]
>>>> Pokonał zakręt, ale nie dał rady wjechać na przystanek. Kolejny test olsztyńskiego tramwaju
>>>> Sukces! Olsztyński tramwaj dojechał do ostatniego przystanku [FILM]
>>>> Co taksówkarz o tramwaju olsztyńskim wiedzieć powinien, czyli czas na szkolenia...
>>>> W mikołajki olsztyńskim tramwajem za darmo
>>>> Tramwajowa piosenka


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ni #1878923 | 83.18.*.* 11 gru 2015 08:58

  Ostatni punkt. Gdzie na ul Kościuszki pojazdy mają się schować aby ustąpić miejsce cud-tramwajom? Jadą (raczej stoją w korku) jednym kołem na torowisku, z prawej wysoki krawężnik i zaparkowane samochody. Więc jeszcze raz pytam jak, do kufy nędzy, te pojazdy mają przepuścić tramwaj. Znikać? Pofrunąć do góry? Zrobiliście z jedne z głównych ulic wielki parking (tak wygląda Kościuszki w szczycie) i potem żądacie niemożliwego. Myślałam, że kpina z ludzi już się skończyła razem z budową. Niestety przechodzi na inne tory.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tum #1878291 | 185.103.*.* 10 gru 2015 13:11

  Czy GO może wziąć się za temat biletomatów na przystankach (nie w autobusach!). Wczoraj kolejna próba i znów straciłem 5 minut i nie idzie kupić biletu płacąc kartą zbliżeniowo. Tyle czasu to już stoi i dalej nie działa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kierowca #1874671 | 89.228.*.* 6 gru 2015 00:56

  Przeczytałem broszurkę nt. przepisów drogowych w związku z pojawieniem się tramwajów na olsztyńskich ulicach. Okazuje się, że tramwaj już jadący po rondzie ma pierwszeństwo. W związku z tym mam pytanie: czy jeśli jadę ul. Dworcową w kierunku dworca, dojeżdżam do ronda i widzę tramwaj wjeżdżający na rondo z drugiej strony ul. Dworcowej /który na rondzie będzie skręcał w ul. Towarową/, to czy w takiej sytuacji mogę wjechać na rondo i zatrzymać się bezpośrednio przed torami /zakładam, że oba pasy drogowe po lewej stronie są akurat wolne/, czy też muszę czekać przed rondem i nie wolno mi wówczas na niego wjechać?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pan Jan #1873928 | 87.204.*.* 4 gru 2015 21:54

   Wieśniaki tego nie opanują!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. jarm #1873762 | 88.156.*.* 4 gru 2015 19:03

    a co z zatrzymywaniem sie na przystanku wiedeńskim w przypadku gdy nie ma tam żadnego autobusu ani tramwaju a stoimy na czerwonym świetle. Można tam stać czy nie ??

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (39)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages