Licealiści z I i XII LO promują Olsztyn i idzie im to znakomicie!

2015-11-27 10:52:09(ost. akt: 2015-11-27 12:55:45)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Karolina Przyłęcka, Dominika Górko, Patryk Jarmakowicz i Maurycy Rakowski to rodowici olsztynianie. Julita Kulesza, choć z Torunia do Olsztyna przeprowadziła się kilka lat temu, również traktuje stolicę Warmii i Mazur jak rodzinne miasto. Licealiści z Olsztyna, którzy biorą udział w ogólnopolskiej olimpiadzie "Zwolnieni z teorii", postanowili konkursowym projektem promować swoje miasto. I są w tym naprawdę skuteczni.
Ich akcja "Olsztyn 2.0" ma już na Fecebooku... — ...ponad 800 polubień. I to zaledwie tydzień od założenia strony — precyzuje Julita Kulesza, uczennica XII LO. — To nie wszystko, bo są jeszcze tysiące osób, które przyglądają się naszym działaniom, ale ich publicznie nie komentują. Łącznie obserwuje nas już co najmniej ponad tysiąc osób.

Projekt, w którym bierze udział piątka licealistów z Olsztyna, to ogólnopolska olimpiada adresowana do studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jej celem jest rozwój praktycznych umiejętności uczestników w sferze zarządzania oraz inspirowanie ich do aktywności społecznej i zrealizowania własnego projektu społecznego. Wszyscy, którym uda się dokończyć projekt, otrzymają certyfikaty z zarządzania, a najlepsi zostaną wyróżnieni prestiżowymi tytułami. Biorący udział w projekcie młodzi olsztynianie postawili na łączącą ich wszystkich miłość do Olsztyna.

— Jeśli chodzi o temat projektu i podjęte działania, to mamy pełną dowolność — podkreśla Dominika Górko, uczennica XII LO. — Ważne, żeby była to działalność społeczna. A zamiłowanie do naszego miasta i chęć promowania go, gdzie się tylko da, łączy nas wszystkich. Niestety co chwila słyszymy opinie, że Olsztyn nie jest dobrym miastem do życia. A większość ludzi w naszym wieku myśli tylko o tym, żeby jak najszybciej stąd wyjechać. Dlatego chcemy im pokazać, że Olsztyn jest wspaniałym miejscem.

Karolina Przyłęcka, także uczennica XII LO, dodaje, że spora część olsztyńskich licealistów nawet nie myśli o studiach na miejscu. — Uniwersytet Warszawski czy Jagielloński brzmią dla nich dobrze, a Uniwersytet Warmińsko-Mazurski to ostateczność na wypadek, gdyby nie dostali się na te uniwersytety, na które chcą iść w pierwszej kolejności — uważa. — Nam na razie trudno powiedzieć, czy będziemy studiowali w Olsztynie, bo nawet jeszcze nie wiemy, czy w ogóle będziemy chcieli studiować. Ale gdyby tak było, to myślę, że na pewno bralibyśmy UWM pod uwagę. I to nie tylko jako opcję ostateczną.

— Warto docenić nasz uniwersytet, bo jest na nim naprawdę wiele możliwości — uważa Maurycy Rakowski z I LO.
Ale to nie tylko uniwersytet jest tym, co chcą promować licealiści. Ich założeniem jest przede wszystkim zdjęcie z Olsztyna łatki miasta bez przyszłości.
— Przecież jest tu tyle możliwości, że to aż śmieszne, że ludzie tak narzekają — ocenia Patryk Jarmakowicz z XII LO. — Moim zdaniem naszą najmocniejszą stroną są turystyka i nowe technologie. I to w tym kierunku powinno rozwijać się miasto. Oczywiście można by postawić np. na przemysł, ale mamy duże zasoby zieleni, którym by to zaszkodziło. Nie ma co niszczyć naszego naturalnego bogactwa, tylko wykorzystać je najlepiej, jak się da.

Według licealistów, mieszkańcy stolicy Warmii i Mazur nie doceniają rozwoju miasta. — Inwestycja tramwajowa, park Centralny, Jezioro Długie, plaża miejska... — wylicza Karolina Przyłęcka. — To przecież niemało. Ale fakt, łatwiej narzekać na remonty, niż docenić to, co one zmieniają — dodaje.
Jednym z elementów wpisanych do projektu było zrobienie krótkiego filmu, w którym licealiści pytali przechodniów, za co kochają Olsztyn. — Wiele osób, słysząc, że robimy sondę na temat Olsztyna, automatycznie zaczęło go bronić, mówiąc, że miasto bardzo im się podoba. I to zanim jeszcze zadaliśmy im to nasze pytania: Za co kochasz Olsztyn? — opowiada Patryk.

— Byli zaskoczeni, że pytamy o rzeczy pozytywne. Chyba przyzwyczaili się, że wszyscy narzekają, że są niezadowoleni — przypuszcza Karolina.
Ten film to — jak mówią licealiści — dopiero początek. Uczestnicy akcji "Olsztyn 2.0" nie mają dokładnie zaplanowanych działań. Korzystają z propozycji otrzymywanych na bieżąco. — Na przykład nie planowaliśmy strony internetowej, ale nieoczekiwanie odezwała się do nas pewna firma z propozycją, że ją wykona. Dostajemy dużo pytań o współpracę. I to jest świetne — podkreśla Dominika. — Niedługo wypuścimy także serię tzw. wlep, na których znajdą się znane postacie historyczne z Olsztyna. Będzie na nich hashtag (słowo oznaczone specjalnym znakiem, ułatwiające wyszukanie go w internecie — red.) "dumny z Olsztyna". Bo to jest właśnie to, co promujemy: duma z miasta.

O tym, że ich działania są skuteczne, świadczą głosy poparcia napływające z Polski. — Napisał do mnie kolega z Zakopanego, że przez ten nasz filmik chce teraz przyjechać do Olsztyna. Takich odzewów jest dużo. Możemy spokojnie powiedzieć, że rozgłos przerósł nasze oczekiwania — mówi Patryk.
Zakończenie olimpiady "Zwolnieni z teorii" jest planowane na maj 2016 roku. — Według założeń projektu, nasza akcja ma się zakończyć dużym wydarzeniem społecznym. Nie mamy jeszcze na to konkretnych planów, ale na pewno można się spodziewać niesamowitego efektu — zapowiada Julita.
A Dominika dodaje, że nie skończą promować Olsztyna wraz z zakończeniem projektu. — "Olsztyn 2.0" chcemy kontynuować także po zakończeniu olimpiady. Przede wszystkim po to, żeby zachęcić młodych ludzi do pozostania w Olsztynie — przekonuje.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. basiek #1887715 | 83.6.*.* 21 gru 2015 18:10

    Kochani , tak trzymać.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. osika #1869056 | 83.9.*.* 29 lis 2015 18:06

    Brawo młodzi .Tak dalej.

    odpowiedz na ten komentarz

  3. opornik #1867807 | 164.126.*.* 27 lis 2015 17:55

    No i prawidłowo!

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5