Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Pierwszy tramwaj już ruszył! Krawężniki uniemożliwiły przejazd [FILM i ZDJĘCIA]

2015-11-19 17:02:20 (ost. akt: 2015-11-20 23:04:38)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W czwartek wieczorem na tory w Olsztynie wyjechał pierwszy tramwaj. Na razie był to tylko kurs testowy, bo pasażerów olsztyńskie tramwaje zaczną wozić w połowie grudnia.

W czwartek (19 listopada) odbyło się spotkanie podsumowujące, w którym udział wzięły władze Olsztyna i wykonawcy poszczególnych odcinków linii tramwajowych. Na spotkaniu dyskutowano na temat pierwszego kursu testowego, który odbył się dziś wieczorem. Według informacji przekazanych nam przez naszego reportera, przejazd nie obył się bez drobnych problemów, które spowodowały krawężniki na przystankach w pobliżu dworca.


I właśnie z powodu zbyt bliskiego umieszczenia krawężników, czwartkowy przejazd został przerwany. Tramwaj został przestawiony na powrotny tor i wrócił do zajezdni. Jutro (najprawdopodobniej) krawężniki zostaną zdemontowane by móc umożliwić przejazd podczas kolejnego testu.





W mieście prowadzone są jeszcze gdzieniegdzie prace związane m. in. z infrastrukturą tramwajową - oznakowanie, wiaty przystankowe, czy też drogową. Wszystko ma być dopięte na ostatni guzik do pierwszej połowy grudnia, bo wtedy tramwaje mają ruszyć pełną parą.



Zanim spotkacie tramwaj na swojej drodze, sprawdźcie się w naszych quizach!


Oto kilka ogólnych zasad związanych z ruchem tramwajów:

>> Pamiętajmy, że zawsze pierwszeństwo na drodze ma pojazd jadący swoim pasem ruchu — co oznacza, że jeśli chcemy zmienić zajmowany pas ruchu musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu pasem ruchu, na który chcemy wjechać.

>> Pamiętajmy, że na skrzyżowaniach równorzędnych tramwaje mają zawsze pierwszeństwo przejazdu.

>> Zabrania się zatrzymania pojazdu na przejeździe kolejowym i tramwajowym.
Podczas włączania się do ruchu tramwaje obowiązują te same przepisy co inne pojazdy tzn., że kierowca tramwaju musi ustąpić pierwszeństwa przejazdu samochodom jadącym po drodze, na którą chce wjechać.

>> Należy zwrócić szczególną uwagę na pojawiające się nowe oznakowanie pionowe, poziome, oraz specjalną sygnalizację tramwajową.

>> Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony.

>> Zatrzymanie samochodu dojeżdżającego do wysepki tramwajowej musi odbywać się na wysokości ostatniego wagonu tramwaju. Nawet jeśli kierowca samochodu nie widzi w tym momencie pieszych czy pasażerów wsiadających bądź wysiadających z tramwaju, kierujący pojazdem jest obowiązany do bezwzględnego zatrzymania.

>> Zachowanie się podczas przejeżdżania obok oznaczonego przystanku tramwajowego nie znajdującego się przy chodniku. Pojazdy muszą zatrzymać się w takim miejscu aby zapewnić pasażerom bezpieczne wejście i wyjście z tramwaju.

>> Kierujący pojazdem znajdującym się na części jezdni, po której jeżdżą pojazdy szynowe jest obowiązany ustąpić miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu.

>>> Więcej na temat zasad — kliknij!

Źródło: Materiały KMP w Olsztynie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (377) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ,lex #1873016 | 164.126.*.* 3 gru 2015 23:55

  pytanie do grzymowicza nie pana tylko obywatela , kto zplaci za przestoje?/

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wiesiek #1870342 | 176.221.*.* 1 gru 2015 12:02

  Krawężniki uniemożliwiły?? A co na to komendant???

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. tmi #1869977 | 178.43.*.* 30 lis 2015 21:06

  może w końcu ktoś pomyśli i wbije sobie do łba, panowie projektanci... tak wysokie krawęzniki są tylko w polsce, nigdzie w w krajach europy zach nie widziałem tak wysokich krawężników. Wszędzie są łagodne, umożliwiające wjazd, łatwo jest np zjechać z ulicy aby ustąpić miejsca karetce, ale nieeee, w polsce musi być jak najtrudniej, wysokie ostre, a przede wszystkim niebezpieczne

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Lu #1867127 | 37.201.*.* 26 lis 2015 21:08

   Dziwne , ze robi sie cos nowego w Olsztynie a za chwile trzeba cos poprawiac. A gdzie byl kierownik budowy, inspektor nadzoru, ci wszyscy inzynierowie, itd... itp... Smiechu warte. Czy sie kiedys doczekamy takiego wykonania bez jakichkolwiek poprawek i na czas.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. a może lotnisko na każdym osiedlu i lokalne o #1864494 | 188.146.*.* 24 lis 2015 07:57

   p.j

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (377)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages