Badam się, mam pewność

2015-12-03 09:22:53(ost. akt: 2015-12-03 09:43:40)   Artykuł sponsorowany
Co roku w Polsce na raka szyjki macicy zapada ok. 3,5 tys. kobiet. Na raka piersi natomiast – aż 13 tys. kobiet rocznie. W przypadku obu typów nowotworów najistotniejsze w leczeniu jest ich szybkie wykrycie – dzięki cytologii oraz mammografii. Zapraszamy na bezpłatne badania do Polikliniki w Olsztynie!
MAMMOGRAFIA – Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi.
Bezpłatne badanie mammograficzne skierowane jest do pań w wieku 50 – 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanego badania w ramach programu.
W Polsce tylko ok. 40% uprawnionych kobiet korzysta z bezpłatnych badań mammograficznych, gdzie w Szwecji bada się ponad 86%.
Mammografia jest obrazową metodą badania gruczołu piersiowego (sutka) z użyciem promieni rentgenowskich (promieni X). Badanie to wykonuje się specjalnym aparatem rentgenowskim – mammografem co pozwala wykryć zmiany w piersi już o średnicy zaledwie kilku milimetrów. Jest to najlepsza stosowana na świecie metoda w kierunku wczesnego rozpoznania raka piersi.
Podczas badania, technik elektroradiologii umieszcza pierś na stoliku aparatu mammograficznego. Następnie dociska ja do urządzenia przy pomocy płytki z przejrzystego tworzywa. W czasie badania wykonuje się 2 zdjęcia każdej piersi. Ucisk w trakcie badania nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego.
Wyniki badań mammograficznych opisywane są w skali BIRADS - jest to skala oceny zmian określająca stopień ryzyka choroby nowotworowej.

CYTOLOGIA – Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.
Bezpłatne badanie cytologiczne skierowane jest do pań w wieku 25 – 59 lat, które w ciągu 3 lat nie miały wykonanego wymazu cytologicznego w ramach programu. Badanie cytologiczne to bezpieczne i krótkie badanie – polega na pobraniu specjalną jednorazową szczoteczką komórek z powierzchni tarczy i kanału szyjki macicy. Pobrane komórki umieszcza się na szkiełku mikroskopowym, utrwala i ocenia. Wyniki oceniane są wg systemu Bethesda, który w sposób bardzo opisowy dostarcza ginekologowi wszelkich informacji istotnych do dalszego postępowania.
Wczesne wykrycie choroby gwarantuje niemal 100% skuteczność wyleczenia. Główną przyczyną tego nowotworu jest zarażenie wirusem HPV brodawczaka ludzkiego. Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny, zwany jest „cichym zabójcą”, ponieważ w pierwszym okresie choroby przebiega bez niepokojących objawów czy dolegliwości. Jego rozpoznanie jest możliwe tylko dzięki cytologii.
Należy pamiętać, że każda z nas, kobiet, jest narażona na zachorowanie, ale żadna nie może z tego powodu umierać tylko dlatego, że nie wykonała badań. Warto korzystać z badań profilaktycznych, gdyż dają pewność, że jesteśmy zdrowe.
Dodatkowe informacje dostępne na str. www.wok.olsztyn.pl oraz pod adresem:

Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy działający przy SP ZOZ MSW z Warmińsko – Mazurskim Centrum Onkologii
Al. Wojska Polskiego 37, 10 – 228 Olsztyn
Tel./fax: (089) 539 80 79, (089) 539 80 76

Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi / Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy finansowany ze środków ministra zdrowia w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5